Gyógyszeripar
A gyógyszeripari cégeknek az új törvényi változások következményeként át kellett szervezniük értékesítési és marketing területeiket, elsősorban területi képviseleteiket. Ebből következően egyre nagyobb igény mutatkozik részükről a több területet átfogó szakértelemre, hiszen a vállalatoknak most már több területet kell kevesebb emberrel ellátniuk. A hangsúly tehát eltolódott az értékesítés fenntartásáról a kiemelt ügyfélkezelés irányába.
A közép-kelet-európai régióban továbbra is nagy a kereslet klinikai kutatási szakemberek iránt, aminek következtében a Hays Hungary Life Sciences divíziója a magyar partnerek mellett ma már román, bolgár, szerb és horvát gyógyszeripari vállalatok számára is toboroz szakembereket. A területen az átlagfizetés a legalább három éves gyakorlattal rendelkező szakemberek számára a régióban bruttó 700 ezer forint, míg Magyarországon 625 ezer forint. A piacon a húzóerőt a jelöltek jelentik, ez magyarázza a klinikai kutatásban dolgozók béremelkedését. A bértáblákból kiviláglik, hogy kiemelt fontosságot élvez a minőség-ellenőrzés is, itt egy középvezető fizetése átlagosan a bruttó nyolcszázezer forintot is meghaladhatja.
IT
Jelentős növekedést észleltek a Hays Hungary szaktanácsadói az utóbbi időben az informatikai szakemberek bérezésében. A Hays szerint a munkáltatók tisztában vannak azzal, hogy emelniük kell a bérsávokat, ha képzett munkaerőt szeretnének cégükhöz vonzani például az IT területen belül a telekommunikációs szektorban. Különösen nagy a piaci kereslet a JAVA, J2EE és a C/C++ programnyelveket ismerő szakemberek iránt. A helpdesk szakemberek iránt is növekszik a kereslet: a Lotus szakértelem itt kiemelt szerepet élvez, átlagosan havonta 420 ezer forintos bruttóbért kapnak a szakemberek.
Az informatikai szakképzettséggel rendelkező pályázók gyakran vonzóbbak a munkáltatók számára, mint a diplomások. A Hays Hungary tapasztalatai továbbá azt mutatják, hogy diverzifikált tudásuk miatt a 3-5 éves munkatapasztalattal rendelkező szakemberek a legkeresettebbek - az ebbe a csoportba tartózók fizetési elvárásai gyakran azonosak az 5-7 évnyi tapasztalattal rendelkezőkével. Egy kezdő szoftverfejlesztő fizetése például bruttó 290 ezer forint, ezzel szemben 3-5 éves gyakorlattal rendelkező szoftverfejlesztő átlagosan már 600 ezer forintot keres.
Mérnöki és gyártási területek
A frissdiplomás műszaki végzettségűek jelentősen magasabb fizetésre számíthatnak, mint más területen végzett társaik, elsősorban a virágzó autóipari szektorban, ahol jelentős beruházások történtek Magyarországon.
Középvezetői pozíciók esetén azonban a pénzügyi juttatások már nem feltétlenül olyan kedvezőek, mint más szektorokban, ugyanis a középvezetői beosztásban dolgozó mérnök szakemberek gyakran nem felelnek meg a 'soft', tehát a nem-szakmai készségekkel kapcsolatos követelményeknek, mint amilyen a nyelvtudás vagy az interperszonális készségek. Ezért fordulhat például elő, hogy egy frissen végzett termelési koordinátor bére magasabb(bruttó 450 ezer forint), mint egy több mint három éves gyakorlattal rendelkező szakemberé(bruttó 400 ezer forint).
Ami a vezető mérnöki pozíciókat illeti, a vállalatok tisztában vannak azzal, hogy a vezető beosztású szakemberek érdeklődésének felkeltése érdekében versenyképes fizetési csomagot kell ajánlaniuk, hiszen ők a legmobilisabbak és a váltásra leginkább nyitottak, különösen abban az esetben, ha az új pozícióban lehetőséget kapnak technikai tudásuk. Itt mindegyik termelési csoportban havi egymillió forint feletti bruttó átlagfizetéseket találhatunk.
Pénzügy és számvitel
A Hays tapasztalatai azt mutatják, hogy a diplomások bére minden pénzügyi területen emelkedett; a legnagyobb növekedés a pénzügyi kontrolleri fizetések esetében tapasztalható. Bár a szenior-könyvelők bére stabil maradt, a nyelvtudással rendelkező könyvelők iránti kereslet jelentősen megnőtt. A könyvvizsgálói állások tekintetében a bérszintek például hűen tükrözik a szenioritást. Az átlagbér egy tapasztalattal nem, vagy csak kevés tapasztalattal rendelkező könyvvizsgáló esetén bruttó 250-350 ezer forint között mozoghat, míg egy szenior könyvvizsgáló esetén az átlagbérezés az 550-650 ezer forintos tartományba esik.
A jelöltek bérigényét befolyásolják megszerzett képesítéseik (az ACCA, CPA, CIMA és MBA képesítéseket a munkáltatók különösen nagyra tartják), valamint a nyelvtudás, a túlórák és az előrelépési és karrierfejlesztési lehetőségek. A pénzügyi menedzserek és regionális pénzügyi vezetők bérszintje összességében emelkedett, de hatással vannak rá a fenti tényezők, illetve az adott iparág függvényében is változhat.
Értékesítés és marketing
A vezetői bérek enyhe emelkedése figyelhető meg, mivel a válságot követően a kereslet megugrott az értékesítési és marketing szakemberek iránt (bruttó 700-1250 ezer forint). Másrészről azonban megfigyelhető az a trend, hogy a multinacionális vállalatok regionálisan összevonják a marketing funkciókat, ezért noha a helyi munkaerőpiacon az álláslehetőségek száma csökken, magasabb bért kínáló regionális vezetői pozíciók nyílnak meg.
Az FMCG szektorban a Hays Hungary megfigyelései szerint a bérek kissé visszaestek, mert a vállalatok inkább a fiatal jelölteknek kínálnak karrierlehetőségeket. A nagyobb cégek a költséghatékonyság növelése érdekében új szervezeti struktúrákat vezetnek be, amelyek értelmében a stratégiai tervezés a vállalat központjában történik, a helyi végrehajtást pedig kezdő vagy kevés tapasztalattal rendelkező munkatársak végzik.
A fizetés várható szintje elsősorban a munkavállaló addigi munkatapasztalatától függ - a nyelvtudás ezen a területen nem kulcstényező. Minthogy a középvezető szakemberekből jelenleg túlkínálat van, a vállalatok a megfelelő jelölteket bérigényük alapján szelektálhatják.