Ez a makacsság igazándiból nem hatotta meg a részvénypiacokat, amelyben az is közrejátszhatott, hogy azóta olyan makrogazdasági adatok láttak napvilágot, amelyek inkább eltolják a kamatemelési ciklus kezdetét.
Elindult az amerikai gyorsjelentési szezon. Az Alcoa egy részvényre jutó eredménye 28 cent lett, amely jobb, mint a várt 26 cent, ráadásul a globális alumínium iránti keresletben már nem 7, hanem 9 százalékos növekedést vár a cég az idei évre nézve. Mindezek ellenére a részvény több mint 3 százalékot esett a zárás utáni kereskedésben, ugyanis az árbevétele elmaradt a várakozásoktól (sic). Pedig a grafikon alapján a hírekre inkább emelkednie kellett volna. Így a szerintünk jó eredmények ellenére tapasztalt esés igencsak negatívnak mondható. Akár egy vészcsengőnek is tekinthető, azaz érdemes óvatosnak lenni rövidtávon, a piacokon.
Közben folytatódik a görög saga. Meglepetésre sikeres kötvénykibocsátást hajtott végre az ország. 1,1 milliárd euró értékben bocsátottak ki 6 hónapos kincstárjegyeket 3 százalékos hozam mellett! Nem tudjuk, hogy orosz befektetők vannak-e a háttérben, de a lépés mindenképpen figyelemre méltó, és a görög taktikát igazolja egyelőre, hiszen azt mutatja, hogy Görögország rövid kötvényekből tudja finanszírozni magát! Mindenesetre komoly további közeledés látszik az antik örökség országa és az orosz medve között. Ugyanakkor az oroszoknak is komoly kitettséget jelentene az idén lejáró cirka 30 milliárd eurónyi kötvény finanszírozása.
A mai napon oldalazást várunk a DAX indexben, míg a BUX piacán kisebb korrekció lehet az elmúlt napok száguldásait követően.
USA
A tegnapi tengerentúli kereskedés eléggé volatilisre sikeredett, a piacok egész nap keresték az irányt, végül némi plusszal zárták a napot (Dow 0,15%, Nasdaq 0,83%, S&P500 0,27%). Tegnap este jelent meg a Fed legutóbbi, márciusi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve. A jegybankárok elismerték a gyenge évkezdést, de a gazdaság talpra állását továbbra is lendületesnek gondolják. A Fed döntéshozói azonban továbbra is megosztottak a kamatemelés időzítését illetően, néhány jegybankár szerint már a júniusi ülésen elképzelhető az irányadó ráta emelése. Mások viszont az alacsony olajár és az erős dollár inflációra gyakorolt negatív hatása miatt későbbre tolnák a kamatemelést, egyesek csak 2016-ban emelnék először az alapkamatot. Hozzátették ugyanakkor, hogy a következő hónapokban napvilágra kerülő adatok is befolyásolhatják a döntést, és a múlt heti gyenge munkaerő-piaci adat után változhatott a döntéshozók márciusi álláspontja.
Az Alcoa bevételei 6,7%-kal 5,82 milliárd dollárra emelkedtek, miközben a piac 5,94 milliárd dollárral számolt. Az egy részvényre jutó eredmény tekintetében azonban 2 centtel sikerült meghaladni a 26 centes prognózist. A menedzsment a korábbi, 7%-os globális alumínium keresletre vonatkozó előrejelzését 9%-ra emelte, azonban ez sem volt elég a befektetőknek, elnézve a 3% feletti árfolyam mínuszt.
Európa
Minimális mínuszokat láthattunk az európai börzéken tegnap. A CAC 40 index 0,28%-ot, az FTSE 100 index 0,35%-ot, míg a DAX index 0,72%-ot veszített értékéből. Alexis Ciprasz görög miniszterelnök és Vlagyimir Putyin tegnapi moszkvai egyeztetése során energia projektek finanszírozásáról és görög privatizációs célpontokról beszélgettek. Azok a pletykák, miszerint Görögország hitelért kopogtat Oroszország ajtaján, alaptalannak bizonyultak.
