A hatalmas mínusz az árfolyamrés és az egyoldalú szerződésmódosítások semmissége miatt képzett céltartalékoknak tudható be, de az OTP-t még az ukrán goodwill leírás és a Krímben bezárt fiókok utáni céltartalék képzés is sújtja. A számos leírás következtében eddig nem látott mértékű veszteséget volt kénytelen elkönyvelni az OTP, azonban a tisztított eredmény pozitív meglepetés lett.
A piaci reakció kérdéses, mert a gyenge eredményre számítani lehetett, és az elmúlt időszakban ez az árfolyamba is nagyrészt beépült, de a negatív kilátások miatt továbbra is nyomás alatt maradhat az árfolyam. Ráadásul a devizahitelek tervezett forintosítása, illetve az orosz-ukrán helyzet további veszteséget okozhat a következő negyedévekben az OTP-nek.
A tengerentúlon alapvetően jó hangulat uralkodik, az indexek múlt hét óta ismét kapaszkodnak felfelé, a gyenge német GDP adat ellenére a DAX index is jól teljesít. A kedvező nemzetközi hangulat azonban csak részben látszik a hazai börzén, tegnap már nem tudott tovább emelkedni a BUX, a csökkenő trendvonalnál megállt az árfolyam lendülete. A mai kereskedésben pedig a tegnapihoz hasonló oldalazásra számítunk.
USA
Jó hangulatban telt a tegnapi amerikai kereskedés, az indexek nyitás után emelkedni kezdtek és zárásig egyenletes ütemben kapaszkodtak felfelé a piacok (Dow 0,37%, Nasdaq 0,43%, S&P500 0,43%). A Dow Jones index tagjai közül a 6000 fős elbocsátást bejelentő Cisco (-1,8%) teljesített a leggyengébben, a nap nyertese pedig a Boeing (1,8) volt, amely hasonló mértékű, de pozitív mozgást könyvelhetett el.
A munkaerőpiaci adat gyengébb lett a várakozásoknál, múlt héten összesen 311 ezren folyamodtak friss segélykérelemért, ami valamivel gyengébb a 295 ezres piaci várakozásnál. A 311 ezres adat hathetes maximumot jelent.
A Wal-Mart tegnap publikált gyorsjelentésében csökkentette az idei évre vonatkozó eredményvárakozását. A korábbi 5,45 dollár helyett már csak 4,9-5,15 dolláros részvényenkénti profitot vár az idei évre. Egyrészt a forgalom gyenge alakulásával magyarázzák a rosszabb előrejelzést, mert a legalább egy éve nyitva tartó üzletek forgalma is csak stagnált. Másrészt a menedzsment szerint a dolgozók számára fizetendő egészségügyi járulék növekedése 500 millió dollárnál is több plusz teher lehet. A részvényenkénti profit a tavalyi 1,23 dollár után 1,21 dollár lehet, ami összhangban van a várakozásokkal. Az árbevétel a tavalyi 116 milliárd dollárról 119,1 milliárd dollárig emelkedett, amely szintén összhangban van a várttal.
Európa
Minimális pluszt tudtak összekalapozni az európai indexek tegnap a vártnál jóval gyengébb GDP adatok ellenére is. A DAX index 0,29%-os, a FTSE 100 index 0,43%-os, míg a CAC 40 index 0,25%- os pluszban zárt.
Donyeck városát tüzérségi támadás érte a BBC tudósítása szerint. Az orosz külügyminiszter azonnali tűzszünetet sürget, hogy a határ közelében állomásozó segélyeket át tudják adni az ukránoknak.
A Reuters cikke szerint a 10 éves német kötvényhozam 1,0% alá esett be a geopolitikai félelmeknek köszönhetően, amire ez idáig még nem volt példa. A Bloomberg adatai alapján viszont csak 1,07%-on állomásozik a hozam, igaz ez is mélypontnak felel meg.
A második negyedéves európai GDP adatközlést 10:30-kor a britek zárják. Az előző negyedéves 3,1% után ugyanekkora mértékű bővüléssel számol a piac a második negyedévben is.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 95,5 dollárig esett. Az elmúlt napok eladói nyomása folytatódott, a piac továbbra is a kínálat növekedésére számít, miközben a kereslet lanyhul. A kőolaj már negyedik hete gyengül, és egyelőre nem látszik az az árszint, ami mellett visszatérnének a vevők.
Az arany 1.313 dollár volt ma reggel. A piac főleg a nagy gazdaságok (USA, Kína és Európa) gazdasági számaira figyel, miközben a geopolitikai feszültségek emelhetik a kurzust. A heti hírek szerint az EU gazdasága megtorpant, az új hitelek estek Kínában, az USA-ban nőtt az új munkakeresők száma. Ezek a hírek mind a világgazdaság lassulására utalnak, és kedvezőek az aranyra nézve, miközben az orosz-ukrán és a közel-keleti válságok sem csillapodnak.
Devizák
Az EUR/USD árfolyammozgása lemásolta az egy nappal ezelőttit, hiszen az 1,3340-es szintekről a délelőtti órákban 1,3400-ig emelkedett, ahonnan az 1,3360-as szintekig csorgott vissza a jegyzés délutánra.
Az EUR/HUF esetében a várakozásokat meghaladó GDP adatoknak köszönhetően 314,50-es szintekről 312,00 forintig jött vissza a kurzus. A korábbi napokban látott gyengülés után a további forinterősödés kérdéses, mivel a 311,00 és 311,50-es szinteknél található 20 és 30 napos mozgóátlagról már korábban is visszapattant a jegyzés.
Távol-Kelet
A Hang Seng index 0,8%-ot, a Shanghai index pedig 1,0%-ot emelkedett, míg a Nikkei index értéke érdemben nem változott. A China Mobile 5%-os emelkedést mutatott, miután eredménye a várakozásoknak megfelelően alakult, de a 4G felhasználók száma erősen emelkedett júliusban. A társaság egyúttal bejelentette, hogy keresik a lehetséges akvizíciós célpontokat. A második negyedéves maláj GDP 6,4%-kal bővült, jócskán felülmúlva az 5,8%-os elemzői várakozást.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow és az S&P a negatív, a Nasdaq és, a DAX a pozitív tartományban volt.