Az ingatlanpiacnak is betehet a vasárnapi zárva tartás

Az európai első osztályú ingatlanok piacának szűkössége és a beáramló tengerentúli tőke hatására változnak a befektetési célpontok – ezáltal előnyt szerezhet Budapest is, de a kiskereskedelmi ingatlanpiacnak betehet a vasárnapi zárva tartás.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Európa fő ingatlanpiacain az első osztályú ingatlanok iránti fokozott verseny és a pénzbőség a másodosztályú ingatlanok és felzárkózó piacok felé mozdítja a befektetőket – derül ki az Urban Land Institute (ULI) és PwC közös, Emerging Trends in Real Estate® Europe 2015 című előrejelzéséből. A tanulmány szerint befektetői szempontból növekszik azon városok népszerűsége, amelyeket a legutóbbi piaci hanyatlás érzékenyen érintett. Komoly változást láthatunk a befektetők számára vonzó városok idei rangsorában, a következők „ugrottak” a legnagyobbat idén: Madrid (16 hellyel), Athén (23 hellyel), Birmingham (14 hellyel), Amszterdam (17 hellyel) és Lisszabon (17 hellyel). Budapest idén a 22. helyen végzett, az előző évhez képest 5 hellyel előrébb került, ami azt bizonyítja, hogy a befektetők érdeklődnek a közép-kelet-európai ingatlanpiac iránt. Az előrejelzett 2,5 százalékos GDP-növekedés és a magasabb hozamok is vonzzák a befektetőket.

A gazdasági bizonytalanságok ellenére az ingatlanok jövedelmező befektetési lehetőséget jelentenek. A tanulmány szerint a befektetők 70%-kal több saját- és idegentőke beáramlására számítanak a legjobb ingatlanok piacán. Legnagyobb problémaként a kínálati hiánnyal, emellett a szabályozások kihívásaival és a finanszírozás költségeivel szembesülnek. A befektetők többsége (82%-a) szerint a megfelelő eszközállomány elérhetősége hatással lesz az üzletre az idei évben.

Mindezek eredményeképp az ingatlanbefektetők – ázsiai és észak-amerikai nemzeti vagyonalapok és nyugdíjalapok által biztosított tőkével felfegyverkezve – olyan piacok felé mozdulnak, ahol gyengébb a verseny, másodlagos színvonalú eszközök és fejlődési lehetőségek érhetőek el. Berlin például elhódította Münchentől az Európa legvonzóbb városa címet, hiszen más német nagyvárosokhoz képest kevésbé költséges.

Magyarország: elmozdulás a mélypontról és átrendeződés

Az ingatlanpiaci szereplők általános véleménye alapján 2014 során itthon is megtörtént az elmozdulás a mélypontról. Az elmúlt időszak egyes folyamatai optimizmusra adnak okot, ugyanakkor a különböző ingatlanpiaci szektorok helyzete erősen eltérő.

Az ingatlanpiacon már vége a válságnak
A válság óta az első ízben emelkedett százezer fölé az ingatlan-adásvételek száma az országban. A lakások árai is emelkedtek, főleg a panellakások kelnek el most drágábban.
„2014-ben az ingatlanpiaci befektetések volumene határozottan növekedett Magyarországon, főként a jelentős irodapiaci tranzakcióknak köszönhetően, miután évközben három jelentős új irodafejlesztés is értékesítésre került, és december folyamán további két tranzakció is lezárult. Az irodapiacon a fejlesztői aktivitás is erősödött az elmúlt időszakban, és a kihasználtság is várakozáson felül javult, bár a meglévő kínálat még mindig számottevően meghaladja a keresletet” – mondja Fekete Miklós, a PwC Magyarország üzleti tanácsadási csoportjának cégtársa.

A kiskereskedelmi ingatlanok piacán ma elsősorban várakozás tapasztalható. Az év során a kiskereskedelmi forgalom javulása volt jellemző, de a vasárnapi zárva tartás és az egyéb közelmúltban hozott rendelkezések várhatóan – több területen is átrendeződést okozva – jelentős hatással lesznek a szektorra.

Bár a használt lakások iránt megélénkült a kereslet az utóbbi időben, az új építések tekintetében tovább folytatódik a mélyrepülés. Az ipari-logisztikai ingatlanok esetében az év közepén a bérlői piac kiemelkedően aktív volt, a szektorra még így is az üres területek igen nagy aránya, a nyomott bérleti díjak és a kevés fejlesztés a jellemző. A kevés ipari fejlesztés egyértelműen vidékre összpontosul (mivel a korábbi logisztikai fejlesztésekről az autóipari és elektronikai beruházásokhoz kapcsolódó fejlesztésekre helyeződött át a hangsúly), ugyanakkor ettől eltekintve elmondható, hogy a fenti trendek elsősorban a fővárosra jellemzőek, vidéken a fellendülés várat magára.

A vezető befektetési célpontok 2015-ben az alábbi városok lehetnek:

1. Berlin – felfelé törve a listán, letaszította Münchent az első helyről.

Hagyományosan a hazai vásárlások által dominált piac megváltozott a  nemzetközi befektetők hatására. Tekintve, hogy a média és technológia  központjaként tartják számon, és számos fiatal él a városban, megnőtt vonzereje a lakóingatlanok piacán is.

KEVÉS A KÜLFÖLDI VESZ LAKÁST NÁLUNK
A 2000-es évek ingatlanpiacán még nagy arányban voltak jelen a – főleg nyugat-európai – vásárlók, befektetők. A válságot követően azonban keveset hallani felőlük.
2. Dublin – újra erős évet zárt, a tavalyival azonos második helyen.

A városban pozitív folyamatok zajlottak: megnövekedett bérleti díjak az alacsony kínálat hatására, a foglalkoztatottsági szint növekedése és fejlődő gazdaság. Az irodapiaci kereslet és a bérleti díjak emelkedése ellenére a válság előtti csúcsot nem érte el a piac.

3. Madrid – a spanyol város előretört a befektetési kilátások rangsorában, számos tengerentúli befektető érdeklődik a város iránt. Hevesen vitatott azonban, hogy mennyire képes szilárd, hosszú távú üzleti  kilátásokat nyújtani.

4. Hamburg – a város egy hellyel lecsúszott a listán, azonban nem a város népszerűsége csökkent, csupán átrendeződtek a befektetők preferenciái, a kisebb piacok iránti érdeklődés következtében. A nemzetközi befektetők áramlanak Hamburgba, 2014 első háromnegyed évében a 2,4 milliárd eurónyi befektetési volumen fele köszönhető nekik. A lakosság számának növekedésével virágzik a lakóingatlanok piaca.

5. Athén – 23 helyet előrelépve az idei év legnagyobb meglepetése. Korábban már jelezték a befektetők, hogy érdeklődnek Spanyolország, Írország és Olaszország iránt, de Görögország csak most került reflektorfénybe. Bár Európa legsúlyosabban legyengült gazdasága továbbra is törékeny, néhány úttörő befektető kihasználná a fellendülés előtti lehetőségeket.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo