Sikeresek lehetnénk kamillában

Két évtizeddel ezelőtt még gyógynövény-nagyhatalomnak számítottunk, mára az ágazat jelentősen zsugorodott annak ellenére, hogy a kereslet számottevően nőtt. Miért nem tudunk profitálni a kézimunka-igényes iparág globális növekedéséből?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyhatalom voltunk, de mára visszaestünk - Kép: SXC

A 20. században az európai piac hatvan százalékát a magyar gyógynövény-szegmens látta el alapanyaggal. Ma viszont a korábbi 42 ezer hektár helyett 19 ezer hektáron folyik a termesztés a mák, a mustár és egyéb ipari növényekkel együtt. A világban érvényesülő tendencia ezzel épp ellentétes. „Nincs olyan fogyasztási szegmens, ahol ne találkozna az ember a gyógynövényekkel. A kereslet növekedésére válaszul az ágazat kibocsátása világpiaci szinten nő, ezzel azonban a magyar vertikum nem tudott lépést tartani. A magyar termelés csökken, és ha nincs alapanyag, a feldolgozók sem tudnak dolgozni” – mutat rá Czirbus Zoltán, a Gyógynövényszövetség és Terméktanács elnöke.

Elsősorban a tőlünk keletebbre és délebbre fekvő országok szakítanak egyre nagyobb szeletet a tortából. Olcsóbban, hatékonyabban gazdálkodnak, amivel a magyar ágazat nem tud versenyezni. Egyrészt olcsóbb munkaerő végzi a rendkívül kézimunka-igényes termesztési és gyűjtési munkákat, és a klimatikus viszonyok is sokszor versenytársaink mellé állnak. Bulgáriában egy átlagos nyári napon egy sátor alatt megszáradnak a növények, míg nálunk szárítót kell igénybe venni.

„Az éghajlatunkon nem lehet módosítani, de a versenyképességünket hátrányosan befolyásoló más tényezőkön igen. Az elismert magyar vetőmag kevés, a kereskedelemben kapható fajtaválaszték szűkös, vagy csak korlátozottan elérhető, a meglévő termesztési technológiák elavultak, újak pedig alig vannak” – sorolja Czirbus Zoltán.

A Gyógynövényszövetség és Terméktanács akcióterve újra növekedési pályára állítaná az ágazatot. Fő feladatokként a szervezet elnöke a fajták és technológiák között tapasztalható hiányosságok kiküszöbölését, korszerűsítését, illetve új technológiák létrehozását, a termesztés műszaki színvonalának és a K+F ráfordításnak az emelését jelölte meg. A kormányzat pedig jogszabályi harmonizációval, egyes esetekben a jogszabályok módosításával, illetve célzott pályázatok kiírásával lendíthetne az ágazaton. A háztáji termelés is fokozható lenne.

Miben lehetnénk nagyhatalom? Gyógynövényekben!
Az egész világon mind népszerűbbé válnak a gyógynövények, amelyeknek forgalmát jelenleg évi 12-15 milliárd dollárra becsülik. Legnagyobb fogyasztóik az európai és az ázsiai országok lakói, különösen a legfontosabb exportpiacunk Németország, valamint az Egyesült Államok és Kína. A kiváló természeti lehetőségekkel rendelkező Magyarország előtt komoly lehetőség áll, ugyanakkor régiós szomszédaink is rádöbbentek a piaci résre és hamar lemaradhatunk a versenyben.
„A sok parlagon hagyott kiskertben, ha nem is nagy mennyiséget, de annyit lehetne termelni, mondjuk körömvirágból vagy mórmályvavirágból, ami nyugdíj vagy kereset mellett szép kiegészítő jövedelmet biztosíthatna, és a feldolgozócégek is alapanyaghoz jutnának” – hangsúlyozza Czirbus.

Mostanában a világpiac is változik: régiós versenytársainknál megnőtt az élőmunka ára, a nagy gyógy- és fűszernövény-termelő Egyiptomban pedig az elmúlt évek politikai bizonytalansága rontotta az eredményeket. Érdemes hát gyógynövénytermesztésbe fogni?

Kérdés, hogy tudjuk-e biztosítani a megfelelő hozamot és egységnyi területen a bevált gabonafélékkel és a klasszikus ipari növényekkel azonos mértékű árbevételt. Az érdekképviselet elnöke szerint azt is alaposan meg kell gondolni, hogy mit termesztünk. Vannak slágernövények – most a citromfű és a levendula –, de érdemes azt figyelni, aminek stabil piaci ára van.

A gyűjtés
Korlátok:
A magánterületekre nehéz bejutni, állami területen pedig a két kilogramm feletti gyűjtés engedélyköteles. Utóbbi komoly adminisztrációval jár, a klasszikus gyűjtéssel foglalkozó réteg pedig az ágazatban végbement generációváltás miatt eltűnt. Az egyéb jogi és adminisztratív szabályok sem a gyűjtést támogatják. Az ebből származó jövedelem járulékköteles, a gyűjtőknek elektronikus bevallást kell készíteniük, és egészségügyi hozzájárulást kell fizetniük.
Lehetőség:
Az önkormányzatok vagy a cégek – különösen az elmaradott, magas munkanélküliséggel küzdő kistérségekben – a vadon növő gyógynövények kontrollált, szervezett gyűjtését elindíthatnák akár START vagy közmunkaprogramok keretében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo