A visszaesés oka, hogy a múlt év őszi termékenyítési időszakban - a magas takarmányárak miatt - több helyen nem termékenyítették meg az anyaállatokat, így kevesebb lett a szaporulat. Emellett a bárányok mennyiségét csökkenti az is, hogy az idén korán volt a húsvét. Ezért a szokásos mintegy 170 ezer bárány helyett, mintegy 140 ezret lehetett külföldre vinni - mondta Bátor Árpád, a Juh Terméktanács elnöke, aki szerint a húsvéti bárányexport a teljes éves kivitelnek mintegy negyedét adja.
Tovább nehezítette a helyzetet, hogy a gazdasági válság miatt a magyar bárányok legfontosabb exportpiacán, Olaszországban visszaesett a kereslet. Emiatt a korábbi kilogrammonkénti 3,3 eurós ár 2,9 euróra csökkent az idén. A kiesést némileg enyhíti a forint gyengülése - vélekedett Bátor Árpád. A terméktanács elnöke emlékeztetett: Magyarországon ez év elején 864 ezer anyajuhot tartott számon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A bárányok száma az év végéig várhatóan 600 ezer körül lesz.
Pedig éppen tavaly trendforduló látszott a magyar juhtenyésztésben, végre ugyanis több lett a birka az országban. A nyár végi-őszi szárazság miatt azonban a meglóduló takarmányárak súlyos válságot robbantottak ki, nemcsak a juhtenyésztésben, hanem a teljes magyar állattenyésztő szektorban.
A gondokat a fogyasztás visszaesése és a szárazság mellett a magas hazai áfa szint is csak tetézi. A Juh Terméktanács több magyar érdek-képviseleti szervvel közösen már többször is kérte a kormányzattól az uniós szinten kirívóan magasnak számító 27 százalékos áfa mérséklését, mindeddig hiába.