Az évi 5 százalék alá eső betéti kamatszint következtében beindult a lakossági megtakarítások átrendeződése. Az alternatív megtakarítási, illetve befektetési formák közül a befektetési alapok nőttek a leginkább, állományuk csak a lakossági befizetések révén 293 milliárd forinttal emelkedett az idei év első három hónapjában.
A befektetési alapok vonzerejét visszaigazolta a KBC Equitas 1300 fő megkérdezésével, az eco.hu pénzügyi-gazdasági portál átlagosnál képzettebb és a pénzügyekben tájékozottabb olvasói körében végzett felmérése is. A csökkenő kamatok hatására a válaszadók harmada már a befektetési jegyeket preferálja a betét helyett.
Meglepetés volt viszont a részvények szoros második helye, s az a tény, hogy a tőzsdei papírok megelőzték az állampapírokat a befektetői kereslet rangsorában, amit magyarázhat, hogy a portál olvasói többnyire nagyvárosban élnek, 30 év felettiek és 68 százalékuk férfi.
Szépen fénylik az arany is
A lakástakarék, a tőzsdei határidős ügyletek, az arany, az életbiztosítás illetve az önkéntes nyugdíjpénztár kisebb érdeklődést váltott ki a gazdasági portál felmérésében résztvevők körében, ugyanakkor szembetűnő, hogy az arany és az önkéntes magánnyugdíjpénztár viszonylag sok válaszadónál jelent meg harmadlagos befektetési célként.
Masszív tábora van az európai és tengerentúli piacoknak
Miközben a felmérés résztvevői körében erős az érdeklődés a részvények iránt, a Budapesti Értéktőzsde forgalma továbbra is stagnál. E kutatás azonban magyarázatot adott erre az ellentmondásra is. „Kiderült, hogy egyre népszerűbbek a külföldi értékpapírok, a válaszadók 56 százalékuk egyaránt nyitott a hazai és külföldi értékpapírok iránt” – hangsúlyozta Tordai Péter.