Rossz hírek érkeztek

Kemény adatokat láthattunk ma reggel. A német export a várt 0,9 százalékos zsugorodás helyett 5,2 százalékkal csökkent augusztusban. A félreértések elkerülése végett, ebben még nincs benne a VW botrány, és valószínűleg nagyobb a kínai hatás, mint gondolták.

kép: sxc

Itthon pedig az infláció okozott kisebb sokkot: a várt 0,1 százalékos csökkenés helyett 0,4% százalékkal csökkentek az árak. Az üzemanyagárak csökkenése nem meglepő, de a szolgáltatások árainak 0,6 százalékos csökkenése egy feltörekvő gazdaságban eléggé mellbevágó, ugyanis ez a gazdaság zsugorodására utaló jel. Ráadásul a jegybank is erre tud leginkább hatni a kamatpolitikájával. Ezzel egyre inkább növekszik az esélye annak, hogy a jegybank esetleg újraindítja a kamatcsökkentési ciklust. S ez még inkább igaz, ha arra gondolunk, hogy az amerikai első kamatemelést a piac jelenleg márciusra árazza a korábbi szeptember helyett (hat hónap csúszás megint!). Így nem meglepő, hogy az EUR/HUF kereszt a 315- ös ellenállási szint felé indult el a hírre.

A DAX tegnap egy hullócsillagot hagyott a grafikonon. Az export adatot is figyelembe véve nem meglepő a DAX csökkenése, sőt, jelenleg még igen picinek tűnik, hiszen akár a 9.750 vagy 9.500 pontos szintet is visszatesztelheti az árfolyam anélkül, hogy a véleményünk megváltozna. Azt gondoljuk, hogy alapvetően felfelé fog mozogni a DAX középtávon. A BUX esetében is csökkenést várunk ma, és itt is inkább emelkedés lehet az út az elkövetkező hónapokban.

USA

A nyitást követő jó hangulat napközben alábbhagyott a tengerentúlon, de záráshoz közeledve ismét megjelentek az eladók, és így sikerült pluszban zárniuk az indexeknek (Dow Jones 0,73%, Nasdaq 0,9%, S&P500 0,8%).

Ma délután publikálják a tengerentúlon a friss munkanélküli segélykérelmeket, és elindul az amerikai gyorsjelentési szezon is, hiszen zárás után érkezik az Alcoa harmadik negyedéves eredménye.

Az ügyhöz közelálló források szerint a Dell tárgyalásokat folytat az EMC-vel egy esetleges fúzióról. Az EMC piaci kapitalizációja 50 milliárd dollár jelenleg, így a legnagyobb felvásárlás lehet a szektorban, ha megvalósul.

A GoPro részvényei 8%-ot estek tegnap, miután a Morgan Stanley 62 dollárról 35 dollárra vágta vissza a cégre megfogalmazott célárát. Az elemzői átlagár ennek ellenére 65,25 dolláron áll jelen pillanatban. A Bank of America szerint az amerikai bankoknak 100 milliárd dolláros kitettsége van a Glencore felé, ami a közelgő gyorsjelentések előtt átírhatja a forgatókönyveket.

Az Amazon részvényeinek emelkedését visszafogta az a hír, hogy a cég on-line TV szolgáltatás bevezetését fontolgatja. A cég egyelőre nem kommentálta a pletykát.

Európa

Az európai piacok a kezdeti emelkedés után visszaadtak a pluszokból tegnap. A CAC 40 és a FTSE 100 index 0,15%-os, a DAX index pedig 0,7%-os pluszban zárt. Egy holland újságnak nyilatkozott Klaas Knot, az EKB kormányzótanácsának tagja. Véleménye szerint az EKB-nak több idő kell, hogy elérje a 2%-os inflációs célt, ez becslése szerint 1,5 évig biztosan nem valószínű.

A brit kamatdöntő üléstől előzetesen nem várunk meglepetést. Továbbra is 0,5%-on maradhat az alapkamat és 375 milliárd fonton az eszközvásárlási program mértéke. Az inflációs folyamatok és a kamatpálya alakulásáról majd a kamatdöntő ülés utáni jegyzőkönyvből tájékozódhatunk. Korán reggel rossz hírek érkeztek a német gazdaságról, ugyanis augusztusban a várt 1,2%-os visszaesés helyett 5,2%-kal lassult az export hó/hó alapon, míg az import ugyancsak 1,2%-os mínusz helyett 3,1%-os visszaesést könyvelt el.

Olaj, arany

A WTI tartotta a 48 dolláros árszintet, mivel a piac szerint a jövő évi kereslet erős lehet, miközben az USA nyersolaj termelése az alacsony árak miatt gyorsuló ütemben eshet. Az USA nyersolaj készlete 3,07 millió hordóval nőtt a múlt héten az EIA adatai szerint, ami némileg fékezte az emelkedést. A piaci szereplők szerint, ha valóban erősebb lesz a kereslet és az USA kínálatában gyorsuló esés jön, akkor az olaj tovább emelkedhet, akár a korábbi mértékhez hasonló hevességgel.

Az arany kismértékben 1.142 dollárra esett. A piac sokat várt a kínai börze újranyitásától, ennek a hatása azonban egyelőre elmaradt a várakozásoktól. A piac aggódik az indonéz rúpia gyengülésétől, különösen az október-novemberi időszakban, amikor a legtöbb esküvő zajlik. A Fed a héten adja közre a szeptember 16-17-i ülés jegyzőkönyvét, ami érdekes adalékkal szolgálhat a kamatdöntés hátteréről.

Devizák

Az EUR/HUF devizapár tegnap korrigált, az árfolyam visszatesztelte a 312-nél húzódó 20 napos mozgóátlagot. A devizapár mozgása kezd oldalazáshoz hasonlítani, amelyet egy fordulat is követhet hamarosan.

Továbbra is az 1,113-1,13 közötti sávban mozog az EUR/USD devizapár. A sáv felső éléről pattant le tegnap az árfolyam, és 1,123-ig korrigált. Az átmeneti megálló után a devizapár megpróbálhatja áttörni az 1,13-as szintet, és ebben az esetben célba vehetné az 1,143-as ellenállást.

Távol-Kelet

A Shanghai 3,4%-os emelkedéssel tért vissza, az egyhetes kihagyást követően igyekezett bepótolni lemaradását. A Hang Seng 1%-ot, a Nikkei 0,9%-csökkent. Rendkívül gyenge lett Japánban az augusztusi gépipari rendelésállomány. A piac 3,5%-os év/év alapú emelkedésre számított, ehhez képest a valóság 3,5%-os csökkenés volt.

Az ázsiai részvénypiacok az elmúlt három nap emelkedését követően elfáradtak, ennek tulajdonítható az 1%-os csökkenés, bár egyes kommentárok megemlítik, hogy a kínai részvénypiac is csalódást okozhatott a befektetőknek, hogy „csak” 3%-os emelkedéssel tért vissza.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo