A dízelesek örülhetnek ezen a héten

Az üzemanyagárak változása és a forint árfolyamának gyengülése miatt a benzin ára három forinttal is drágulhat, vagy csökkenhet, míg a gázolajnál is 2-4 forint közötti csökkentés lehetséges, figyelembe véve a november 11-i 2 forintos benzin áremelést is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Brent spot kőolaj ára a héten 42-46 dollár között változott, heti átlagban két és fél dollárral, öt százalékkal csökkent az ár. Az árak a hét elején emelkedtek, majd szerdától kezdve csökkentek, s pénteken jelentős, közel két dolláros áresés volt. A heti átlagos ár csökkenését elsősorban a dollár erősödése és az óriási kőolajkészletek egyre nyomasztóbb terhe okozta. Az áralakulást az sem módosította, hogy az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten kettővel emelkedett. Elemzők a pénteki nagyobb csökkenést egyes határidős árak lejáratainak hatásával magyarázták.

Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga három dollárral csökkent az előző heti átlaghoz viszonyítva, a spot ár és a határidős ár a hét végére távolodott egymástól. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten csak kicsit nőtt, mivel a határidős WTI valamivel erősebben csökkent, mint a határidős Brent ára. Az üzemanyagpiacokon az európai benzinexport lehetősége ezen a héten kedvező maradt, az Egyesült Államokba irányuló export, mellett már Dél-Amerika is vásárlóvá vált, mivel az USA keleti parti finomítói közül több karbantartás miatt leállt. Nigéria további benzin-vásárlásokat jelentet be. Az ARA kikötőkben raktározott benzinkészletek a jelentős kiszállítások miatt féléves mélypontra estek. Az ázsiai piacon a magas oktánszámú termékek és a vegyipari alapanyagok iránti kereslet továbbra is erős. Az európai piacokon a dízel kínálata továbbra is bőséges, az ARA kikötőkben raktározott dízel igen magas készletszinten van, egyes kereskedők már szállítóhajókon raktározzák a dízelt, illetve hosszabb szállítási utakon utazik az ázsiai dízel Európába, ezzel is lassítva a készletnövekedést. Az európai belső árakat viszonylag magasan tartja az, hogy a Rajna vízszintje tovább süllyedt, négy éve nem volt ilyen alacsony vízállás. Most már egyes hajók egyáltalán nem tudnak szállítani. A fentiek miatt a francia, német és svájci belső piac dízel-készletei különösen alacsony szinten vannak, az árak magasak, mert a szállítás igen költséges - írta heti előrejelzésében a GKI Energiakutató Kft.

Ilyen, amikor egy olajboom véget ér
Az olajhomok kitermelés hosszú távú játszma: az infrastrukturális befektetések megtérülése 40 év. De az olajár csökkenése miatt gazdaságtalanná vált a kitermelés e módja. Ami rendkívül környezetszennyező is.
A forint árfolyama a november 9 - november 13-i héten 290,4 Ft/dollár körül ingadozott, 2,4 forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. Az árfolyam dollárhoz viszonyított gyengülését a dollár erősödése okozta, de a forint már erősödött a hét utolsó két napján. A forint heti átlagos árfolyamának gyengülése felerősítette a forintban számított piaci üzemanyagárak emelkedését, illetve mérsékelte az árcsökkenést.

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 3,8%-os, az északnyugat-európai piacon 1,7%-os, míg az ARA piacon 1,5%-os árnövekedés jeletkezett. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti változások 2,9%-os árcsökkenést jeleztek, az észak-európai piacokon 3,2-3,1%-os csökkenést mutatnak az árak forintban mérve.

A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán piacon 3-4 forint körüli emelkedést jeleznek, a másik két piacon kisebb (1-2 forint) a drágulás mértéke. A gázolaj forintban mért ára esetében valamennyi piacon 3-4 forint közötti árcsökkenés mutatható ki. November 13-án, pénteken a benzin ára 2 forinttal emelkedett, ezt a lépést figyelembe véve a benzinnél a heti átlagok alapján legfeljebb 2-3 forintos emelés jöhet szóba. Figyelembe véve azonban az árdöntés utáni jelentős piaci árcsökkenést, ennek az ellenkezője is történhet, így 2-3 forintos árcsökkenést is bejelenthetnek. A gázolajnál 2-4 forintos csökkentés valószínű.

A benzin ára 342-348 forint/liter közötti szintre kerülhet, a gázolaj ára várhatóan 345-348 Ft/liter között változhat. Az elmúlt egy év során a benzin ára 12 a gázolaj ára 14%-kal csökkent. Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 19%-kal több benzint és 22,5%-kal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo