Közben a kínai GDP több mint duplájára növekedett. Vagyis nem meglepő, hogy július óta 40 százalékot emelkedett az index. Persze az utóbbi hetekben a zuhanó kőolajár is segítette az emelkedést, hiszen Kína nettó olajimportőr. Fél éve a két legolcsóbb piac a kínai és az orosz piac volt. Az orosz az ismert okok miatt az is maradt, és továbbra sem piszkálnánk. A kínai pedig még mindig olcsó. Itthon továbbra is dagonyát látunk, miközben a vezető európai és amerikai indexek a tetőn konszolidálgatnak. Úgy tűnik, hogy idén már sok minden nem fog történni a hátralévő cirka 16 kerekedési napban. Összességében enyhe emelkedésre számítunk a fejlett piacokon és itthon is.
USA
Tovább araszoltak felfelé a tengerentúli börzék. A Dow Jones index 0,18%-os, míg az S&P 500 és Nasdaq páros 0,4%-os pluszt ért el. A Fed decemberi Bézs könyve szerint erősödik a lakossági fogyasztás, javul a foglalkoztatás, miközben az infláció továbbra is alacsony. Az ingatlanpiaci trendek esetében vegyes a kép, ennek ellenére a piacok jól fogadták a részleteket. A Dallasi Fed elnök, Richard Fisher azt szeretné, ha a Fed felülvizsgálná azt a kijelentését, miszerint az első kamatemelésig a likviditást nem vonnák ki a piacról.
Az AICPA (American Institute of Certificated Accountants) felméréséből kiderül, hogy az amerikai felsővezetők 64%-a szerint javulni fognak a gazdasági kilátások a következő 12 hónapban. Az előző felmérés 52%-ot mutatott. A Walt Disney 34%-kal, 86 centről 1,15 dollárra emeli az osztalék kifizetés mértékét a menedzsment bejelentése szerint. Ez a lépés plusz 500 millió dollárjába kerül a cégnek, miközben a részvényesek 1,2%-os osztalékhozamot realizálhatnak. A Time Warner 1,5%-os, a CBS Corp. 1,1%-os rátával dolgozik.
A Ford a Takata légzsák problémái miatt kénytelen 38.500 gépjárművet visszahívni Amerikában és további 13.000 darabot a környező országokban, ezzel elérve a 98.000 darabos visszahívási számot. A délután folyamán érkező amerikai munkanélküli segélykérelmek számának kedvező változása tovább lökheti lefelé az EUR/USD árfolyamát.
Európa
Az előző napi emelkedés közel negyedét visszaadta a FTSE 100 index és 0,4%-os mínuszban zárta a napot, míg a DAX index ugyanekkora mértékű pluszt tudott elérni, a CAC 40 index stagnálásával párhuzamosan.
Az EKB kamatdöntő ülése mellett nem mehetünk el szó nélkül. Az elemzők reménykednek abban, hogy Mario Draghi bejelenti az államkötvény vásárlási programot, ugyanakkor a mi meglátásunk szerint ez a lépés jövőre csúszhat. Ennek oka, hogy az ABS és fedezett kötvényvásárlások hatásai ilyen rövid idő alatt még nem ütköznek ki a piacokon.
Az olajár esése miatt újra előkerült az örökzöld sláger (a gigafúzióról már 2004-ben is volt szó), miszerint a Shell megvenné a BP-t. A versenytársak értékeltségét elnézve a BP 7-es P/E rátája a legalacsonyabb, miközben a FTSE 100 egyik legtöbb osztalékot fizető vállalata, így valóban jó felvásárlási célpontnak tűnik. Ennek ellenére már a versenyhatósági szabályozás gondot okozhatna az ügyletnél, így a pletyka utáni vételeket nem forszíroznánk.
A Ryanair marketing igazgatója, Kenny Jacobs elárulta, hogy 18-24 hónapon belül ingyen wifi szolgáltatást vehetnek igénybe az utasok, valamint 3 éven belül elindítják az amerikai járatokat is, ha sikerül hozzá megvenni a flottát. Egyre nagyobb bajban van az orosz gazdaság, és ez jól meg is látszik a 10 éves rubelben denominált kötvények hozamán is, ami immáron 10,9%-on jár. Az 5 éves CDS a november eleji 240 bázispontról 354,5 bázispontra emelkedett. Az EKB és a BOE kamatdöntő ülése lesz a nap fénypontja.
Olaj, arany
A WTI 67,8 dollárig emelkedett a csökkenő készletadatok hatására. Az amerikai nyersolajkészletek 3,69 millió hordóval csökkentek, ami meglepte a piacot, hiszen csak 1,75 millió hordós bővülésre számítottak. Az iraki kormány és a kurd kormány megegyezése szerint napi 300 ezer hordó többlet kínálat jelenhet meg a világpiacon. Az olaj az OPEC döntése óta 18%-kal esett, most azonban stabilizálódni látszik.
Az arany viszonylag stabil volt 1.204 dolláros árszinten. Némileg a gyengülés felé hatott az erős dollár. A piac az EKB döntéseire is figyel. Egyre nagyobb a nyomás az európai jegybankon, hogy eszközvásárlási programot indítson, ami jelentősen erősítheti az arany jegyzését.
Devizák
Tegnap 1,23-ig zuhant az EURUSD árfolyama, főleg azokra a spekulációkra, hogy az EKB mai kamatdöntő ülését követően Mario Draghi bejelentheti az eszközvásárlási program kiterjesztését, vagyis, hogy a jövőben államkötvényeket is fognak vásárolni. Korábban több nyilatkozat is arra utalt, hogy maga a program majd csak jövő év elején fog elkezdődni, azonban a tegnapi gyenge EU-s illetve német PMI adatok lökést adhattak a jegybanknak a program kibővítéséhez. Az olasz 10 éves államkötvények hozama először csökkent 2% alá.
A 30 napos mozgóátlag 307-es értékéhez tapadt az EURHUF kurzusa. A devizapár szempontjából ma kiemelt jelentősége lehet az EKB döntésének, ugyanis ha tényleg tovább bővíti az EKB az eszközvásárlásokat, az rövidtávon támogatólag hatna a feltörekvő devizákra, így például a forintra is.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 1,5%-ot, a Shanghai index 4,0%-ot emelkedett ma reggel. A hongkongi és a kínai tőzsde esetében is a bankok és a brókercégek teljesítettek kiemelkedően, melyek a két tőzsde növekvő forgalmából tudnak részesülni. Számukra külön pozitív hír volt, hogy a shanghai tőzsde forgalma tegnap lépte át először az 500 milliárd jüant. Úgy látszik a két tőzsde összekapcsolása pozitívan hatott a forgalom alakulására is. A shanghai index 4%-os emelkedésére utoljára 2012-ben volt példa.
A felmérések alapján Shinzo Abe pártja a december 14-ei előrehozott választásokat követően is megtarthatja 2/3-os többségét a japán parlament alsóházában. A jen tovább gyengült a dollárral szemben, és már 120-as árfolyam környékén jár az USDJPY értéke, ez pedig ismét lökést adott az exportorientált vállalatoknak.
A végleges adatok alapján a koreai GDP éves alapon 3,2%-kal bővült, ami megfelel az előzetes adatoknak.
Határidős piacok
Vegyes képet mutatnak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek a pozitív tartományban voltak.