Görögország első negyedéves GDP adata 0,1%-os emelkedést mutatott év/év alapon, miközben az elemzők 0,7%-os bővüléssel kalkuláltak. A második negyedévben folytatódhat az előbbi tendencia, ami nem túl jó jel. Közben olyan hírek szivárogtak ki, miszerint a nemzetközi szervezetek 3 milliárd eurónyi pótlólagos költségvetési kiigazítást várnak el még idén.
Közben az amerikai makrogazdasági adatok nem kápráztatnak el bennünket továbbra sem, ami növeli a kamatemelés csúszásának valószínűségét, és így emeli az EUR/USD árfolyamot. Ez pedig jó az amerikai részvényeknek, de rossz az európaiaknak. Így Európában méretesebb csökkenéseket, míg az USA-ban inkább stagnálást látunk. Azaz az adatoknak megfelelő amerikai részvényindexbeli felülteljesítést látunk.
Tegnap a Richter különösebb hír nélkül tovább esett, és gyakorlatilag a támasz szintre ért. Mindeközben az MSCI átsúlyozás miatt, amely kisebb mértékben érinti a Richtert és az OTP-t, a MOL is nagyobbat esett, mivel ennek a súlya nagyobb mértékben fog csökkenni az MSCI feltörekvő piaci indexben két hét múlva. Így vannak, akik már most felkészülnek az ebből adódó, szerintünk nem túl nagy (maximum egy-két napi forgalom) eladói nyomásra. Ma összességében a DAX indexben további eladó nyomásra, miközben Budapesten inkább oldalazásra számítunk.
USA
Oldalaztak tegnap a vezető tengerentúli indexek, a nyitás után enyhe lejtmenet volt zárásig, végül vegyesen zártak a piacok (Dow -0,05%, Nasdaq 0,12%, S&P500 -0,05%). Egy csalódást keltő makroadat érkezett tegnap, az áprilisi kiskereskedelmi forgalom a várt 0,2%-os bővülés helyett stagnált. A Cisco bevételei 5%-kal 12,14 milliárd dollárra emelkedtek, ami a menedzsment által elvárt 3-5%-os sáv felső részét jelenti. A várakozásokban 12,07 milliárdos érték szerepelt. Az egy részvényre jutó eredmény 54 centes értéke 3 centtel haladta meg a bázisidőszaki értéket és 1 centtel a konszenzust. A zárás utáni kereskedésben 0,7%-os mínuszt láthattunk a papírtól.
A JC Penney első negyedéves értékesítései 3,4%-kal emelkedtek a menedzsment által prognosztizált 3,5-4,5%-os érték helyett. A veszteség 57 centet tett ki az egy évvel korábbi 1,15 dolláros mínusz után, miközben a piac 76 centes veszteséget várt. A bruttó marzs 33,1%-ról 36,4%-ra bővült, és a cég elmondása szerint a free cash flow az év végére pozitívba fordulhat. A társaság részvényei a zárás utáni kereskedésben jártak 9 dollár fölött is, azonban a mai kereskedést 8,64 dollár környékén kezdheti meg.
A Wal-Mart 25 kínai üzletében elérhetővé vált az Alibaba fizetési szolgáltatása, az Alipay. Hamarosan 400 további üzlet is csatlakozik a programhoz.
Európa
A DAX index 1%-os mínusza mellett a CAC 40 index 0,3%-os visszaesést, a FTSE 100 index pedig 0,2%-os növekedést produkált a tegnapi kereskedési napon. A Bank of England csökkentette a következő három évre vonatkozó GDP előrejelzését. Az idei évben 2,9% helyett 2,5%-kal, míg jövőre 2,9% helyett 2,6%-kal bővülhet az ország gazdasága. Az infláció az alacsony olajáraknak köszönhetően horgonyzott maradhat.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 60,2 dollár volt, annak köszönhetően, hogy az USA finomítói kapacitás kihasználtsága 1,8 százalékponttal 91,2 százalékra csökkent, ami mutatja, hogy ezen az áron már nem kívánnak a finomítók olajat vásárolni. Az Eni-Ente bejelentése, mely szerint líbiai kitermelésük napi 300 ezer hordó fölé emelkedett, szintén rosszul hatott az árfolyamra.
Az arany 1.215 dollárra ugrott, miután a gyenge kiskereskedelmi adat miatt a befektetők nem várják a Fed kamatemelését a közeljövőben. Az áprilisi USA kiskereskedelmi adat ugyanis lényegében stagnálását mutatott, ami negatív előjel az USA gazdasági aktivitására. Az arany árfolyamára egyelőre nem hat a görög válság fokozódása, mivel a befektetők többsége szerint lesz megoldás, és Görögország nem fog csődöt jelenteni.
Devizák
A reggeli forinterősödés nem bizonyult tartósnak, a délutáni órákban már intenzív gyengülés indult, és a hazai fizetőeszköz két hónapos mélypontra zuhant az euró ellenében. Az árfolyam megközelítette a 308,5-nél húzódó 200 napos mozgóátlagot, ahonnan már van esélye egy korrekciónak. A gyenge tengerentúli kiskereskedelmi adat mélybe lökte a dollár kurzusát, az EUR/USD jegyzések 1,135-ig emelkedtek, ami azt jelenti, hogy az árfolyam megcélozhatja az 1,15-ös ellenállást.
A Bank of England tegnap csökkentette a következő három évre vonatkozó növekedési előrejelzését, miközben arról is beszélt, hogy az első kamatemelésre a jövő év közepén kerülhet sor. A dollár gyengülésének köszönhetően a font azonban tovább tudott erősödni, és a reggeli kereskedésben már 1,575-nél jár a kurzus.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,1%-ot esett, a Hang Seng 0,2%-ot a Shanghai index pedig 0,1%-ot emelkedett. Hangosak a további monetáris lazításról szóló spekulációk. Nem egészséges részvénypiaci növekedésre utal, hogy a gyenge adatokra emelkednek a részvénypiacok a jegybanki beavatkozásról szóló spekulációk miatt. Ugyanakkor az amerikai részvénypiacon is láthattuk, hogy ez is képes tartós részvénypiaci növekedést kiváltani.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.