A nyugat-európai piacokra azonban már megérkeztek az eladók, a DAX index a tegnapi kereskedésben is tovább süllyedt, és hamarosan eltörhet a rövidtávú emelkedő trendvonal is. A grafikon alapján nagyobb a valószínűsége a további esésnek, támaszok 9.050 és 8.910 pont között húzódnak.
A hazai piacon oldalazással telt a tegnapi kereskedés, a BUX index akkor tudna igazán elindulni felfelé, ha az OTP-nek sikerülne áttörnie a 4.100 forintos ellenállást. Ha ez mégsem jönne össze a mai kereskedési napon, akkor csak mérsékelt pozitív mozgás valószínű.
USA
Fontosabb makrogazdasági adatok hiányában mozdulatlanok voltak a tegnapi kereskedésben a vezető tengerentúli mutatók (Dow -0,02%, Nasdaq 0,31%, S&P500 -0,08%). Az Alibaba részvényeit felülsúlyozás ajánlással kezdte el követni a HSBC 148 dolláros célárfolyam mellett.
A Cisco Systems tegnap zárás után publikálta negyedéves számait. A tisztított részvényenkénti profit 54 cent lett, ami felülmúlta az elemzők 53 centes várakozását. Az árbevétel 1,3%-kal 12,2 milliárd dollárra emelkedett, ez viszont rosszabb a piac által jelzetnél. A társaság által a folyó negyedévre adott előrejelzések gyengébbek lettek az elemzői várakozásoknál. A tisztított részvényenkénti profit 50-52 cent körül alakulhat, miközben a piac 53 centre számít. Az árbevétel 4- 7% közötti mértékben bővülhet, az elemzők várakozása pedig 8%. Az árfolyam 2,5%-ot esett a zárás utáni kereskedésben.
A Wal-Mart publikálja ma délután negyedéves számait. A szokásos friss munkanélküli segélykérelmek látnak napvilágot a tengerentúlon.
Európa
A fokozódó ukrán helyzet nem tett jót az európai piacoknak. A FTSE 100 index 0,25%-ot, a CAC 40 index 1,51%-ot, a DAX index 1,69%-ot veszített értékéből. Tegnap este összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa az ukrán helyzet miatt. A NATO továbbra is azt hangoztatja, hogy orosz páncélosok és katonák lépték át a kelet-ukrajnai határt, amit az orosz védelmi minisztérium természetesen cáfolt.
A hrivnya árfolyama egyes elemzők szerint a 20-as szint fölé is emelkedhet a dollárral szemben a szerdai 15,90-ről. A jegybank, elkerülendő a további leértékelődést, 12,5%-ról 14,0%-ra emelte az alapkamatot. Áprilisban még 6,5%-on állt a mutató. Az októberi inflációs adat éves szinten 19,8%-ra emelkedett a hrivnya leértékelődésének és a hatósági árak emelésének köszönhetően.
Az IMF idén és jövőre sem vár eget rengető GDP növekedést a világgazdaságtól. 2014-ben 3,3%, 2015-ben 3,8% lehet a mutató értéke, az idei adat korábban 3,7% volt. Az alacsony infláció és a gyenge növekedés miatt azt javasolják a tartós folyó fizetési többlettel rendelkező országoknak, hogy növeljék a belső fogyasztásukat. A lemaradok esetében pedig versenyképesség javítást és a bérek féken tartását javasolják. Az euró zóna növekedésével kapcsolatban (2014: 0,8%, 2015: 1,3%) is lefelé mutató kockázatokat lát a Valutaalap és arra biztatja az EKB-t, hogy az árak további esése esetén tegyen további lépéseket.
A német közgazdász professzorokból álló tanácsadó testület szerint a német gazdaság idén 1,2%- kal, jövőre pedig 1,0%-kal növekedhet, a korábbi előrejelzésben szereplő 1,9%-os és 1,3%-os értékhez képest. Az októberi német fogyasztói index év/év (0,8%) és hó/hó (-0,3%) alapon is hozta a várakozásokat kora reggel. A nap hátralevő részében francia, spanyol és olasz inflációs adat, valamint az EKB havi riportja érkezik.
Olaj, arany
Az arany 1.156 dolláron volt ma reggel, ami kismértékű, unciánként 5 dolláros esést jelent a tegnapi naphoz képest. Az arany árára negatívan hatott az erős dollár, mivel a piaci szereplők jövőre már emelésre számítanak a Fed-től. Az arany fizikai kereslete 37%-kal esett Kínában, mivel a korrupció elleni törvény miatt kisebb a kereslet a nemesfém iránt.
A WTI 77 dollárig süllyedt ma reggel, míg a Brent tegnap a 80 dolláros lélektani határral küzdött. A hírek szerint a szaúdiak nem fogadják el a kvóták csökkentését. Szerintük erre nincs szükség, és a piac magától megtisztul. Korábban Kuvait jelezte, hogy nem kíván változtatni azon tervein, hogy a jelenlegi napi 2,8 millió hordós kitermelését napi 4 millió hordós szintre emelje 2020-ra. A piac egyébként arra is spekulál, hogy az USA feloldja a kőolaj exportjára vonatkozó korlátozásokat, ami további esést generálhat a piacon.
Devizák
Az ukrán félelmek felerősítették a dollárt, és az EUR/USD kurzusa az 1,2500 körüli szintekről 1,2425- ig esett. A forint menetel a devizahitelek piaci árfolyamon történő leváltásának híre óta, tegnap a 308-as értéket elhagyva 306 környékére esett az euróval szemben.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,1%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot emelkedett, míg a Shanghai index 0,5%-ot csökkent. A kínai jegybank a kisebb bankok likviditását is szeretné növelni a közeljövőben, azonban ennek pontos formáját még nem jelentették be. Az elmúlt alkalmakkor főként csak a legnagyobb bankoknak biztosított finanszírozást a jegybank.
November 28-án publikálhatja a japán nyugdíjalap, a GPIF az általa kezelt portfolió szeptember 30-i összetételét. Ez azért fontos, mert ebből pontos képet kaphatunk arról, hogy milyen részvényarány mellett futott neki az alap az átsúlyozásnak, mely során a részvényarány 12%-os középértékét 25%- ra növelik.
Dél-Koreában a várakozásoknak megfelelően 2% maradt az irányadó jegybanki ráta. Kínában az októberi kiskereskedelmi forgalom 11,5%-kal bővült, minimálisan elmaradva a 11,6%-os várakozástól. Egyúttal lassabb mértékű a növekedés, mint az év első 10 hónapjában, amikor 12,0% volt a bővülés mértéke.
A kínai ipari termelés szintén októberben 7,7%-kal bővült a tavalyi évhez azonos időszakához képest, ami elmarad a 8,0%-os várakozástól és az első 10 hónapot jellemző 8,4%-os értéktől. A kínai adatok a gazdaság lassuló ütemű növekedésére utalnak, ami összhangban van a várakozásokkal, és azzal, hogy jövőre már csak 7,0%-os GDP növekedés várható az idei 7,5% helyett.
Japánban a termelőgépek rendelésállománya 7,3%-os növekedést mutatott szeptemberben év/év alapon, miközben a piaci várakozás 0,3%-os csökkenés volt.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.