Rendkívüli kamatemelésről döntöttek Oroszországban

Az olajár zuhanása az elsődleges negatív hatás most Oroszországra. Tegnap a 13 százalékos rubel árfolyam zuhanás után jött a brutális kamatemelés tegnap este, de nem biztos, hogy ez elég lesz. Így a piacok büntették/büntetik azokat a cégeket is, amelyeknek komoly kitettségük van az oroszok felé.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Az OTP zuhant, míg a Richter esését fékezte, hogy a cég egyre nagyobb tételben vásárolja a saját részvényeit csoporton belüli tranzakciókhoz. Ugyanakkor meg kell jegyeznünk, hogy az OTP esetében a teljes kitettség 800 milliárd forint körül van (cc. 3.000 forint). Mivel fogyasztói hitelekről van szó, ezek tipikusan 1 év körüli futamidővel rendelkeznek, miközben az OTP már cirka háromnegyed éve nagyon megnézi kinek ad hitelt. Azaz nem feltétlenül jár drasztikus portfólióromlással a jelenlegi olaj krízis. A Richter esetében az oroszországi gyárbővítés befejeződött, így az oroszországi hozzáadott érték növelésével tudja csillapítani az árfolyamhatást, ha szükséges. S egyre inkább úgy néz ki, hogy szükséges. Persze az áremelések valószínűleg még akkor is csökkentik (még rubelben is) az árbevételt, ha a gyógyszer hagyományosan árrugalmatlan termék.

Kamatdöntő ülést tart ma az MNB monetáris tanácsa. A piac arra számít, hogy nem változtatnak a jelenlegi 2,1%-os irányadó rátán. A parlament elfogadta a 2015-ös költségvetést. A főbb számok: 2,5%-os GDP növekedés, 1,8%-os infláció és 2,4%-os költségvetési hiány.

A MOL ma reggel jelentette be, hogy a kurdisztáni Shajkan mezőn a korábbi 23 ezer hordóról 40 ezer hordóra emelete a kitermelést a partnere. A hír pozitív, de a vártnak megfelelő, így komoly árfolyamhatásra sem számíthatunk. Ráadásul még pert is nyert a horvát kormánnyal szemben, így a kormánynak át kell venni a veszteséges gázüzletágat, amely jó párszáz forinttal is növelhetné a fair étéket. Persze ehhez jogerős ítélet kellene. Plusz az „ellenfél” igencsak kreatív lehet, hogy más módon megkeserítse a MOL (INA) életét. Az orosz események szerintünk kevésbé, az olajár csökkenés viszont annál inkább érinti a MOL-t. Ezt részben kompenzálhatja a finomítói marzsok valamiféle javulása, ami viszont nem biztos, hogy tartósnak bizonyul.

A DAX tegnap beesett a 200 napos mozgóátlag alá, így most már az ellenállásként üzemelhet. Mindenesetre most úgy néz ki, mintha a 9.150 pont környéki szintet is meg akarná nézni az index. A BUX esetében a mai napon is csökkenésre számítunk.

USA

Tegnap sem volt jó hangulat a tengerentúli börzéken, folytatódott a pénteken kezdődött mélyrepülés. A tovább zuhanó olajárfolyam nem tett jót a piacoknak, az S&P500 index volt a nap vesztese (Dow 0,58%, Nasdaq -1,04%, S&P500 -0,62%). Három új taggal bővül a Nasdaq100 index: az American Airlines, az Electronic Arts és a Lam Research lesznek az új tagok. Nagyot zuhant a New-Yorki Fed index, az elemzők 12,5 pontra számítottak, ezzel szemben -3,58 pontra süllyedt a mutató decemberben. Novemberben 10,16 pontot mutatott az index.

A BMO Capital alulteljesítőről piaci teljesítőre javította az Exxon Mobil besorolását, 95 dolláros célárfolyam mellett. A Deutsche Bank vételről tartásra rontotta a Fordra vonatkozó besorolását. A 16 dolláros célárfolyamon nem változtattak, amely a jelenlegi szinthez képest kicsit több mint 10%-os felértékelődési potenciált jelent.

Az ipari termelés 1,3%-kal bővült novemberben, amire 6 hónapja nem volt példa. Ez jó hírnek számít, mert az elemzők ennél kisebb, 0,7%-os növekedésre számítottak. A Boeing bejelentette, hogy az igazgatótanács felhatalmazást adott a vállalatnak, hogy a következő három évben 12 milliárd dollár értékben vásároljanak vissza részvényeket, a negyedéves osztalékot pedig 25%-kal emelték meg. A vállalat papírjai 1,1%-kal drágultak.

Európa

Tovább szakadtak a piacok az orosz atomfegyver ukrajnai telepítésének hírére. A FTSE 100 index 1,87%-kal, a CAC 40 index 2,52%-kal, míg a DAX index 2,72%-kal került lejjebb az egy nappal korábbi záróértékéhez képest.

