Olcsók a magyar szállodák

Még mindig olcsónak szállítanak a régióban a magyar szállodák. Átlagos szobafoglaltság mellett is csak minimálisan nőtt ugyanis a magyar szállodák bevétele az első fél év alatt. A környező országokban - kivéve Szlovákiát, mindenhol javult a helyzet. A vendégéjszakák száma ugyan nőtt, de a szobafoglaltság alig javult. Még többet fizetünk üdülési csekkel, mint SZÉP kártyával.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

A magyarországi szállodák egy kiadható szobára jutó nettó bevétele (revpar) 34,3 euró volt az első fél évben, 0,4 százalékkal jobb, mint az előző év azonos időszakában; a versenytárs Lengyelországban, Csehországban és Ausztriában ennél nagyobb növekedést értek el, míg Szlovákiában visszaesés volt - derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) a nemzetközi és hazai szállodaipar 2012. január-júniusi teljesítményéről szóló értékeléséből.

A turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérése alapján készített elemzés szerint a magyarországi szállodák az átlagos szobafoglaltság (56,9 százalék) szerint a 4., a nettó átlag szobaár (60,2 euró) alapján az 5., a nettó revpar (34,3 euró) alapján a 4. helyen végeztek a vizsgált 5 ország között.

Az STR-riportban szereplő 31 európai város között Budapest szállodái január-júniusban a szobafoglaltság alapján (57,3 százalék) a 27., a nettó átlag szobaár (65,6 euró) alapján a  29., s a nettó revpar (37,6 euró) alapján ugyancsak a 29. helyen végeztek. Júniusban Budapest szállodái kihasználtságban a 25., a nettó átlag szobaárban és a nettó revparban(szobaárbevétel/kiadott szobák száma) egyaránt a 28. helyet érték el.

Mérsékelten bizakodók a hotelek
A 2012-es esztendő első félévéhez hasonló hullámzó folyamatainak fennmaradását várják a szállodák az év hátralévő részére is. Vidéken inkább a foglaltság javulásában, a fővárosban a nyomott árak emelkedésében bíznak az üzemeltetők a Magyar Holtel Monitor (MHM) Szallodak.hu-val együttmőködésben végzett modellezése szerint.

A vizsgált öt közép-kelet-európai ország között január-júniusban a legjobb teljesítményt változatlanul Ausztria szállodái mutatták 65,7 százalékos átlagos szobafoglaltsággal, 95,5 euró nettó átlag szobaárral és 62,7 euró nettó revparral.

A 2. helyen a csehországi szállodák végeztek 60,9 százalékos kihasználtsággal, 75 euró nettó átlag szobaárral, 45,6 euró nettó revparral. A legnagyobb mértékű javulás (16,4 százalék) a nettó revparban Lengyelországban volt tapasztalható a Labdarúgó EB-nek köszönhetően. A magyarországi szállodai kapacitás 2012 júniusában kis mértékben - 1,7 százalékkal - volt magasabb a múlt évinél, Budapesten 1,5, a Balatonon 5,8 százalékkal nőtt.

A revpar országos szinten csak 4,3 százalékkal javult az első fél évben a szállodai vendégéjszakák számának 6 százalékos (külföldi +9,7, belföldi +1 százalék) emelkedése és az euró/forint árfolyam kedvező alakulása ellenére. A szállodák kihasználtsága alig haladta meg a múlt évit, az átlagos szobaár és a revpar emelkedése az infláció alatt maradt.

A fellendülésre még várni kell
A turizmus még nem tért magához a válság után, a szakmai szervezetek a következő egy-két évben nem reménykednek a látványos fellendülésben. A szállodaipar kilátásai bizonytalanok, az utazásszervezők óvatosabb üzletpolitikát követnek.

Júniusban a szállodai vendégéjszakák száma 4,1 százalékkal nőtt, a szobakihasználtság (49,8 százalék) azonban csak 0,1 százalékkal javult. Az átlag szobaárak és a revpar mutató emelkedése (15 025 forint, +3,2 százalék, illetve 7478 forint, +3,2 százalék) alacsonynak mondható, figyelembe véve, hogy a júniusi 293,71 EUR/HUF átlag árfolyam 10,1 százalékkal gyengébb volt a 2011. júniusi 266,77 EUR/HUF átlagnál. Az elemzés szerint ezek az adatok arra utalnak, hogy az alacsony fizetőképességű vendégek száma nő, s a szállodák között változatlanul erős az árverseny, ami egészségtelenül alacsony szobaárakat eredményez.

A szállodák bruttó szoba-árbevétele az első fél évben országos szinten 58,752 milliárd forint volt, 9,3 százalékkal magasabb a múlt évinél, s 5,6 százalékkal haladja meg a 4 évvel ezelőttit.  Budapesten ugyanezen időszakban a szállodák bruttó szoba-árbevétele 32,113 milliárd forint volt, 9,7 százalékkal

Nem arat már a wellness
A wellness szállodákban fennmarad a kihasználtság és az átlagár a negatív stagnálásának állapota, de a gyógyszállodáknál lehet bízni némi javulásban a kihasználtság terén. A boutique, illetve fashion szállodák piacán ugyanakkor a kedvező folyamatok fennmaradása várható. A vendégekforgalmat illetően az üzleti vendégek száma (bel- és külföldi egyaránt) emelkedik majd. A wellness turistáknál azonban stagnálás, a családi és nyugdíjas utazóknál pedig visszaesés vetíthető előre. A beutazó piacon a csoportos üzleti vendégek csökkenésére lehet számítani az MHM előrejelzése szerint.

magasabb a 2011. első félévinél, és 1,7 százalékkal alatta marad a 2008-ban elért 32,683 milliárd forintnak. A balatoni régióban található szállodák szoba- árbevétele a tavalyi első fél évhez viszonyítva 9,6 százalékkal nőtt és 6,992 milliárd forintot tett ki, 0,9 százalékkal haladja meg a 2008. évit.

Az üdülésicsekk-forgalom országos szinten 1,885 milliárd forint, a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP kártya) forgalom pedig 1,250 milliárd forint volt az első fél évben. A szállodákban lakó hazai vendégek 3,1 milliárd forintot egyenlítettek ki üdülési csekkel és SZÉP kártyával, ami a szállodák összes belföldi szállásdíj-bevételének 17,7 százalékát tette ki. Az első félévi forgalom 57 százaléka júniusban keletkezett.

Az elemzésben megjegyzik, hogy az STR-riport és a KSH magyarországi szállodákra vonatkozó adatai közötti eltérések oka, hogy a KSH adatszolgáltatása az összes hazai szállodát, míg az STR a vele szerződésben levő hotelek adatait tartalmazza. Ez utóbbiban az egy- és kétcsillagos szállodák adatai nem jelennek meg.

Jönnek - mennek
A KSH adatai szerint a szálláshelyek körében jelentős volt a fluktuáció, a kapacitásukra egyszerre volt jellemző, hogy a gazdasági környezet változására a szállodák, a panziók, a kempingek stb. egy része beszüntette működését, míg mások bővítették a kínálatot. Ennek eredőjeként 2012. június 30-án a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 3073 volt, ezen belül 983 szálloda 57 ezer szobával, 1076 panzió 12 ezer szobával működött. A szállodákban, júniusban 948 szobával több állt rendelkezésre, mint az előző év azonos időszakában. Van, ahol sikeresen működtethetők a szálláshelyek, a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 5,0%-kal (15 025 forint), az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 7,0%-kal (7478 forint) emelkedett 2011 azonos időszakához viszonyítva. A kereskedelmi szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 5,5%-kal emelkedett a vizsgált időszakban.
A hazai szállodapiacon csak jól átgondolt koncepcióval lehet nyereségesen működni Csordás Imre, az Accent Hotel Managament ügyvezető igazgatója szerint. Véleménye szerint érdemes szakértő üzemeltetőnek átadni az irányítást, akinek a legelső feladata éppen annak eldöntése, lehet-e gazdaságosan működtetni az adott hotelt. A problémát sok esetben nem is feltétlenül az okozza, hogy az épületek és berendezések műszakilag rossz állapotban vannak, hiszen ezt némi ráfordítással lehet pótolni, sokkal inkább a szálloda presztízse romlik le, amit viszont sokkal nehezebb felmérni és helyreállítani. Az online jelenlét is egyre fontosabb a turisztikai piacon is, idén az első negyedévben több mint 37 százalékkal megnőtt az online belföldi szállásfoglalások száma, a szállástípusok tekintetében a hostelek, apartmanok, vendégházak és panziók átlagon felüli növekedést könyvelhettek el. Ezért nyitottnak kell lenni az új technológiákra.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo