A máltai cégjogi szabályozásra nagy hatással volt a brit fennhatóság, ezért a legelterjedtebb társasági forma a limited (Ltd), amelyben a tulajdonosok felelőssége korlátolt. A cégbejegyzés elektronikus úton történik, és az új vállalatot egy-két nap alatt regisztrálják. Alapításkor a tulajdonosoknak a társaság alaptőkéjének 20 százalékát be kell fizetniük, azonban lehetőség van arra, hogy csak 1200 euró alaptőkével hozzák létre a céget.
A cégek nyereségét 35 százalékos társasági adó terheli, amely a második legmagasabb az Európai Unióban. Ennek köszönhető, hogy a többi uniós tagállam általában nem tekint offshore helyszínként Máltára, azonban a helyi cégek számára mégis vonzó az adórendszer az úgynevezett adó-visszatérítési eljárásnak köszönhetően. A módszer lényege, hogy a nyereséges vállalkozásnak meg kell fizetnie a 35 százalékos társasági adót az üzleti év végén, azonban ha egyidejűleg a társaság osztalékot fizet a tulajdonosok részére, akkor az adóhatóság a megfizetett adó 6/7-ét visszatéríti a tulajdonosoknak. Az adó-visszatérítés hatására a társasági adó tényleges mértéke csupán 5 százalék. A holding cégekre további adóelőnyök vonatkoznak, ugyanis teljes mértékben adómentesnek minősülnek egyes befektetési jellegű jövedelmek, például az osztalék és az üzletrész eladásából származó nyereség. Az elmúlt időszakban ehhez hasonló szabályozást alakítottak ki a szabadalmak és a védjegyek tekintetében is, és úgy tűnik, a folyamat még korántsem ért véget. Málta nemcsak belföldön, hanem nemzetközi szinten is mentesít egyes jövedelmeket az adózás alól, ugyanis számos olyan adóegyezményt kötött, amelyek további lehetőségeket rejtenek ezen a területen.
Egy máltai közmondás szerint pénzzel a tengeren is lehet utat építeni. Egyelőre a máltaiaknak nincsenek ilyen nagyszabású terveik, azonban a helyi cégalapítási környezet, illetve az adó- és pénzügyi rendszer látványosan illusztrálja, hogyan lehet üzleti leleményességgel pótolni a nyersanyagok hiányát.
Dr. Magyar Csaba Crystal Worldwide Kft.