Minimálbér: melyik kezünkbe harapjunk?

Az infláció alatti, 93 ezer forintról 97 ezerre történő minimálbér emelést javasol a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége KISOSZ a 2013-as évre. Antalffy Gábor a szervezet elnöke szerint ennél nagyobb béremelést valószínűleg nem bírna el komoly áldozatok nélkül az amúgy is nehéz helyzetben lévő szektor.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„El kellett döntenünk, hogy melyik kezünkbe harapjunk” - kommentálta Antalffy Gábor a KISOSZ elnöke a Piac&Profit kérdésére a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének javaslatát a 2013-as minimálbér, illetve a szakképesítéshez kötött bérminimum esetére. Mint azt a szektor érdekképviseleti szervének vezetője kérdésünkre elmondta: 2012. évben a lakossági kereslet, a belföldi vásárlóerő, a GDP csökkenése miatt jelentősen visszaesett, miközben az infláció az előzetes szakértői számításokhoz képest magasabb mértékben emelkedett, ezért a belföldi piacra értékesítő és szolgáltató hazai mikro- és kisvállalkozások forgalma csökkent, így a jövedelempozíciója az idén tovább romlott. A csökkenő bevételek és romló gazdasági helyzet ellenére 2012. évben gazdasági teljesítmény nélkül mindkét bérelem jelentős megemelésére került sor, e bérek felett a gazdálkodást még az elvárt béremelés kötelező jellege is terhelte.

Antalffy Gábor: Kettős kényszerben vagyunk

Bár szakértők szerint 2013-ra már minimális mértékű javulás várható, ezzel egyidejűleg több olyan intézkedés bejelentése történt meg, amelyek ezt a lakossági vásárlóerő csökkentésével ellensúlyozzák. „Kettős kényszerben vagyunk” – hangsúlyozta Antalffy Gábor. „ Egyrészt szeretnénk, ha a lakosságnál minél nagyobb bértömeg lenne, így növekedhetne a fogyasztás és a kiskereskedelmi és szolgáltatási szektor forgalma, másrészt egy komolyabb béremeléssel kivéreztethetnénk az amúgy is nehéz helyzetben lévő szektort. Középutat kellett találnunk.”

A KISOSZ mindezek alapján az elkövetkező bértárgyalásokon egy minimális mértékű béremelést javasol a tagságát alkotó hazai kereskedelmi és vendéglátó vállalkozások jövedelempozíciója és a gazdasági helyzet alapján, figyelembe véve a lakossági reáljövedelmek csökkenését is, így 2013. évre a kötelező legkisebb munkabér összegére 97.000,-Ft mértéket javasol, a szakképesítéshez kötött bérminimum esetében pedig 110.000,-Ft-ot.

„Ez valamivel kisebb mértékű, mint a jövőre prognosztizált infláció (4,2-4,5 százalék)így nagyon nehéz lesz a munkavállalók képviselőivel megegyezni, mivel ők – teljesen érthetően – szeretnék az idén is tapasztalható reálbércsökkenést kompenzálni. Mi ugyanakkor abban bízunk, hogy a cafeteriát érintő bejelentések ellenére a rendszer fennmaradhat, hiszen így alacsonyabb járulékköltséggel tudnánk bérkiegészítést nyújtani alkalmazottainknak, és a cafeteria jelentős forrásokat jelenthetne a szektorban jövőre is” – mondta Antalffy Gábor.

Jó karácsonyi szezonra számít a KISOSZ
„Várhatóan az idei szezon sem lesz rosszabb, mint a tavalyi” – mondta Antalffy Gábor. „Ugyanakkor szerencsétlen, hogy a karácsony hétfőre esik, mivel így csaknem egy héttel rövidebb lesz a szezon, ezért idén korábban kezdődnek a vásárok és kiárusítások is. Ha szerdára, vagy csütörtökre esne, az a néhány munkanap jelentős többletforgalmat hozhatna.”
A szakember szerint a jövő év sem lesz könnyű a kiskereskedelmi és szolgáltató szektor számára, ám mindenképpen jobb lesz, mint az idei. „A piaci forgalomban némi emelkedésre számítunk és reményeink szerint az infláció sem fog a prognosztizáltnál jobban emelkedni. Az egyetlen valós veszélyt az élelmiszerárak emelkedése jelentheti, ám véleményem szerint ez sem fogja meghaladni az öt százalékot” – válaszolta a Piac&Profit kérdésére az érdekképviseleti vezető, aki szerint az ipa tervezett változtatásai ugyan megterhelik a szektort jövőre, ám mégsem annyira, mint az idei kötelező béremelések és a kiskereskedelmet sújtó különadók. „A mélyponton mindenképpen túl vagyunk” – vélte.
A minimálbérek mértéke idén
A 298/2011. (XII. 22.) Korm. rendelete szerint a 2012. évi minimálbérek az alábbiak szerint alakulnak: A teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított személyi alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér) a teljes munkaidő teljesítése esetén 2012. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 93 000 forint, hetibér alkalmazása esetén 21 400 forint, napibér alkalmazása esetén 4 280 forint, órabér alkalmazása esetén 535 forint. A fentiekben meghatározottaktól eltérően a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén 2012. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 108 000 forint, hetibér alkalmazása esetén 24 850 forint, napibér alkalmazása esetén 4 970 forint, órabér alkalmazása esetén 621 forint.
Forrás: Munkaügyi Fórum

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo