Közben ma reggel meglepő adatot láthattunk Németországból. Az import a vártnál kisebb mértékben zsugorodott, miközben az export nagyobb mértékben esett vissza októberben, mint a piac várta. Ez azt sugallja, hogy év végén, jövő év elején esetleg újabb lassulás jöhet Németországban. Nem árt tehát résen lenni.
Ázsiában szakadtak az árfolyamok. Hongkongban az olajrészvényeket adták, míg Shanghaiban a pénzügyi szektor is szakadt (-7,5 százalék). Számunkra úgy tűnik, hogy csak egy heves korrekciót láthatunk az elmúlt napok, hetek erőteljes emelkedését követően. A 20 napos mozgóátlag 2.635 pont környékén van. A többi ázsiai piac egyébként csak mérsékelt csökkenést mutat. Így Európában is valamiféle további csökkenést várhatunk, akárcsak itthon a BUX indexben.
USA
Makrogazdasági adat nem érkezett tegnap a vezető tengerentúli börzékről, de a tovább zuhanó olajárfolyam és a vállalati hírek izgalomban tartották a befektetőket. A piacokon negatív hangulatban telt a tegnapi kereskedés (Dow -0,59%, Nasdaq -0,83%, S&P500 -0,74%). Az Apple sem tudta kivonni magát a mélyrepülés alól, 2,26%-os veszteséggel zárta a napot. Eközben a Citigroup elemzője 120 dollárról 135 dollárra emelte a papírra vonatkozó célárfolyamot. Az iPhone 6 és iPhone 6 Plus eladások az elemző szerint erősebbek lehetnek a korábbi várakozásoknál.
Gyenge forgalmi adatokat publikált a McDonald’s, az elmúlt hónapban 2,2%-os forgalomcsökkenésről számolt be a társaság, ami gyengébb lett a várt 1,7%-nál. Az Egyesült Államokban 2001 óta nem látott mértékben, 4,6%-kal estek az eladások. A papírok közel 4%-kal értékelődtek le. Fontosabb makrogazdasági adatokat ma sem publikáltak a tengerentúlon.
Európa
Pirosba borultak az európai indexek tegnap. A DAX index 0,72%-ot, a CAC 40 index 1,0%-ot, míg a FTSE 100 index 1,05%-ot veszített az értékéből. Az amerikai kormány pert indított a Deutsche Bank ellen adócsalás miatt. A per több mint 190 millió dollárról szól. A görög kormány a vártnál két hónappal korábban fog államfőt választani. A 300 fős parlamentben 180 képviselő támogatására van szükség, miközben a kormánypárt 155 képviselővel rendelkezik. Ha nem jön össze a többség, akkor fel kell oszlatni a parlamentet. Ez a lépés válaszul szolgál az euró zóna pénzügyminisztereinek arra a bejelentésére, miszerint a hitelszerződést két hónappal meghosszabbítják.
Újabb profit warninggal állt elő a Tesco. A cég eredménye a februárral végződő üzleti évben az 1,4 milliárd fontot sem fogja elérni, miközben a piac 1,8-2,2 milliárd fontos sávval számolt. Nem lennénk meglepve, ha méretes mínuszba fordulna a papír a mai kereskedés során. A kora reggeli német export-import adatok vegyesen sikerültek. Az export októberben 0,5%-kal csökkent a várt 1,0%-os visszaesés helyett. Az import viszont 3,1%-kal csökkent a 1,5%-os mínusz helyett.
A WTI ma reggel újabb 5 éves mélypontra, 62,5 dollárra süllyedt, miután tegnap Irak is vágta az olaj árát ázsiai vevőinek. Jelenleg az irakiak 4 dolláros hordónkénti diszkonttal kínálják nyersolajukat az irányadó ománi és dubai olajhoz képest. Ez a piac szerint egyértelmű jele, hogy árháború van az OPEC tagjai között, ami további áresést jósol előre. Így már cirka 40 százalékos zuhanást láthatunk az elmúlt néhány hónappal ezelőtti árhoz képest. A 65 dolláros szint eleste után 59-60 dollár között láthatunk támaszt az amerikai könnyűolajban.
Az arany némileg korrigált, és 1.204 dolláron állt ma reggel. A hírek szerint a pénzügyi befektetők oldaláról némi vásárlás volt tapasztalható, mivel az SPRD állománya 0,5%-kal nőtt a múlt héten. A piac számít arra is, hogy egyelőre maradnak a stimulus programok a világban, ami növelheti a pénzmennyiségen keresztül az arany iránti érdeklődést.
Devizák
Az EUR/USD kereszt az 1,2250-es szintekről 1,2325-ig emelkedett vissza. A forint piaca nem tartogatott meglepetést tegnap, hiszen az EUR/HUF kereszt a 306,0-306,5 közötti sávban billegett.
Távol-Kelet
Az ázsiai piacon is az eladók voltak többségben. A Nikkei 225 0,68%-os esése eltörpül a Hang Seng 2,62%-os és a Shanghai Composite 5,6%-os mélyrepülése mellett. Utóbbi hátterében az energetikai szektor és a bankrészvények méretes mínusza állt a csökkenő olajár és növekedési kilátások miatt. A mai pekingi gazdasági konferencián (CEWC) a kínai döntéshozók arról határozhatnak, hogy 7,5% helyett 7,0% legyen a 2015-ös növekedési prognózis. A hivatalos számokra tavaszig várnunk kell, azonban a kommunikációban már eddig is lehetett hallani olyan hangokat, melyek tolerálnák a kisebb növekedési számot.
Az ügyhöz közel álló források szerint mindeközben a kínai bankok próbálnak nyomást gyakorolni a jegybankra, hogy csökkentse a kötelező tartalékrátát. A nagyobb bankok a betétek 20%-át tartják a központi banknál. A ráta 0,5 százalékpontos megvágása esetén körülbelül 500 milliárd jüan, azaz 81 milliárd dollárnyi likviditás szabadulhatna fel.
A japán jegybank tagjai attól félnek, hogy a következő évben a csökkenő energiaárak miatt 0,5%-ra eshet a fogyasztói árindex, ami jócskán elmaradna a 2,0%-os jegybanki céltól. A legfrissebb előrejelzésekre január 21-ig várnunk kell, de egyes vélemények szerint negatív meglepetésben lesz részünk, hiszen elképzelhető, hogy 1,2%-ra vágják vissza az inflációs prognózist a tanácstagok.
A Sony menedzsmentje még vizsgálja a hackertámadás okozta veszteségeket, de egyelőre nem tudják megmondani, mikor állnak helyre teljesen a rendszerek. A papír 4%-ot esett tegnap, miután kiderült, hogy a PlayStation Network részleget érte újabb hacker támadás.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok mínuszba fordultak ma reggel.