Még mindig az ügyfelek csaknem fele nem élt a lehetőséggel, hogy a visszavont engedélyű Astránál (amely ellen néhány hete indult csődeljárás) kötött kötelező biztosítását közös megegyezéssel felmondja, és október elsejei hatállyal azt egy másik biztosítónál kösse meg. Mivel a felmondásoknak 2105. szeptember 30.-ig, azaz szerdáig kell beérkezniük, a még várakozóknak kevesebb mint három napja maradt, hogy lépjenek. A Netrisk.hu az utolsó napon is fogadja az ügyfelek által aláírt megállapodásokat. A Netrisk.hu adatai szerint az érintett ügyfelek 52 százaléka még a szerda éjféli határidő előtt 3 nappal is halogatta döntését.
„Minden Astra-kötelezővel rendelkező autósnak azt ajánljuk, hogy feltétlenül éljen a lehetőséggel, és vigye át másik biztosítóhoz a kgfb-szerződését. Aki nem így tesz, igen nehéz helyzetbe kerülhet: a jogszabályok értelmében ugyanis károkozás esetén a károsult közvetlenül a károkozótól is követelheti a kár esetenként milliós nagyságrendet is elérő összegét – figyelmeztet Sebestyén László, a Netrisk.hu vezérigazgatója.
Hogyan választ, akinek a biztosítója bajba került?
A kötelező biztosítás esetében az ügyfelek nagy része az árat figyelembe véve dönt, hol köt szerződést. Az Astra biztosítóhoz szerződők zöme is ezt a stratégiát követte. Ezért érdemes megvizsgálni, hogy az érintet ügyfelek a most kialakult helyzet nyomán mennyire mérlegelnek más szempontokat is a mostani Astra-kampány során. A szerződők harmada ezúttal más szempontokat is figyelembe vett, és ennek során a kalkulátor eredményeit látva nem a legolcsóbb ajánlatot választotta.
Korántsem jár mindenki rosszabbul
A díjkalkulációt azért is érdemes elvégezni, mivel egyáltalán nem biztos, hogy drágább biztosítást kell kötni az új biztosítónál. Az érintettek 35 százaléka vagy olcsóbban vagy hasonló díj mellett kötötte meg új szerződését, Összességében persze, ahogy az várható volt, 20 százalékkal magasabb lett az új kötések átlagdíja, ám mivel az Astra jellemzően alacsony díjakat kínált, az átkötések 23 300 forintos átlagos szintje sem tekinthető kiemelkedőnek.
Az eddig megkötött új szerződések 67 százaléka öt biztosítóhoz kerül: a legtöbbet eddig a KÖBE gyűjtötte be, őt követi a Wáberer Hungária (korábbi nevén: Wabard), a Genertel, a Signal és a Posta. „A rövid határidő is lehet az oka annak, hogy a korábban más csatornákon szerződő ügyfelek is tömegesen a kényelmes összehasonlítást és szerződéskötést kínáló online felületeket választják a váltáshoz – magyarázza Sebestyén László. – Nekik arra is figyelniük kell, hogy az aláírt megszüntető megállapodáson kívül az alkuszi megbízást is időben juttassák el a kiválasztott közvetítőhöz.”