Kiszorulnak a kkv-k az építőiparból?

A KSH friss adatai alapján tovább zuhant 2012 első félévében az építőipar, miközben egyre csökken a vállalkozói megbízásokra építtetett ingatlanok száma is. A Piac&Profitnak nyilatkozó szakértő szerint egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a szektorban érintett kisvállalkozások.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Magyarországon 4-500 ezer ember megélhetése függ  az építőipari szektortól, vagy hozzá kapcsoló szektorok teljesítményétől és a kilátások elég sötétek"  - mondta a Piac&Profitnak Böröczffy István az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) alelnöke, a KSH által megjelentetett legfrissebb adatsorra reagálva.

A Központi Statisztikai Hivatal június 30-ai tájékoztatójából ugyanis kiderül, hogy tovább mélyült a válság a magyar építőiparban. A KSH szerint 2012 első félévében 4463 új lakás épült, azaz húsz százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek száma 4888 volt, ami 17 százalékos csökkenést jelent 2011 első félévéhez képest. Az építtetők körében folytatódott a vállalkozói szektor visszaszorulása, így a vállalkozások részesedése már az egyharmadot sem éri el az újlakás-beruházásokból.


Forrás: ÉVOSZ

A kiadott új építési engedélyek alapján 2832 lakóépület és 2638 nem lakóépület építését tervezik. A lakóépületek esetében ez 14 százalékos visszaesést, a nem lakóépületeknél 22 százalékos növekedést jelent. A nem lakóépületek közül 24 százalékkal nőtt az ipari, 15 százalékkal a mezőgazdasági és 1 százalékkal a kereskedelmi épületekre kiadott engedélyek száma.

Az első félévben használatba vett lakások számának alakulása jelentős régiós különbségeket mutat. Míg több régióban növekedés következett be (Észak-Alföldön, Dél-Alföldön és Nyugat-Dunántúlon), addig Dél-Dunántúlon és Közép-Magyarországon az átlagosnál nagyobb mértékű, egyaránt 38 százalékos a felépített lakások számának visszaesése. Egy évvel korábban még Közép-Magyarországon koncentrálódott a lakásépítések több mint fele, most mindössze 41 százalék épült ebben a régióban.

Fekete év lesz 2012
Gyakorlatilag megszűntek a magánmegrendelések az építőiparban. A kiesést állami beruházásokkal kompenzálnák a cégek, azonban így is létszámleépítésre kényszerülhet a cégek jelentős része. Összességében romlást várnak erre az évre az ÉVOSZ tagjai. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) 2012. év elején 500 szervezetet megkeresve felmérte, hogy 2011. évben milyen változásokat okoztak a piaci körülmények, illetve a cégek milyen várakozásokkal tekintenek a 2012. évre.

A kiadott építési engedélyek száma - Nyugat-Dunántúl kivételével - valamennyi régióban csökkent, ennek mértéke Közép-Magyarországon a legerőteljesebb (26%). Budapesten fél év alatt mintegy ezer lakás építésére adtak ki engedélyt, ami az egy évvel korábbi mennyiség 79 százaléka.

Az építtetői kör összetételét továbbra is a természetes személyek súlyának növekedése jellemzi. Az általuk épített lakások aránya 58-ról 65 százalékra emelkedett az elmúlt év első fele óta. A vállalkozások által épített lakások aránya ugyanekkor 40-ről 32 százalékra csökkent. Budapesten, ahol korábban a vállalkozói lakásépítés meghatározó volt (77%), most a lakások több mint felét (53%-át) természetes személyek építtették. 2012 első félévében mindössze 43 lakás épült önkormányzati megbízásból.

Az építtetői kör átrendeződésével összhangban tovább csökkent az értékesítésre épített lakások aránya (43-ról 35%-ra), míg a saját használatra épített lakásoké nőtt (56-ról 61%-ra). Bérbeadásra a lakások 4 százaléka épült, ez egy évvel korábban 1 százalék volt.

A kivitelezők szerinti megoszlás alig változott: jogi személyiségű gazdasági társaságok a kivitelezői a használatba vett lakások 51, az egyéni vállalkozások a lakások 32 százalékát építették (2011 első félévében 54, illetve 30% volt az arány). Az új lakások 12 (egy évvel korábban 10) százaléka lakossági kivitelezésben készült el.

Böröczffy István szerint a KSH adatai is alátámasztják, hogy a szektor teljesen áll. „Nincs fizetőképes kereslet, ezért várhatóan a szegmens nem is tud beindulni az elkövetkező 4-5 évben" - mondta az ÉVOSZ alelnöke a Piac&Profit kérdésére.  Véleménye szerint azonban a visszaesés jelentős részben azzal is magyarázható, hogy a 2008-2009-es időszakig bizonyos mértékű túltermelés jellemezte a magyar piacot. „Akinek volt pénze rá - banki hitelből, vagy megtakarításból - az beruházott ingatlanra, várhatóan még 4-5 évig - a hitelezés szűkülése miatt - nem várható fellendülés" - jelentette ki.


Teljesen áll a szektor

Véleménye szerint a válságnak leginkább kitett mikro- és kisvállalatoknál a megrendelések hiánya mellett a hátrányos szabályozás illetve a tőkehiány okoz komoly gondokat. „Hiába indulna egy-vagy több mikrovállalkozás, vagy egyéni vállalkozó egy panelház leszigetelésére kiírt pályázaton, ha a kiírási feltételek a szektor szereplői számára teljesíthetetlenek" - mondta. Példaként említette, hogy sok esetben azok pályázhatnak, akik az előző évben 300 millió forintos forgalmat bonyolítottak. „Nincs az a mikro  vagy kisvállalkozás, amely ekkora forgalmat tudna bonyolítani" - emelte ki. A szektor másik problémájaként a tőkehiányt említette.

„A szektorban szinte lehetetlen hitelt szerezni, de még ha kapnának hitelt a kisvállalkozások, az is komoly profitcsökkenéssel járna a kamatkörnyezet miatt. Tőke nélkül, pedig még ha munkához is jut egy vállalkozó, nem tud belekezdeni sem annak elvégzésébe" - tette hozzá. Böröczffy István szerint a kis- és mikrovállalkozások kiszorulása ezért folytatódni fog a szegmensbe érkező beruházásokból. „Még ha meg is valósulna az a terv, hogy a szén-dioxid kvótákból érkező karbonforintokat felújításra költsük, a kicsik legfeljebb alvállalkozóként vehetnek részt ebben a programban a jelenlegi szabályozási környezetben, ezért mindenekelőtt a bürokratikus akadályokon kellene lazítani, különben az mkv-k jelentős része kiszorul a szegmensből."

Szavait az Opten céginformációs szolgáltató adatai is alátámasztják. Akár a frissen közzétett felszámolásokat, akár a végelszámolásokat tekintjük, 2012 májusát az építőiparban minden idők legrosszabb hónapjai közé kell sorolni. Felszámolásból a valaha volt harmadik legtöbb, 418 indult el ebben a hónapban, ennél többet csak tavaly júniusban és novemberben regisztráltak. Végelszámolásból 619-et kezdeményeztek, aminél többet csak idén márciusban mutatott a hivatalos statisztika. A végelszámolások drámai alakulását mutatja, hogy míg tavaly havi átlagban 340 eljárást tettek közzé a cégbíróságok, idén az utolsó három hónapban már átlagosan 590 végelszámolást indítottak, vagyis a növekedés üteme 73 százalék.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo