A rendezvénysorozatot Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára nyitja meg november 15-én, Gödöllőn, a Kisállattenyésztési Kutatóintézet és Génmegőrzési Koordinációs Központban. A továbbiakban Mosonmagyaróváron a Nyugat-magyarországi Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, Keszthelyen a Pannon Egyetem, a Debreceni Egyetem, Egerben az Eszterházy Károly Főiskola, a Kecskeméti Főiskola, valamint Szarvason a Körös-Maros Nemzeti Park ad helyszínt egy-egy rendezvénynek.
Magyarország kiemelten fontos stratégiai célként kezeli a géntechnológiával módosított növényekkel kapcsolatos tevékenységek szabályozását és a magyar mezőgazdaság GMO-mentes státuszának megőrzését. Ezt a szándékot deklarálja a 2012. január elsejétől hatályos új Alaptörvény is. A genetikailag módosított szervezetek (GMO-k) olyan szervezetek, amelyekben a genetikai örökítőanyagot (DNS) a géntechnológia molekuláris módszereivel a természetben elő nem forduló módon változtatták meg.
Hatott a kampány: Amerikába viszi GMO-kísérleteit a BASF
Az Unióban egyedül a rovar-rezisztens kukorica termesztése engedélyezett a génmódosított növények közül. Európában hagyományosan erős a GMO-vetőmagok és -növények iránti ellenállás, több országban tilalom illeti forgalomba hozatalukat. De még így is évente 30 millió tonnányi GMO-takarmányt importálnak az EU-tagállamok. Amerikában jelenleg az élelmiszerek korrekt felcímkézéséért folytatnak kampányt.
A német vegyipari konszern, a BASF az erős társadalmi nyomásra reagálva GMO-kísérletei nagy részét Németországból áthelyezi az Egyesült Államokba. Ugyanakkor Németországban, Svédországban és Hollandiában továbbra is kísérleti vetéseket végez a Modena és a Fortuna nevű burgonyáival – igaz, egy hektárnál kisebb területen - írta korábban a Piac&Profit.
A vállalat vezetősége beismerte, hogy középtávon nem lát reális perspektívát arra, a GMO-vetőmagok széles körben kerüljenek kereskedelmi forgalomba. Mint ismeretes, a Greenpeace és több más szervezet erős kampányba kezdtek a kísérleti vetések leállítását szorgalmazva, mondván azok átterjedhetnek a nem génmódosított növényeket termelő földterületekre.