Ugyanakkor Ázsiában már vegyes mozgást látunk, amelyet Kína motivált az igen csak gyengére sikerült külgazdasági adatokkal. Tovább száguldott ugyanakkor a kínai vonat, és a Shanghai index már 3.000 pont fölött printel. Az ok igen egyszerű, a rossz adatra elkezdett a piac spekulálni, hogy a banki tartalék rátákat csökkenti a kormányzat, hogy így stimulálja a gazdaságot.
Németországban az októberi ipari termelés a várakozásoknál (+0,9%) rosszabbul alakult (+0,8%), de azért így is komoly növekedést mutatott a szeptemberi 0,1 százalékos visszaeséséhez képest. Mindezek ellenére, mivel a német piac jó állapotban van, csak kisebb korrekciót várunk, amely után, már akár a nap végén újabb csúcs jöhet. Itthon a BUX esetleg megpróbálhatja letesztelni a 200 napos mozgóátlagot cirka 150 ponttal feljebb, annak ellenére, hogy technikai szinten zárt, amelyet harmadszorra támadott meg.
USA
Minimálisan emelkedtek pénteken a vezető tengerentúli indexek, de ez is elég volt ahhoz, hogy az S&P500 és a Dow Jones is új történelmi csúcsra erősödjön (Dow 0,33%, Nasdaq 0,24%, S&P500 0,15%). 321 ezer fővel bővült a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban novemberben a várt 230 ezer fő helyett. Az előző havi adatot is felfelé módosították: 214 ezerről 243 ezerre. A munkanélküliségi ráta 5,8%-on stagnált, amely hat és féléves mélypontot jelent.
A Bank of America semlegesről vételre javította a Yahoo! részvényeire vonatkozó ajánlást, míg a célárfolyamot 55 dollárról 62 dollárra emelte. Szintén a BofA elemzői vágták semlegesre a Google papírokra vonatkozó besorolást, 580 dolláros célárfolyam mellett. Ma nem érkezik fontos makrogazdasági adat a tengerentúlról.
Európa
Méretes pluszokat láthattunk az európai tőzsdéktől pénteken. A FTSE 100 index 0,95%-ot, a CAC 40 index 2,21%-ot, míg a DAX index 2,39%-ot emelkedett. A német ipari termelés októberben 0,2%-kal emelkedett a várt 0,3%-os bővülés helyett. Az adat azért igazán fontos, mert jelentős súllyal bír az euró zónás harmonizált fogyasztói árindexben, amit az EKB szorosan követ, tehát újra lehet spekulálni az újabb körös monetáris lazításra.
Kedden tárgyal Kijevben az IMF a következő hitelrészlet folyósításáról. A 17 milliárd dolláros keret következő, 2,7 milliárdos részletének sorsa december 9-e és 18-a között dőlhet el. Az új kormánynak komolyan meg kell harcolnia a segítségért, hiszen a testület már novemberben jelezte: csak stabil kormányzás mellett hajlandó pénzt folyósítani.
A görög parlament 155 igen és 134 nem szavazat mellett elfogadta a 2015-ös költségvetést. Az adósságszolgálat nélküli költségvetési többlet a GDP 3%-a lehet az idei 1,8% után, míg a GDP arányos hiány 1,6%-ról 1,3%-ra mérséklődhet. A 2,9%-os GDP növekedést azonban túlzónak érezzük. Az európai pénzügyminiszterek a mai napon fogják Brüsszelben megvitatni Athén sorsát abban a tekintetben, hogy a mentőcsomag utolsó részletének folyósítása után hogyan fékezzék meg a kormány lazítási törekvéseit.
A Standar & Poor’s egy fokozattal „BBB”-ről „BBB-”-ra vágta vissza Olaszország adósbesorolást, ami immáron csak egy fokozatra van a befektetésre nem ajánlott kategóriától. A kilátás ugyanakkor stabil besorolást kapott. Az elemzés szerint 2014 és 2017 között éves átlagban 0,5%-kal növekedhet az olasz GDP, ami fele a korábbi számoknak.
Olaj, arany
A WTI 5 éves mélypontra, 65,2 dollárig zuhant annak ellenére, hogy a kínai kőolajimport 9%-kal ugrott meg hó/hó alapon. A kínaiak valószínűleg a stratégiai készleteiket töltik fel, mivel a napvilágra kerülő ipari és egyéb gazdasági adatok nem támasztják alá a kereslet növekedését. A fedezeti alapok szerint lassan vége az esésnek: a nettó vételi pozíciók száma ugyanis jelentősen, 14%-kal nőtt a múlt hét során.
Az arany viszonylag stabil maradt 1.194 dolláron. A piac főleg az erősödő dollárra figyel, aminek a pénteki erős munkanélküliségi és foglalkoztatási adat nagy lendületet adott. Az erős dollár gyengíti ugyanis az arany árát, mivel a helyi devizákban egyre drágább lesz a nemesfém, ami visszaveti a keresletet.
Devizák
Az EUR/USD kereszt dollár lába a vártnál jobb tengerentúli munkaerő-piaci adatokra tovább folytatta az erősödést, és az 1,2375-ös szintekről 1,2275-ig zuhant. A forint az előbbi mozgásra fittyet hányt, és erősödni tudott. Az EUR/HUF kereszt a 307,2-es szintekről 305,4-ig jött le, ahonnan a 306-as szintek fölé kapaszkodott vissza.
Távol-Kelet
A távol-keleti piacokon látott optimizmus a záráshoz közel a vártnál gyengébb makroadatoknak köszönhetően elfogyott. A Nikkei 225 index 0,08%-os, a Hang Seng index 0,29%-os, míg a Shanghai index 2,83%-os pluszban fejezte be a kereskedést.
A kínai export-import adatok elszomorították a befektetőket. A novemberi export 4,7%-kal emelkedett az előző havi 11,6% után, miközben a várakozások 8,2%-os bővülésről szóltak. Az import 6,7%-os visszaesése még durvábban hat, ha figyelembe vesszük az elemzők által várt 3,9%-os emelkedési prognózist. Utóbbi a kihasználatlan kapacitások, a lassuló ingatlanpiac és a gyenge fogyasztás számlájára írható. Az adatok láttán nem lennénk meglepve, ha újabb élénkítő csomagot (banki tartalékráta megvágása) jelentene be a kormány, illetve 7,5%-ról 7,0%-ra módosítaná a növekedési kilátást.
A japán gazdaság 1,9%-kal esett vissza a harmadik negyedévben, miközben a bázis 6,7%-os mínuszt tartalmazott. A prognózisok 0,5% körüli visszaesést jeleztek előre, azonban a kormány múlt havi bejelentéséből már tudtuk, hogy minimum 1,6%-os lassulásra kell számítanunk.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind a negatív tartományban voltak.