Az elmúlt szűk két év alatt 4,5 százalékponttal csökkent a kihasználatlansági ráta a Budapesti bérirodapiacon, ami elsősorban a bérlői kereslet növekedésének köszönhető. Az összes bériroda-terület nagysága a BRF adatai szerint közel változatlan maradt, miközben a bérlői igény összvolumene a göngyölített egyéves adatok alapján több mint 40 százalékkal emelkedett. „Az irodaigények bővülése mind az A, mind a B kategória felső szegmensében érezteti hatását – mondta el Székely Gábor, az Appeninn Nyrt. vezérigazgatója. – A kkv-szektor várt, jelentősebb növekedésének hatása az irodapiacon abban csapódhat le, hogy elsők között szívódik fel a B kategória felső szegmensének még szabad irodaterülete.” (A növekedés elsősorban az IT-szektorban és az SSC-k körében érezhető.)
A 2014 első három negyedévében regisztrált területigény nagysága megközelítette az előző naptári évek teljesítményét. A megnövekedett kereslet hatása már az árazásban is tetten érhető, a szerződéshosszabbításoknál a bérleti díjak 2014-ben már növekedtek a B kategóriában. Ami azt is jelzi, hogy a bérlőknek érdemes az újrakötéseknél hosszabb, akár 5–10 éves időtávra elköteleződni.
A GDP-növekedés hatása további jelentős irodaterület-igényt generálhat, s az NHP forrásain túl már a piaci alapú finanszírozás is pozitív jeleket mutat. A tendenciákból Székely Gábor szerint körvonalazódik, hogy az ingatlanok hozam alapú értéke három fő tényező hatására jelentősen növekedni fog; egyrészt a bérletidíj-növekedés miatti jövőbeni pénzáram növekedése, másrészt az emelkedő kihasználtság, valamint az elvárt hozam mind a keresleti, mind a kínálati oldalon tapasztalható csökkenése okán. (A felpörgő piac a befektetők étvágyát is meghozza.)
A bruttó bérbeadáson belül jelentősen nőtt a szerződéshosszabbítások volumene, ami azt mutatja, hogy a stabil gazdasági hátterű vállalkozások üzleti tervei és makrogazdasági várakozásai is pozitívak, hosszabb távú elkötelezettséget is szívesebben vállalnak. Az előbérleti szerződések mind arányukat, mind volumenüket tekintve megnőttek. Mind a kisebb, mind a nagyobb cégek körében tapasztalható elmozdulás ezen a téren, amelynek oka egyrészt a csökkenő elérhető irodaterület, másrészt a bérleti díjak bérlők számára magasabb költséget jelentő iránya iránti erősebb várakozás. Az új szerződések szintje is stabil több negyedév óta, ami arra utal, hogy erről a bázisról kiindulva további növekedés várható az év hátralévő részében. A területbővítést választó cégek jól tervezhető költségek mellett kötnek le újabb kapacitásokat.