Ráadásul Kurdisztánban is megindult a termelés az Akri-Bijeel mezőn, napi 2 ezer hordós kitermeléssel, amelyet rövidtávon 10 ezer hordóra kíván felfuttatni. Ezek jó hírek, jelzik, hogy megindult valami a vállalat körül. Persze nem árt az óvatosság, hiszen például a szlovák elektromos művek nem nagyon nem illik bele a MOL portfóliójába. Lehet, hogy új iparágak felé kacsingat? Erre már volt példa a 2000-es évek elején, amikor az akkori MOL elnök, Csák János vezetésével már egyszer elindult a MOL ezen az úton. Akkor a gázár szabályozás törte derékba a terveket a cirka 200 milliárd forintos veszteségokozással. Most persze ilyenről nincs szó, hiszen a cég teli van pénzzel és hitelkerettel, ráadásul még az INA részesedés is értékesítésre kerülhet, ami tovább növelheti a MOL flexibilitását. Az árfolyam ugyanakkor megérkezett a 200 napos mozgóátlagra, aminek következtében, a hírözön ellenére, megállót várunk az emelkedésben. Bizonyos korrekció után újabb emelkedés jöhet.
A DAX is elérte a 200 napos mozgóátlagot, ahonnan a rövidtávú túlvettség kapcsán is korrigálhat. Ezt meg is kezdte a nap második felében, de azért a nap végén a vevők aktivizálták magukat, aminek köszönhetően visszahúzták az indexet. Ma valamiféle csökkenésre számítunk, míg Budapesten valamiféle emelkedés jöhet.
USA
A Fed jegyzőkönyv előtt és után sem láthattunk heves piaci reakciókat a tengerentúlon. A Dow Jones index nullában, az S&P 500 index 0,15%-os, míg a Nasdaq index 0,57%-os mínuszban fejezte be a kereskedést.
A Fed jegyzőkönyvben sok hasonlóságot fedezhettünk fel a múlt havihoz képest (2015-ös kamatemelés, de számottevő ideig maradhat az alacsony kamat, gyenge globális növekedési kilátások), azonban a kommunikáció mikéntjében nem értettek egyet. A többség továbbra is kitart amellett, hogy ne árulják el a kamatemelés pontos dátumát, azonban egyre többen vannak azok, akik szerint érthetőbb jelzésekre lenne szüksége a piacnak.
Az Alibaba a mai napon 8 milliárd dollár értékben 7 különböző sorozatú (3 évestől a 20 évesig) kötvényt bocsát ki, amiből 5 fix kamatozású, 2 pedig (3 és 5 éves) változó kamatozású lesz. A 3 évesre 80 bázispontos, az 5 évesre 110 bázispontos, a 7 évesre 135 bázispontos, a 10 évesre 150 bázispontos, míg a 20 év fölötti lejáratra 175 bázispontos felárat fizethetnek.
5 éves partneri megállapodást írt alá a Yahoo a Mozillával arról, hogy a Yahoo lehessen az alapértelmezett kereső. A Firefox 10,4%-os piaci részesedése Amerikában a harmadik helyre elég. A piacot a Google keresővel ellátott Chrome vezeti 33,5%-os részesedéssel.
5% feletti mínuszba rántották a BlackBerry árfolyamát a Morgan Stanley elemzésére, ugyanis az elemzőház 7 dolláros célára 35%-kal a tegnapi záróár alatt van.
A Salesforce.com több mint 4%-ot esett a tegnapi gyorsjelentésre, miután a menedzsment várakozások (13-14 centes EPS, 1,44 milliárd dolláros bevétel) elmaradtak a piaci konszenzustól (15 centes EPS, 1,45 milliárd dolláros bevétel).
A délután folyamán számos piacmozgató adat érkezik. Leginkább az októberi inflációs adatra és a munkanélküli segélykérelmek számának változására figyelünk, ugyanis a Fed kamatpolitikájára ez van a legnagyobb hatással.
Európa
Iránykereséssel telt a tegnapi nap az európai tőzsdéken. A nap végére a FTSE 100 index 0,19%-os mínuszban, a DAX és a CAC 40 index pedig 0,17%, valamint 0,10%-os pluszban zárt. Az ukrán pénzügyminiszter szerint az IMF decemberi 2,7 milliárd dolláros hitelrészletére várni kell, ugyanis a kormányalakítás miatt nem úgy haladnak a dolgok, mint ahogy azt a korábbiakban várták.
Egyre több aggódó hangot lehet felfedezni a görög kötvénypiacon, ahogy közelednek a februári választások. Az ország IMF védőháló alóli kilépése és az ezzel járó reformok esetleges elhagyása miatt a 10 éves kötvényhozamok szépen lépkednek felfele. A hét elején látott 8,04%-os hozam tegnap már 8,40%-on állt.
A kora reggeli német termelői árindex 1%-os visszaesést mutatott év/év alapon a várt 0,9%-os mínusz helyett. A nap hátralévő részében európai feldolgozóipari és szolgáltatóipari menedzser- indexek, valamint brit kiskereskedelmi eladási statisztika lát majd napvilágot.
Olaj, arany
Továbbra sem tud 75 dollár fölé kapaszkodni a WTI jegyzése a gyenge keresleti oldal miatt. A felpattanás lehetőségét azonban nem vetnénk el, mivel a közelgő OPEC ülés miatt számos szereplő a kitermelési kvóták vágásában reménykedik. A dollár gyengülése ellenére sem tudta magát átküzdeni az arany árfolyama az 1.200 dolláros szinten.
Devizák
Tovább erősödött a forint az euróval szemben, így ma reggel már 304,9-es árfolyam mellett is kereskedtek a devizapárral. A forintosítás részleteinek megjelenése óta a bizonytalanság okozta kockázatok kezdenek kiárazódni, ami pozitívan hat a forint erősödésére.
Az EURUSD devizapár tegnap a 30 napos mozgóátlag 1,26-os értékéig is felszúrt, onnan azonban egy korrekció következett. Meglátásunk szerint az idei év végéig inkább enyhe emelkedés lehet már az EURUSD árfolyamában, azonban a jövő év ismét a dollár erősödő trendjéről szólhat majd.
Távol-Kelet
A Nikkei, a Hang Seng és a Shanghai index is 0-0,1% közötti minimális emelkedéssel zárta a mai kereskedést. A HSBC kínai PMI indexének értéke az előzetes novemberi adatok alapján váratlanul 50,0 pontra zuhant. A várakozás is csökkenés volt, de ennél kisebb mértékű, ugyanis a piac arra számított, hogy az októberi 50,4 pontról 50,2 pontra fog csökkenni az index értéke. A mostani 50 pontos érték 6 hónapos mélypontnak felel meg.
Váratlanul 9,6%-kal nőtt év/év alapon a japán export októberben, ami több mint az eredeti növekedési várakozás duplája. Ezzel szemben az import csak 2,7%-kal bővült, míg a várakozás ebben az esetben 3,4% volt. Az enyhe import növekedés és az export megugrásának együttes hatásaként a külkereskedelmi hiány 710 milliárd jenre szűkült. Az export megugrását elsősorban az autóipar húzta fel, melyet a gyenge jen és az ázsiai kereslet támogatott, míg az import értékét lefelé nyomta az energiahordozók árcsökkenése.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq mínuszban, míg a DAX a pluszban volt.