A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek. A Brent spot kőolaj ára a héten 29-33 dollár között változott, heti átlagban közel négy dollárral, 14%-kal emelkedett az ár. Az árak kedd-csütörtök között emelkedtek, majd pénteken stagnáltak. A heti olajpiaci fejleményeket az orosz olajipari vezetők bejelentései robbantották ki, mivel tárgyalásokat javasolnak Szaúd-Arábiával és az OPEC-kel. A tárgyalások és az esetleges termelés-csökkentés hírére az olajár meredeken erősödött. Az elemzők többsége arra figyelmeztet, hogy ez csak egy ürügy, semmilyen konkrét egyezmény még előkészítési stádiumban sincs.
Az OPEC-en belül Irán és Irak tiltakozna a termelés-visszafogással szemben, így valódi egyezség nem várható. Az olajpiaci tőzsdei befektetésekkel foglalkozó cégek pedig a heti áralakulást trendfordulónak tekintik, s magasabb olajárak reményében jelentősen megnövelték a hosszabb lejáratokra vonatkozó befektetéseiket. Az áralakulást nem befolyásolta, hogy az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten 12-vel csökkent. Elemzők szerint 2016-ban a Brent 42 dollár/hordós átlagárat ér el, az első negyedévre 34 dollár/hordós átlagárat várnak - közölte heti előrejelzésében a GKI Energiakutató Kft.
A forint árfolyama a január 25 - január 29-i héten 287,5 Ft/dollár körül ingadozott, másfél forinttal kellett kevesebbet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. A forintárfolyam dollárhoz és az euróhoz viszonyítva heti átlagban erősödött. Az árfolyam kis erősödése valamelyest tompította az árak emelkedését.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 4,2%-os, az ARA piacon 3,7%-os, az NWE piacon 5,2%-os áremelkedés jelentkezett. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti változások 8,5%-os áremelkedést jeleztek, az észak-európai piacokon 8,6-9,3%-os emelkedést mutatnak az árak forintban mérve.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán piacon, de a másik két piacon is 3-5 forint közötti emelést jelenthetnek. A gázolaj forintban mért ára esetében a mediterrán piaci árakat, vagy a másik két piac árait alapul véve 6-7 forintos drágulás következhet be. Hétfőn, február 1-én, a benzinnél 4 forint körüli áremelés bejelentése lehetséges, a dízelnél nagyobb, 6-7 forintos emelés várható.
A benzin ára 317-319 forint/liter közötti szinten, a gázolaj ára várhatóan 302-305 Ft/liter közötti szinten változhat. Az elmúlt egy év során a benzin ára közel 4, a gázolaj ára 13%-kal csökkent. Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 1,5%-kal több benzint és 14%-kal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.