A francia gazdaság a gyengébb eurónak és az eső olajárnak köszönhetően idén 1%-kal, jövőre pedig 1,5%-kal növekedhet. Az idei évre becsült 3,8%-os deficit célon nem, a 2016-oson viszont lefelé módosítottak (3,6%-ról 3,3%-ra). A mai napon a brit kamatdöntő ülésen kívül érdemi makrogazdasági adat nem érkezik.
Olaj, arany
Az amerikai nyersolaj készletek 10,95 millió hordóval nőttek a múlt héten, ami bőven felette van a 3,27 millió hordós piaci várakozásnak. A kínálat 18 ezer hordóval napi 9.4 millió hordóra nőtt. A készletek növekedéséhez hozzájárult a finomítói szektor és az általános kereslet gyengélkedése, ráadásul a múlt heti megtorpanást a kínálatban ismételt lendület követte. Ezek a hírek együttesen ismét 51 dollár alá lökték a WTI árfolyamát, igaz ma reggel már némileg korrigált az esés, és 51 dollár körül volt a közeli határidőre a kurzus.
Az arany 1.195 dollárig süllyedt főleg annak köszönhetően, hogy a legutóbbi Fed ülésen a döntéshozók megosztottak voltak, és több Fed kormányzó a kamatok emelése mellett tette le a voksát. A fő kérdés a piac számára, hogy mikor indulhat el a felfelé emelés ciklusa. A gyenge múltkori munkaerő-piaci adat inkább az emelés halasztását vetíti előre.
Devizák
A legutóbbi Fed döntés jegyzőkönyvét követően erősödni tudott a dollár az euró ellenében, ahogy a ma reggeli kereskedésben is. A tengerentúli fizetőeszköz egyhuzamban négy kereskedési napja erősödik, ami azt jelenti, hogy a háromszögből elindult lefelé az EUR/USD. A következő támasz 1,05- nél húzódik.
Jó napja volt tegnap a forintnak is, a hazai fizetőeszköz ismét nagyot erősödött, megérintve a 296-os támaszát. Ez 15 hónapos csúcsot jelent a forintban, de a 296-os támaszról visszapattant a reggeli kereskedésben az árfolyam.
Az angol jegybank tart ma kamatdöntő ülést, nagy valószínűséggel sem az alapkamat, sem az eszközvásárlási program nem fog változni. Az angol font hetek óta oldalaz a dollárral szemben, a mai ülés után talán mozgásba lendülhet az árfolyam, ezért érdemes lesz a GBP/USD-re figyelni.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,7%-ot, a Hang Seng 3,1%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index 1,1%-os csökkenéssel zárta a napot. A shanghai és a hongkongi tőzsdék összekötése kapcsán tegnap volt az első kereskedési nap, amikor kihasználták a két tőzsde közötti kvótát. A két tőzsde liberalizálásában további lépéseket tett a kínai értékpapír felügyelet, mostantól a kínai alap- és vagyonkezelők korlátozás nélkül vehetnek hongkongi részvényeket.
Márciusban 11,6%-kal 1,78 millió darabra emelkedtek a kínai autó eladások. A várakozásoknak megfelelően 1,75%-on hagyta az alapkamatot a dél-koreai jegybank, azonban az év hátralévő részében további lazításra számít a piac. A jegybank lefelé módosította a növekedési és inflációs kilátásokat is. A GDP növekedési kilátást a korábbi 3,4%-ról 3,1%-ra csökkentették, infláció tekintetében pedig 1,9%-ról 0,9%-ra módosították az előrejelzést. Mindkét változtatás azt a teóriát erősíti, hogy lesz még idén újabb kamatcsökkentés Dél-Koreában. A Moody’s a javuló gazdasági tényezők miatt a korábbi stabilról pozitívra javította India államadósság besorolásának kilátását, miközben a hitelminősítést változatlanul Baa3 kategóriában hagyták.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX pluszban volt.