A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Brent spot kőolaj ára a héten 46-49 dollár között változott, heti átlagban közel másfél dollárral, (mintegy 3%-kal) csökkent az olajár. Az árak csökkenését főképp az a hír okozta, hogy az olajtermékek tőzsdei kereskedelmében nagy szerepet játszó Goldman Sachs befektetési bank és a német Commerzbank is 10-12 dollárral mérsékelte 2016-os olajár előrejelzését.
A bank véleménye szerint az óriási túlkínálat, valamint a kínai gazdasági növekedés lassulása még lejjebb nyomja az árakat. A tőzsdei kereskedelem ezzel ellentétes képet mutat, a befektetők növelték a hosszabb távokra vonatkozó ajánlataikat, úgy vélték, hogy a mélypont után már csak emelkedés következhet be. Ezt a véleményt támasztja alá az is, hogy ismét csökkenésbe fordult az amerikai olajfúrások száma, ezen a héten tízzel csökkent a számuk, a múlt héten 13-mal. Az IEA módosította az olajkeresletre és -kínálatra vonatkozó előrejelzését, idén 1,7 millió hordó/nap mennyiséggel növekszik a kereslet, ez jövőre 1,4 millió hordó/nap szintre kerül - írta heti előrejelzésében a GKI Energiakutató Kft.
A kínálat jövőre mérséklődik, a nem-OPEC termelők visszafogják a kitermelést, az Egyesült Államokban 0,4 millió hordó/nap mértékkel csökkenhet a kitermelés, míg az OPEC-országok kibocsátása várhatóan tovább bővül. Venezuela az OPEC és Oroszország együttes konferenciáját szeretné összehívni az árak emelése érdekében, azonban az Öböl menti országok ezt nem tartják szükségesnek, arra számítanak, hogy a piac beavatkozás nélkül is rendezni fogja az árakat. Eközben forint árfolyama a szeptember 7 - szeptember 11-i héten 280 Ft/dollár körül ingadozott, 20 fillérrel kellett kevesebbet adni egy dollárért, mint egy héttel megelőzően. A hét második felében a forint erősödött.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon nem mutatható ki változás, az északnyugat-európai piacon minimális elmozdulás volt, míg az ARA piacon 2,5%-os árcsökkenés jelentkezett. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 1,8%-os csökkenést jeleztek, az észak-európai piacokon 1,1-1,8%-os csökkenést mutatnak az árak forintban mérve. Ezen a héten a forint árfolyam nem befolyásolta az áralakulást. A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében nem jelentettek kimutatható változást. A gázolaj esetében a forintban számított áraknál 2 forintos csökkentés elképzelhető, de ez el is maradhat.
A benzin ára 350 forint/liter körül maradhat, a gázolaj ára várhatóan 351 Ft/liter körül változhat. Az elmúlt egy év során a benzin és a gázolaj ára 17 százalékkal csökkent. Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 23 százalékkal több benzint és 24 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.