Európa fő ingatlanpiacain az első osztályú ingatlanok iránti fokozott verseny és a pénzbőség a másodosztályú ingatlanok és felzárkózó piacok felé mozdítja a befektetőket – derül ki az Urban Land Institute (ULI) és PwC közös, Emerging Trends in Real Estate® Europe 2015 című előrejelzéséből. A tanulmány szerint befektetői szempontból növekszik azon városok népszerűsége, amelyeket a legutóbbi piaci hanyatlás érzékenyen érintett. Komoly változást láthatunk a befektetők számára vonzó városok idei rangsorában, a következők „ugrottak” a legnagyobbat idén: Madrid (16 hellyel), Athén (23 hellyel), Birmingham (14 hellyel), Amszterdam (17 hellyel) és Lisszabon (17 hellyel). Budapest idén a 22. helyen végzett, az előző évhez képest 5 hellyel előrébb került, ami azt bizonyítja, hogy a befektetők érdeklődnek a közép-kelet-európai ingatlanpiac iránt. Az előrejelzett 2,5 százalékos GDP-növekedés és a magasabb hozamok is vonzzák a befektetőket.
A gazdasági bizonytalanságok ellenére az ingatlanok jövedelmező befektetési lehetőséget jelentenek. A tanulmány szerint a befektetők 70%-kal több saját- és idegentőke beáramlására számítanak a legjobb ingatlanok piacán. Legnagyobb problémaként a kínálati hiánnyal, emellett a szabályozások kihívásaival és a finanszírozás költségeivel szembesülnek. A befektetők többsége (82%-a) szerint a megfelelő eszközállomány elérhetősége hatással lesz az üzletre az idei évben.
Mindezek eredményeképp az ingatlanbefektetők – ázsiai és észak-amerikai nemzeti vagyonalapok és nyugdíjalapok által biztosított tőkével felfegyverkezve – olyan piacok felé mozdulnak, ahol gyengébb a verseny, másodlagos színvonalú eszközök és fejlődési lehetőségek érhetőek el. Berlin például elhódította Münchentől az Európa legvonzóbb városa címet, hiszen más német nagyvárosokhoz képest kevésbé költséges.
Magyarország: elmozdulás a mélypontról és átrendeződés
Az ingatlanpiaci szereplők általános véleménye alapján 2014 során itthon is megtörtént az elmozdulás a mélypontról. Az elmúlt időszak egyes folyamatai optimizmusra adnak okot, ugyanakkor a különböző ingatlanpiaci szektorok helyzete erősen eltérő.
A kiskereskedelmi ingatlanok piacán ma elsősorban várakozás tapasztalható. Az év során a kiskereskedelmi forgalom javulása volt jellemző, de a vasárnapi zárva tartás és az egyéb közelmúltban hozott rendelkezések várhatóan – több területen is átrendeződést okozva – jelentős hatással lesznek a szektorra.
Bár a használt lakások iránt megélénkült a kereslet az utóbbi időben, az új építések tekintetében tovább folytatódik a mélyrepülés. Az ipari-logisztikai ingatlanok esetében az év közepén a bérlői piac kiemelkedően aktív volt, a szektorra még így is az üres területek igen nagy aránya, a nyomott bérleti díjak és a kevés fejlesztés a jellemző. A kevés ipari fejlesztés egyértelműen vidékre összpontosul (mivel a korábbi logisztikai fejlesztésekről az autóipari és elektronikai beruházásokhoz kapcsolódó fejlesztésekre helyeződött át a hangsúly), ugyanakkor ettől eltekintve elmondható, hogy a fenti trendek elsősorban a fővárosra jellemzőek, vidéken a fellendülés várat magára.
A vezető befektetési célpontok 2015-ben az alábbi városok lehetnek:
1. Berlin – felfelé törve a listán, letaszította Münchent az első helyről.
Hagyományosan a hazai vásárlások által dominált piac megváltozott a nemzetközi befektetők hatására. Tekintve, hogy a média és technológia központjaként tartják számon, és számos fiatal él a városban, megnőtt vonzereje a lakóingatlanok piacán is.
A városban pozitív folyamatok zajlottak: megnövekedett bérleti díjak az alacsony kínálat hatására, a foglalkoztatottsági szint növekedése és fejlődő gazdaság. Az irodapiaci kereslet és a bérleti díjak emelkedése ellenére a válság előtti csúcsot nem érte el a piac.
3. Madrid – a spanyol város előretört a befektetési kilátások rangsorában, számos tengerentúli befektető érdeklődik a város iránt. Hevesen vitatott azonban, hogy mennyire képes szilárd, hosszú távú üzleti kilátásokat nyújtani.
4. Hamburg – a város egy hellyel lecsúszott a listán, azonban nem a város népszerűsége csökkent, csupán átrendeződtek a befektetők preferenciái, a kisebb piacok iránti érdeklődés következtében. A nemzetközi befektetők áramlanak Hamburgba, 2014 első háromnegyed évében a 2,4 milliárd eurónyi befektetési volumen fele köszönhető nekik. A lakosság számának növekedésével virágzik a lakóingatlanok piaca.
5. Athén – 23 helyet előrelépve az idei év legnagyobb meglepetése. Korábban már jelezték a befektetők, hogy érdeklődnek Spanyolország, Írország és Olaszország iránt, de Görögország csak most került reflektorfénybe. Bár Európa legsúlyosabban legyengült gazdasága továbbra is törékeny, néhány úttörő befektető kihasználná a fellendülés előtti lehetőségeket.