Ez erőteljes dollárerősödést hozott a Fed jegyzőkönyv közzétételét követően. Persze a részvénypiacok is aggódtak picit, de azért nagy esés nem bontakozott ki. Ez persze a most zajló gyorsjelentési szezon alapvetően jó számainak köszönhető. Mindenesetre az indexek túlvettséget mutatnak, így a tegnap kialakult korrekciós hullám nem is meglepő. Sőt, a csökkenés mértéke alapján egyelőre nagyon visszafogott korrekcióról beszélhetünk. Vagyis elvileg van tere a további csökkenésnek, például a 20 napos mozgóátlagokig.
Ez a DAX esetében 8.802 pontnál van jelenleg, míg az S&P500 esetében 1.721 pontnál húzódik. A BUX index esetében a legközelebbi elméleti támasz (amely mostanában kevésbé működött), a 200 napos mozgóátlag, amely 8.603 pontnál van. A fentiekből kitűnik, hogy kismértékű csökkenésre számítunk ma. Persze a ma jelentő Richternek, amely kiváló számokkal rukkolt elő, folytatódó emelkedést kellene felmutatnia. Míg az Egis, amelynek már szinte semmi súlya sincs az indexben, már lefelé veszi az irányt, hiszen a ma vett részvényeket már nem lehet felajánlani a Servier- nek. Persze azért ne feledjük, hogy valószínűleg még később is meg lehet 28.000 Ft-on szabadulni a részvényektől, ha a megfelelő feltételek teljesülnek.
USA
A nap elején új történelmi csúcsra kapaszkodtak a piacok, de a Fed közlemény megjelenése után eladói hullám söpört végig a börzéken. Bár az utolsó órában elindultak felfelé az árfolyamok, de még így is 0,5% körüli mínuszban zárták a napot (Dow -0,39%, Nasdaq -0,54%, S&P500 -0,51%). Valamennyi szektorban estek az árfolyamok, a Dow index tagjai közül a Pfizer (-1,5%) és a Procter & Gamble (-1,1%) voltak a sereghajtók.
Tegnap véget ért a kétnapos Fed ülés, ahol a várakozásoknak megfelelően nem változtattak az eszközvásárlási program méretén, így továbbra is havi 85 milliárd dollár értékben fog kötvényeket vásárolni a jegybank. Az FOMC közleménye szerint a gazdasági aktivitás mérsékelt ütemben tovább javul, a munkaerőpiacon is pozitív folyamatok zajlanak. A tegnapi pozitív hangvételű közlemény után már többen úgy gondolják, hogy az eddig várt március helyett már korábban elkezdheti csökkenteni az eszközvásárlásokat, viszont konkrétumokat nem tartalmazott ezzel kapcsolatban a közlemény. Ezt az is alátámasztja, hogy a Fed nem aggódik a kormányzati leállás gazdasági hatása miatt.
A várakozásoknál jobb negyedéves számokkal örvendezette meg a befektetőket a Facebook. A tisztított részvényenkénti profit 25 cent volt, meghaladva a 19 centes várakozást és a 12 centes bázist. A mobil bevételek már az összes értékesítés felét teszik ki.
A vártnál jobb számokat publikált tegnap nyitás előtt a General Motors, az egyszeri tételektől tisztított részvényenkénti profit 96 cent lett, felülmúlva a 94 centes várakozást. Az árbevétel a tavalyi 37,6 milliárd dollárról 39 milliárd dollárra emelkedett, ami viszont valamelyest rosszabb a 39,4 milliárd dolláros várakozásnál.
A tegnap publikált ADP foglalkoztatottsági adat nem lett túl fényes, a várt 150 ezer helyett 138 ezer fővel bővült a foglalkoztatottak száma októberben a magánszektorban. Ráadásul a szeptemberi adatot 166 ezerről 145 ezerre módosították.
Európa
A nyugat-európai börzék is lefelé vették az irányt a nap második felében (FTSE100 0,05%, DAX- 0,13%, CAC40 -0,1%).
Olaj, arany
Annak ellenére, hogy a Fed tegnap úgy döntött, hogy nem csökkenti az eszközvásárlási programját, mind az arany (1.332 dollár/uncia), mind a WTI kőolaj (96,7 dollár/hordó) ára csökkent a piacon. Az EIA adatai szerint is növekedtek az olajkészletek (4,1 millió hordóval), ami lefelé hatott az olaj árára. Szintén negatívan hatott a líbiai mezők újraindításának híre. Az arany esetében a Fed döntés volt a fő mozgatóerő, főleg azért, mert az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet a növekedés folytatódását várja.
Devizák
A Fed sajtótájékoztatóját követően erősödésnek indult a dollár az euróval szemben, ami még ma reggel is kitartott. A tegnapi 1,3745-ös nyitóértéket követően reggel már 1,37 alatt kereskednek a devizapárral. A 20 napos mozgóátlagig emelkedett az EUR/HUF árfolyam, ahonnan kisebb korrekció következett, de összességében továbbra is 294 közelében kereskednek a devizapárral.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,2%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot, a Shanghai index pedig 0,9%-ot esett. A japán jegybank változatlan mértékben tartotta fent eddigi eszközvásárlási programját. A bérek 0,1%-kal növekedtek Japánban szeptemberben a várt 0,4%-os csökkenés helyett. Szeptemberben megugrott az építési engedélyek száma Ausztráliában, a várt 1,2% helyett 18,6%-os volt a növekedés az előző év azonos időszakához képest.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.