Ha eddig valaki azt gondolta, hogy a jelenlegi konfliktus nem háború, akkor ezzel a lépéssel már egyértelműen háborúról lehetne beszélni. Így nem csoda, hogy újra a medve lett az úr még az amerikai piacokon is, ahol különben a vállalati eredmények továbbra is emelkedő tendenciát mutatnak, ráadásul úgy, hogy még meg is haladják az elemzői várakozásokat.
Egy ilyen esetben felmerül a kérdés, hogy mit várjunk egy olyan piactól, amely jobban ki van téve az ukrán- orosz konfliktusnak, ráadásul a vállalti profitok sem fényesek. Így nem meglepő, hogy a tegnapi vissza teszt után a DAX index ma is egy méretesebbet készül esni, amivel már egyértelműen elhagyná a technikai szintet, és megcélozná a 8.913 pontnál levő lokális mélypontot.
A BUX esetében is a csökkenő pálya van borítékolva mára annak ellenére, hogy egy elég rövid dinamikus indikátor vételi jelzést adott, amelyet valószínűleg figyelmen kívül lehet hagyni a jelenlegi helyzetben.
USA
A hétfői jó hangulat gyorsan szertefoszlott a tengerentúlon, ismét megjelentek az eladók, és zárásig nem enyhült az eladói nyomás, amelynek köszönhetően 1% körüli mínuszban fejezték be a kereskedést az indexek. Főként az orosz-ukrán válsággal kapcsolatos híreknek köszönhető a rossz hangulat (Dow -0,85%, Nasdaq -0,7%, S&P500 -0,98%). Az ISM szolgáltatóipari index 56 pontról 58,7 pontra emelkedett júliusban, ami jó hír a piacoknak, mert jóval felülmúlta az 56,5 pontos várakozást. Ilyen jó adatot 2005 decembere óta nem láttunk.
A feldolgozóipari rendelésállomány is optimizmusra adhat okot. Júniusban 1,1%-os volt a növekedés, ami bőven meghaladja a 0,6%-os piaci várakozást. A Walt Disney piaczárás után publikálta negyedéves számait. Az egy részvényre jutó profit 1,28 dollár lett, ami történelmi rekord jelent, és felülmúlja az 1,16 dolláros piaci várakozást. A bázishoz képest 22%-os javulást mutat a cég negyedéves eredménye. Az árbevétel 8%-kal 12,47 milliárd dollárra emelkedett, ami szintén meghaladta a 12,15 milliárd dolláros piaci várakozást.
Ma a Time Warner, a Kraft Foods és a Symantec publikálja negyedéves számait.
Európa
Az európai indexek megpróbáltak felállni a padlóról, de az Oroszországból érkező híreknek köszönhetően gyorsan letörték a bika szarvát. A FTSE 100 index 0,07%-os, a DAX 0,39%-os, míg a CAC 40 index 0,37%-os emelkedést könyvelt el tegnap.
Tegnap este Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter nyilatkozatai kavarták fel a vizet, ugyanis a TVN24-nek nyilatkozva nem zárta ki az orosz hadsereg bevonulásának lehetőségét Ukrajnába. Mindeközben az orosz légierő több mint 100 géppel kíván a középső és nyugati területeken manőverezni ezen a héten, ami megerősítheti az előbbi kijelentés valóságtartalmát.
Francois Hollande, francia elnök szerint reális esély van arra, hogy Európa deflációba süllyed és az EKB-nak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy likviditást pumpáljon a gazdaságba. Mario Draghi múlt havi nyilatkozata ezzel szemben arról szólt, hogy a kamatvágás és a TLTRO megújításának gazdaságra gyakorolt pozitív hatásait meg kell várni, mielőtt az eszközvásárlási programot is bevetnék. A kiábrándító júliusi inflációs adat és a vegyes európai beszerzési menedzser- indexek értéke egyre nagyobb nyomást gyakorol a döntéshozókra. Már csak az a kérdés, hogy a holnapi kamatdöntő ülésen meghajolnak-e a piac akarata előtt.
Makrogazdasági adatok tekintetében a svájci inflációs, az olasz és a brit ipari termelési adat, valamint az olasz második negyedéves GDP adat lesz releváns.
Olaj, arany
A WTI 97,5 dollár volt ma reggel, ami kismértékű emelkedést jelent a tegnapi naphoz képest. A nap elején a WTI még hat havi mélypontján állt, köszönhetően az alacsonyabb finomítói keresletnek, mivel a kapacitáskihasználtság 92,9%-ra esett, ami 0,6%-os csökkenés. A napközbeni emelkedés elsősorban annak köszönhető, hogy 5,5 millió hordóval csökkentek az USA nyersolaj készletek az API becslése szerint. Az arany 1.291 dolláron állt, lényegében alig változott. Az emelkedő USA kamatszint kedvezőtlen az arany árfolyam alakulására, ráadásul a mostani gazdasági adatok az USA erősödését mutatják.
Devizák
Látványosan letörte az 1,34-es támaszszintet az EUR/USD árfolyama, és a ma reggeli kereskedést az 1,3360-as érték közeléből kezdheti meg. Az Európával kapcsolatos növekedési kilátások romlása, valamint a háborús helyzet együttesen tereli a dollár irányába a befektetőket.
Két és féléves mélypontra esett a forint tegnap. Az EUR/HUF kurzusa 315,9-es szintekig száguldott a magyar kötvénypiaci hírekre, miszerint nagyobb mennyiségben próbálnak eladni a kötvénytulajdonosok a hazai kötvényekből. A következő napokban az ukrán háborús helyzet tovább gyengítheti a forintot, és akár a 324-es szintet is célba veheti a kereszt.
Távol-Kelet
Ázsiában az esésé volt a főszerep, mivel a Nikkei 225 index 1,0%-kal, a Shanghai index 0,2%-kal került lejjebb a tegnapi kereskedésben. A Hang Seng index volt az egyedüli a trióból, amely minimális, 0,2%-os pluszt tudott felmutatni.
Határidős piacok
A főbb amerikai határidős indexek a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.