A kormány március 19-én módosította a főbb gazdasági folyamatok paramétereire vonatkozó prognózisait, ami szerint a várható infláció 5,9 százalék, a nettó keresetindex várható mértéke 6,3 százalék lesz idén. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium szerint ez indokolta a nyugdíjak évközi korrekciós emelését.
A januárban szokásos, idén 5,0 százalékos emelésen felül mintegy 760 ezer ember kapott többletemelést az "igazságossági nyugdíjprogram" keretében. A mai döntéssel mind a nyugdíjasok, mind pedig a nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátásban részesülők további 1,1 százalék soron kívüli emelésben részesülnek.
A nyugdíjakat érintő 5 százalékos januári emelés átlagos összege 3.600 forint volt. A mai döntéssel átlagosan további mintegy 850 forintos emelésben részesülnek az érintettek, azaz mintegy 2,7 - 2,8 millió nyugdíjas. Ez azt jelenti, hogy átlagosan havonta közel 4500 forinttal kapnak többet a jogosultak, mint 2007-ben. Az emelések után az öregségi nyugdíj így átlagosan közel 86 ezer forint lesz.
Máshol is emeltek
A nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások a nyugdíjemelésekkel megegyező mértékben emelkedtek januárban és emelkednek most is. Ezen ellátások januári emelése átlagosan havi 1 550 forinttal, míg a mostani emelés átlagosan további 360 forinttal növeli az érintettek - hozzávetőleg 425 ezer fő - jövedelmét. Ez azt jelenti, hogy átlagosan havonta több mint 1900 forinttal kapnak többet a jogosultak, mint 2007-ben. (Az ellátások jellegéből adódóan jelentősek a különbségek az egyes támogatási formák összegének emelkedése között.)
A mostani emelés januárig visszamenőleg jár. Az érintettek leghamarabb májusban kapnak emelt összegű nyugdíjat és nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátást, és ekkor jutnak majd hozzá egyösszegben a január-április közötti időszakra járó különbözethez is. Mindez azt jelenti, hogy az átlagnyugdíj esetében ekkor az érintettek egy összegben 3400 forint többletnyugdíjat kapnak kézhez. A nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátásban részesülők esetében ez az összeg 1440 forintot jelent.
A nyugdíjak és a nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások januári és a mostani emelése összesen mintegy 170 milliárd forint többletkiadást jelent a költségvetésnek. (Egy januári változtatásnak köszönhetően a nyugdíjas egyéni vállalkozók több mint kétszer annyi egészségügyi hozzájárulást fizetnek, mint amennyit egy iparos, vagy egy főfoglalkozású után a munkáltató.)