Ugyanakkor a BOE esetében 2017 januárjára csúszott az első kamatemelés a piaci árazások szerint, míg az EKB esetében 2018. április az első lépés időpontja. Vagyis megint nagyot változott a világ. Ha mindezt hozzáadjuk a tegnapi alacsony, magyar inflációhoz, akkor arra következtetésre jutunk, hogy a lecke az MNB-nek is fel van adva.
A várhatóan hosszan kitartó alacsony hozamkörnyezet, pozitív a részvénypiacok számára, amelynek köszönhetően, további emelkedés valószínű. A DAX tegnap ugyan eshetett volna (a csillagok állása szerint), ezzel szemben emelkedni tudott, amely pozitív a folytatás tekintetében. Így a mai napon emelkedést várunk mind a DAX mind a BUX esetében. Az utóbbi esetében annak ellenére, hogy a BUX egy ellenállási szinthez ért tegnap.
USA
A kereskedés első fele leginkább oldalazással telt a tengerentúlon, majd a 20 órakor publikált legutóbbi Fed ülés jegyzőkönyvét pozitívan fogadták a piacok, és zárásig látványos emelkedés bontakozott ki. A Dow Jones index augusztus közepén járt utoljára 17.000 pont felett (Dow 0,82%, Nasdaq 0,41%, S&P500 0,86%).
Tegnap publikálták a múlt heti friss munkanélküli segélykérelmek számát, amely 13 ezerrel 263 ezerre süllyedt, ilyen alacsony értéket pedig július közepe óta nem láthattunk. A piaci várakozás 274 ezer volt.
Főként a tőzsdén kialakult negatív hangulat és a kínai piac miatti aggodalmak játszottak szerepet a Fed döntésében, hogy a szeptemberi ülésen változatlanul nulla közelében hagyták az alapkamatot, ez szerepel többek között a legutóbbi kamatdöntő ülés tegnap megjelent jegyzőkönyvében. A döntéshozók szerint a kamatemelés feltételei már fennálltak szeptemberben, de a Fed további megerősítésre vár, hogy a globális lassulás nem nyomja-e rá a bélyegét a tengerentúli gazdaságra. Több résztvevő azon is aggódott, hogy az erős dollár és az olajárak még lejjebb nyomhatják az inflációt. Ezek alapján pedig a decemberi kamatemelés is nagyon bizonytalan.
Az Alcoa a vártnál kisebb nyereségről számolt be tegnap piaczárás után megjelenő gyorsjelentésében. Az 5,57 milliárd dolláros bevétel 2%-kal maradt el a várakozásoktól, míg a 13 centes egy részvényre jutó eredményvárakozás 7 cent lett. A cég következő negyedévi teljesítményére negatívan hat, hogy a menedzsment szerint a kínai autóipari termelés növekedése a korábbi 5-8% helyett 1-2% lehet, míg a teherautók esetében a 14-16%-os visszaesés helyett 22-24%- os lesz a mínusz. A társaság árfolyama 5%-ot veszített értékéből.
A Starbucks legtöbb amerikai boltjaiban már idén lehet az Apple Pay rendszerrel fizetni a tegnapi bejelentés szerint. A Gap szeptemberi értékesítései 1%-kal estek az erősebb dollárnak és a gyengébb keresletnek köszönhetően. A cég szerint a harmadik negyedéves bruttó fedezeti szint a második negyedéves környékén alakulhat, ami 37,4% volt, miközben a piac 39,6%-kal kalkulált. -
Európa
A kezdeti mínuszok után próbáltak talpra állni az európai indexek. A nap végén a DAX és a CAC 40 index 0,2%-os, a FTSE 100 index 0,6%-os pluszban zárt. Jeroen Dijsselbloem az Euró csoport elnöke arról számolt be, hogy az euro zóna tagjai egyetértenek abban, hogy Görögország számára adósságszolgálati plafont vezessenek be, ami a GDP 15%-ának felelne meg.
A várakozásoknak megfelelően 8-1 arányban szavaztak a brit jegybankárok a tartás és az emelés mellett. A testület szerint továbbra is nulla közeli inflációval kell számolni az év végéig, ezért a jövő év közepére várt első kamatemelés is későbbre tolódik.
Olaj, arany
A WTI 50 dollár fölé emelkedett, ami azt jelenti, hogy augusztus óta a legnagyobb heti emelkedésen van túl. A piac elsősorban a megugró kereslet miatt lett optimista: az OPEC egyik vezetője, Abdalla Salem El-Badri szerint jövőre 1,5 millió hordóval ugorhat a kereslet, ami lényegesen magasabb az OPEC eddigi előrejelzésénél. A piac továbbra is 200 millió hordó feles készlettel rendelkezik. A befektetők szerint a növekvő árakra és keresletre az USA palaolaj szektora kilenc havi késéssel reagál.
Az arany is emelkedni tudott 1.146 dollárig. Az arany áremelkedése mögött a megjelent FED jegyzőkönyv áll, amely szerint a FED döntéshozói idén már várhatóan nem emelnek kamatot, mivel biztosabb és újabb jelek szükségesek, hogy a mostani növekedés tartható-e. Erre legkorábban jövő év márciusában kerülhet sor. Az aranyra komoly támasz lehet ez a döntés, így akár további áremelkedés is jöhet a piac szerint.
Devizák
A Fed tegnapi jegyzőkönyve arra utalt, hogy a jegybankároknak további bizonyítékokra van szüksége a kamatemelés megkezdéséhez. Azonban ezek várhatóan még decemberben sem fognak rendelkezésre állni, nem fog az infláció megindulni a következő 2 hónapban, így a piac egyre inkább a márciusi kamatemelést kezdte el árazni. Ezzel összhangban a dollár gyengült az euróval szemben, a devizapár a 30 napos mozgóátlagról pattant felfelé. Ma reggel 1,1275-ön jegyzik az EURUSD devizapárt. A vártnál tovább fennmaradó laza amerikai jegybanki politika kedvező a feltörekvő piaci devizák számára. Ennek megfelelően a forint is erősödéssel reagált ás 311,4-ig esett az EURHUF jegyzése.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,5%-ot, a Hang Seng szintén 1,5%-ot, a Shanghai index pedig 1,1%-ot emelkedett. Az ázsiai piacok emelkedését a pozitív globális hangulat váltotta ki, miután a piaci szereplők értelmezése szerint a Fed tegnap megjelent jegyzőkönyve arra utal, hogy csak 2016-ban lehet az első kamatemelés.
A Goldman a kínai CSI300 indexre vonatkozó korábbi 5000 pontos célárát 4000 pontra csökkentette, ami még így is több mint 20%-os felértékelődési potenciált jelent. A Sony felvásárolt egy képalkotási szenzorokat gyártó vállalatot, amivel egyúttal cáfolta azokat a pletykákat, hogy mobiltelefon üzletágának eladását tervezi.
Határidős piacok
Emelkedést mutatnak a határidős indexek.