Van ideális forintárfolyam?

Néhány hét alatt soha nem látott mértékben, közel 10 százalékot erősödött a forint az euróval szemben, miután a hazai gazdaságpolitika kifejezte tárgyalókészségét és megállapodási szándékát az IMF-el. A magyar fizetőeszköz árfolyama érzékenyen reagál minden rezdülésre, de a Solar Capital szakértője szerint a jelenlegi pozitív görög fejleményeknél nagyobb hatása lesz az IMF tárgyalások előrehaladásának.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:PP archív

Egyes vélemények szerint a forint erősödése átmeneti jelenség. Ez a szcenárió a hazai politika bekeményítésével számol, s ennek okán a forint gyengülésével. A másik forgatókönyv szerint 180 fokos gazdaságpolitikai fordulat következett be – megtámogatva a kedvező nemzetközi tőkepiaci hangulattal –, így pár héten belül 280 forint közelébe kerül az euró. A forint erősödésével párhuzamosan az 5 éves magyar CDS felár is 560 bázispontra csökkent a korábbi 720-ról.

Tanácsok kkv-knak
A hektikus árfolyammozgások jelentősen nehezítik a kis- és középvállalatok gazdálkodását. Devizakitettség esetén – ma a vállalkozások 30 százaléka tartozik ebbe a körbe- a természetes devizafedezeti megoldások mellett érdemes megismerni és alkalmazni a bankok devizakockázat-kezelési megoldásait is. Sok korábban kizárólag a nagyobb cégek számára elérhető szolgáltatások ma már a kisebbek előtt is megnyíltak. Azok a nagyobb kereskedelmi bankok, amelyek üzletpolitikájukban kiemelten kezelik a kis és középvállalatokat például kínálnak elektronikus devizakockázat-kezelési online eszközt, amellyel az ügyfelek maguk tudják devizakitettségi pozícióikat fedezni határidős ügyletek segítségével, valamint alkalmas arra, hogy az azonnali átváltásokat a lehető legjobban végezzék. (Árfolyam fedezeti ügyletekkel kezelhető a devizakitettség.)

– Mindkét következtetéssel egyet lehet érteni, csak eltérő időtávon: lehet esély egy további forinterősödésre - bár a 287-es 200 napos mozgóátlag elsőre valószínűleg nagy falat lesz a forintnak, de később problémák léphetnek fel – véli Misik Sándor a Solar Capital üzletkötője.

A külföldi szereplők – befektetési bankok, hedge fundok – tavaly óriási devizapozíciókat építettek ki a forint gyengülésére számítva, azonban gyorsan lecsökkentették pozícióikat az elmúlt hetekben, így az euró/forint árfolyamra nehezedő kényszer-eladási nyomás (likvidálás) már nem áll fenn.

Miközben a legutóbbi hazai GDP adat nem utal recesszióra, a pozitív adat elsősorban a mezőgazdaság jó tavalyi teljesítményével volt magyarázható, amely idén még nem tűnik valószínűnek a változékony tél miatt. Nem jó előjel a német gazdaság negyedik negyedéves teljesítménye sem, amely 0,2 százalékos csökkenést mutatott, s mint tudjuk hazánk gazdasági növekedése erősen függ e piac teljesítményétől.

2011 nyarán az elképesztő pánikhangulat közepette a forint viszonylag stabil volt az euróval szemben. Ez azt erősíti, hogy továbbra is az IMF tárgyalások alakulása lesz a meghatározó tényező. Bár a gazdaságpolitikai retorika az elmúlt napokban-hetekben sokat finomodott, továbbra sem biztos, hogy gördülékenyek lesznek a tárgyalások. (Ezt várja tőlünk az IMF.)

Egyes piaci szereplők ismét komoly forintgyengülést vizionálnak, a Goldman Sachs például 340 illetve 350 forintos eurót vár 3 illetve 6 hónapos időtávon, amit nem az euró-zóna esetleges problémáival magyaráz.

– A márciusban kezdődő IMF tárgyalások előtt a 280-290 közötti euró árfolyam megfelelő vételi szintet jelent felkészülésül arra, ha a tárgyalások közepette a forint ismét meginogna – összegez Misik Sándor, aki szerint a 340-350 forint körüli célárfolyamok kissé túlzónak tűnnek, azonban egy 305-310 körüli szintig emelkedhetünk, ahol a külföldi szereplők várhatóan tovább növelhetik majd a hazai kötvénykitettségüket.

A Kopint-Tárki 2011. december végi prognózisa átlagosan 290 forintos euró árfolyammal számol az idei évre. Az intézet előrejelzésében kismértékű nettó export által generált gazdasági növekedés áll. A Magyarország és az EU-IMF közötti készenléti hitel-megállapodás létrejötte azonban alapfeltétel. Ez ugyanis közvetlenül, és közvetve döntően meghatározza a magyar gazdaság stabilitását.

A forint ideális árfolyama szakemberek szerint a 280-290 között van. Ez segíti az export bővülését ugyanakkor az ország adósság rátáját is erősen befolyásolja az árfolyam. A Kopint-Tárki tavaly év végén kiadott sajtóközleménye arra figyelmeztet, hogy 2011. harmadik negyedében a forint árfolyamának erőteljes gyengülése önmagában mintegy 4 százalékponttal emelte meg az adósságrátát. A magyar államadósság körülbelül fele külföldi devizában denominált állampapírokban van.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo