Ebben nyilván szerepet játszik az is, hogy a többi piac nem ijedt meg, s a média azt sugallja, hogy Angela Merkel tárgyalásai sem voltak sikertelenek. Mindenestre abban mindenki egyetért, hogy a holnapi Ukrán – Orosz elnöki tárgyalásoknak valószínűleg nem lesz sok eredménye. Minden esetre a DAX index újra neki futhat a 30 napos mozgóátlagnak 9 425 pontnál, s lehet, hogy át is töri azt. Ez után már keményebb dió a 200 napos mozgóátlag 9 505 pontnál, amelynek az ostroma az elkövetkező napokban kezdődhet meg.
Itthon az első „devizahiteles” perben az állam nyert, ebből ugyan nem kell messze menő következtetést levonni, de emlékeztetünk: a piac alapálláspontja az, hogy a bankok elveszítik ezeket a pereket. Igazi hír az lenne, ha bármelyik bank nyerne, akár csak egy két szerződés minta ügyében is! Itthon is emelkedésre számítunk a mai napon.
USA
A várt tűzijáték elmaradt a hétvégi Jackson Hole-i konferencián, így nem tudtak új csúcsra futni a tengerentúli indexek. Az S&P 500 és a Dow Jones index is 0,20%-kal került lejebb, miközben a Nasdaq minimális, 0,15%-os növekedést könyvelt el.
Janet Yellen szerint nehéz döntés előtt állnak, hiszen a munkaerő-piaci folyamatok jövőbeni alakulása sok mindentől függ. A túl korai szigorítás visszavethetné az eddigi növekedési dinamikát, ráadásul a kapacitás kihasználtság terén van még hova fejlődni. A dollár erősödéssel reagált az elnökasszony beszédére.
A Burger King fúziós tárgyalásokat folytat a kanadai Tim Hortons étteremlánccal. A két cég egybeolvadásával egy 18 milliárd dollár értékű vállalat születhetne, a világ harmadik legnagyobb étteremlánca lenne a maga területén. Az ügylet létrejöttével a Burger King komoly adóelőnyhöz jutna, ugyanis Kanadában 15% a társasági adó, szemben az amerikai 25%-kal.
Európa
Erőtlennek bizonyultak az európai indexek emelkedési törekvései pénteken. A FTSE 100 index nulla körüli szintjén kívül a DAX index 0,66%-ot, míg a CAC 40 index 0,93%-ot esett. Oroszország újfent megszegte a korábban vállalt feltételeket az ukrán segélyszállítmány kapcsán, ugyanis 90 olyan teherautó is átlépte a határt, amivel előzetesen nem számoltak, ugyanakkor szombaton minden jármű elhagyta a térséget. A NATO orosz földi és légi csapatokat érzékelt Ukrajna szomszédságában, tehát a geopolitikai feszültségek továbbra sem csillapodtak.
Szegény embert még az ág is húzza, hiszen a Fitch leminősítette Ukrajna hazai valutában fennálló „B-„ adósbesorolását „CCC”-re. Már a korábbi besorolás is befektetésre nem ajánlott kategóriába tartozott.
Mario Draghi szerint a gyengébb növekedési kilátások miatt továbbra sem tervezik a laza monetáris politika feladását, sőt ha szükséges, akkor további lépéseket tesznek a jövőben. Az eddigi kotta anyiban tért el a korábbiaktól, hogy az EKB elnöke jelezte a tagállamok kormányai felé, hogy ők is járuljanak hozzá a növekedéshez strukturális reformokon keresztül. A sorok között találkozhattunk olyan utalásokkal, melyek szerint az önkormányzati kiadások növelése sem megvetendő, ha a deficit ettől nem száll el jelentős mértékben.
A brit jegybank helyettes kormányzója szerint az Egyesült Királyságban hamarosan növekedésnek indulnak a bérek, de a növekedési dinamikát visszafoghatja a gyengébb termelékenységi kilátások. A kamatemeléssel kapcsolatos kilátásokról nem beszélt Ben Broadbent, de az előbb említett kommentár szerint nem sietik el a kamatemelést.
A Roche Holding 8,3 milliárd dollárt fizet az amerikai InterMune biotechnológiai cégért. A 74 dolláros vételár 38%-os prémiumnak felelne meg a pénteki záróárhoz képest. Az eredménytermelő képességhez idén még nem, jövőre azonban már hozzájárul az akvizíció.
Olaj, arany
A WTI 93,6 dolláron állt ma reggel, az árfolyam alig változott péntekhez képest. A kereslet továbbra is gyenge, miközben a közel-keleti események ellenére egyelőre zavartalan az olajkínálat. A líbiai termelés például még emelkedett is napi 656 ezer hordóra a múlt heti 612 ezer hordó/naphoz képest a biztonsági helyzet elégtelensége ellenére is. Az arany árára továbbra is nyomás van: a kedvező USA gazdasági adatok miatt a piac biztos benne, hogy a FED szigorítani fog. Emiatt kisebb pénzkínálat és magasabb kamat várható, ami nyomás alá helyezi az arany árát.
Devizák
Az EUR/USD devizapár árfolyama 1,32-ig zuhant a jegybankárok éves Jackson Hole-i konferenciáját követően, annak ellenére is, hogy nagyon konkrét bejelentés nem érkezett sem a Fed sem az EKB részéről. Azonban Janet Yellen szavait, miszerint a Fed egy nagyon nehéz döntés előtt áll, úgy lehetett értelmezni, hogy az amerikai jegybank kamatemelésre készül, hiszen mi más lehetne az a nagyon nehéz döntés. Ma az 1,32-es lélektani szint áttörésével próbálkozhat a devizapár. A pénteki enyhe forinterősödést követően ma egyelőre nem látható komolyabb elmozdulás az EUR/HUF árfolyamában, ami 313,3 környékén alakul.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,5%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,2%-ot, a Shanghai index pedig 0,6%-ot veszítet értékéből. A japán kormány a tőkepiacok irányába szeretné terelni a lakossági megtakarításokat. ennek keretében 2016-tól kezdődően egy adómentes megtakarítási formát vezetnének be a gyerekek számára, ösztönözve a hosszú távú befektetéseket. A tervek szerint erre a számlára a szülők helyezhetnének el megtakarításokat gyermekük 19 éves koráig. Ezen kívül kibővítenék az itthoni TBSZ-hez hasonló Nippon Individual Savings Account programot, melynek éves befektetési limitjét a jelenlegi 1 millió jenről 1,2 millió jenre emelnék.
Határidős piacok
Pozitív tartományban tartózkodnak a határidős piacok.