1998 óta nem látott esést könyvelt el a rubel a dollárral szemben. A 64,3-as érték napon belül 10% feletti gyengülést jelentett, és év eleje óta lassan a 100%-nál járunk. A háttérben a folyamatosan eső olajár és a kormányzati bejelentések állnak, aminek értelmében jövőre 4,5%-kal eshet vissza a GDP. A költségvetés kiadási oldalát pedig 10%-kal vágják meg.

Az orosz jegybank 10,5%-ról 17%-ra emelete az alapkamatot, amivel támaszt nyújtana a rubelnek a további leértékelődéssel szemben, ezidáig eredménytelenül. Az egy napos hitelkamat 11,5%-ról 18,0%-ra emelkedik. Az értékpapír visszavásárlási megállapodások értékét 1,5 milliárd dollárról 5,0 milliárd dollárra emelik. Ekkora mértékű beavatkozásra az 1998-as csőd idején volt példa, ráadásul a jegybank már 80 milliárd dollárnyi devizatartalékot adott el.

Az ukrán miniszterelnök tegnap újabb pénzügyi segítséget kért Brüsszeltől. A háború miatt 10%-kal esett vissza az ipari termelés, a GDP 7%-kal csökkent és a hrivnya 100%-ot veszített az értékéből, így nem meglepő a bejelentés.  A Reuters szerint Angela Merkel arra biztatja a bolgár kormányt, hogy kezdjenek új tárgyalásokba a Déli Áramlat ügyében Oroszországgal. A bejelentés mögött az állhat, hogy a gázszállítás során keletkező eurómilliós bevételek kiesését nem szeretnék a német adófizetők zsebéből visszapótolni.

A Whirlpool visszavágta az idei és a jövő évi eredmény prognózisait az Indesit és a Hefei Rongshida Sanyo felvásárlása közben megugró költségek miatt. A cég idén 8,0-8,20 dolláros egy részvényre jutó profitot érhet el (korábbi várakozás 9,4-9,9 dollár volt), ami jövőre 10,75-11,75 dollár közé emelkedhet, ez pedig elmarad az elemzők által várt 14,5 dolláros szinttől.   A British Telecom tárgyalásokat folytat a Deutsche Telekom Orange párossal a brit EE mobil üzletág megvételéről. A hírek szerint 12,5 milliárd fontjába kerülhet a BT Groupnak az akvizíció. Az ügylet lezárása után az Orange 4%-os, a Deutsche Telekom 12%-os részesedéssel rendelkezne a BT Groupban.

Olaj, arany

A WTI típusú kőolaj 55 dollár alá zuhant ma reggel, amire 2009 óta nem volt példa. A Bloomberg elemzői felmérése szerint jövőre akár 50 dollár alá is csökkenhet a brent típusú kőolaj ára. Az olaj árfolyamának eséséhez nagymértékben hozzájárult a ma reggel megjelent gyenge kínai PMI adat is.

Nagyot zuhant tegnap az arany árfolyama is, ami a 30 napos mozgóátlag 1190 pontos értékéig zuhant, és onnan egyelőre csak enyhe visszapattanást tud felmutatni. Az arany piacán az ideges mozgást főleg a Fed ma kezdődő kétnapos ülése okozza, mellyel kapcsolatban a piac elsősorban a kamatemeléssel kapcsolatos kommentekre fog koncentrálni.

Devizák

Az EUR/USD a forró részvénypiaci hangulat ellenére sem szállt el egyik irányba sem, hanem az 1,2425-1,2475-ös szintek között oldalazott.  Tegnap már a 310-as szintek fölött is járt a forint az euróval szemben, azonban a nap végére visszakorrigált a jegyzés a 309-es szintekig. Innen meglátásunk szerint újra északnak veheti az irányt.

Távol-Kelet

A Nikkei 2%-ot, a Hang Seng 1,2%-ot esett, miközben a Shanghai index 1,9%-ot emelkedett.  A HSBC felmérése szerint Kínában az előzetes PMI értéke 49,5 pontra esett vissza, ezzel már a gazdasági zsugorodást jelző 50 pont alatti tartományba esett az index, elmaradva a 49,8 pontos várakozástól is.

A Kínába irányuló működő tőke beáramlás (FDI) 22,2%-kal haladta meg az egy évvel korábbi értéket, ami lényegesen magasabb, mint az 1,1%-os várakozás. Kínában 192 milliárd jüan (31 milliárd dollár) értékű infrastruktúrafejlesztést jelentettek be, melynek keretében utakat és reptereket fognak építeni. Például megépül Peking harmadik reptere.  A Gartner piackutató cég felmérése szerint mára a kínai Xiaomi a világ negyedik legnagyobb mobilgyártója a Samsung, az Apple, és a Huawei mögött.  Holnap további 25 bázisponttal, 1,75%-ra vághatja a monetáris tanács az alapkamatot Thaiföldön.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.

 

JOGI NYILATKOZAT
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo