Összességében a DAX nagyon gyengén viselkedett az elmúlt napokban, amelyben ma valamiféle fordulat állhat be, miután tegnap letesztelte a 9.370 pontnál levő támaszt. Tegnap a BUX hasonló szintről (17.600 pont) fordult. Így jó esélyt látunk arra, hogy a DAX is fordul a mai napon, a BUX pedig oldalazni, enyhén emelkedni fog.
USA
Nem kezdődött jól a hét a tengerentúlon, bár napon belül emelkedtek az indexek, de még így is a negatív oldalon fejezték be a kereskedést (Dow -0,25%, Nasdaq -0,14%, S&P500 -0,24%). Charles Evans, a chicagói Fed elnöke arról beszélt tegnap, hogy a Fed akkor dönt helyesen, ha 2016 első negyedévéig nem emeli az alapkamatot. Hibát követne el a jegybank, ha túl hamar emelne kamatot. Bár Evans azt is hozzáteszi, hogy ennek ellenére a kamatemelésre már a jövő év közepén kell számítani. A chicagói elnök szerint az is elfogadható lenne, ha az infláció 2% fölé menne, amennyiben így javulna a munkaerőpiac helyzete.
Tegnap engedélyezték a legújabb iPhone okostelefont a kínai hatóságok, így az eredetileg tavaszra tervezett kínai debütálás most megerősítést nyert. Az Európai Bizottság 1991-ig visszamenőleg vizsgálta, hogyan adózott az Apple Írországban, és a vizsgálat részleteit a héten publikálják. Akár milliárdos nagyságrendű is lehet a büntetés, ha kiderül, hogy az Apple illegálisan kerülte el az adófizetést Írországban. A társaság kevesebb, mint 2%-os adókulccsal adózott, miután háttér megállapodásokat kötött az ír kormánnyal.
Meglehetősen gyengére sikerült az augusztusi függőben lévő lakásértékesítési adat. Éves alapon a várt -1,4% helyett 4,1%-os volt a visszaesés. Az S&P/Case-Shiller házárindex júliusi értékét, a chicagói beszerzési menedzser index és a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének szeptemberi számait publikálják a mai kereskedésben.
Európa
Továbbra is lefelé állt a zászló az európai börzéken, miután a DAX index 0,71%-ot, a CAC 40 index 0,83%-ot veszített értékéből. A FTSE 100 index sem brillírozott, azonban a zárásra összeszedte magát, és nulla környéki szinteken zárt. Angela Merkel szerint az Oroszországgal szembeni szankciók feloldása nincs elérhető közelségben, mivel az ukrán helyzet az átmeneti tűzszünet ellenére sem akar rendeződni.
A Reuters információi szerint az EKB a következő 12 hónapban 200 milliárd euróért vehet eszközfedezetű értékpapírokat (ABS), ami 100 milliárd euróval kisebb a szeptemberi piaci konszenzusban látott értéknél.
Makroadat cunamival találjuk ma szembe magunkat Európában. A korán reggel publikált német kiskereskedelmi értékesítések felülmúlták a várakozásokat (várt: -0,2%, tény: 0,1%). A sort 10 óra előtt öt perccel a német munkanélküliségi ráta folytatja, majd 10:30-kor érkezik a brit második negyedéves GDP adat, és ha ez még mindig nem lenne elég, akkor 11 órakor az euró zóna inflációja teheti fel arra a bizonyos i-re a pontot.
Olaj, arany
A WTI két hete nem látott szintre emelkedett vissza, ezzel elérve a 94,57 dolláros szintet. A háttérben az amerikai gazdaság növekedésével kapcsolatos spekulációk állnak, ami a keresleti oldalra nézve kedvező.
Az arany továbbra sem akar elszakadni az 1.217 dollár környéki szintektől, amit meg tudunk érteni. Szeptemberben már több mint 5%-kal került lejjebb a nemesfém jegyzése, és nem lennénk meglepve, ha hamarosan az 1.200 dolláros szintekkel flörtölne az árfolyam.
Devizák
Az EUR/USD kereszt dollár lábában bízunk továbbra is, de véleményünk szerint lassan jöhet egy kis korrekció, amivel a piac már tegnap is próbálkozott, hiszen az 1,2670-es szintekről 1,2720-ig kapaszkodott vissza a jegyzés. Kedvező európai makroadatok esetén az 1,2760-1,2780-as szintekig emelkedhetünk vissza. A forint jól állta a sarat tegnap, és még erősödni is tudott az euróval szemben, aminek köszönhetően az EUR/HUF a 311,1-es szinteknél indíthatja ma a kereskedést.
Távol-Kelet
A Hang Seng 1,2%-ot, a Nikkei 1,1%-ot zuhant, miközben a Shanghai index 0,2%ot emelkedett. A shanghai tőzsde a hét hátralévő részére bezárt, és csak jövő hét szerdán nyit ki ismét, ugyanis a kínai állam alapítását ünneplik. A következő két napban Hongkongban is ünnep lesz, azonban az ottani részvénypiac pénteken ismét kinyit. Az ünnepnap előtt a befektetők zárták pozíciójukat, ugyanis a következő napokban folytatódhatnak a demonstrációk. Mindenesetre a kínai állam alapításának évfordulója alkalmából tartott tűzijáték idén elmarad Hongkongban.
A kínai PMI index 50,2 pont lett szeptemberben a HSBC adatközlése szerint, ami szinten maradást jelent az augusztusi értékhez képest, de rosszabb, mint az előzetes 50,5 pont volt.
A japán részvénypiaci esés fő oka a gyenge augusztusi ipari termelési adat, ami a várt 1,1% helyett 2,9%-kal maradt el a tavalyi évtől. A kiskereskedelmi forgalom augusztusban már némi erőt tudott felmutatni Japánban az elmúlt hónapok gyenge teljesítményét követően, és hó/hó alapon 1,9% volt a növekedés, miközben a várakozás csak 0,5% volt. A munkanélküliségi ráta nagyot zuhant augusztusban, ugyanis az előző havi és egyben a várt 3,8% helyett csak 3,5% lett.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.