Mindenki az olajról és az aranyról beszél

Tovább estek az amerikai indexek az olajár csúcs után - Ismét új csúcson az olaj, lejjebb kúszott az arany ára - Kizöldült Ázsia - Oldalazás a devizapiacon - RFV: Új név, új stratégia - Ma emelkedésre számítunk a BÉT-en.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA:

- Erős nyitás után nagy visszaesés jellemezte az amerikai részvénypiacot, miután az olaj ára újabb két és fél éves csúcsra ért (Dow -0,7%; S&P -0,8%; Nasdaq -1,4%). A nap vesztese a technológiai szektor lett a szektort érő elemzői leminősítés után.

- Makroadatok híján a külső tényezők domináltak tegnap az USA börzéin. Az aggodalmak az olajkínálattal kapcsolatban csak fokozódtak az Algériára is átterjedő tüntetések nyomán. Ráadásul Líbiában sincs előrelépés, a harcok folynak, de egyik fél sem áll nyerésre.

- Tegnap ugyanakkor egy olyan információ látott napvilágot, miszerint Kadhafi felvette a kapcsolatot a kelet-líbiai ideiglenes kormánnyal, és egy alku keretében lemondana, amennyiben sértetlenül távozhat az országból családjával. Az öröm persze még korai lenne, de mindenesetre megvan az esély arra is, hogy bármelyik pillanatban befejeződjenek a harcok, ami az olajár-emelkedés méregfogát húzná ki.

- A Wells Fargo elemzői tegnap leminősítették a teljes technológiai szektort, amely 2,8%-kal értékelődött le a kereskedés során. A Dow-n belül is élen jártak a lejtmenetben e szektor képviselői.

Az Intel 1,7%-ot, a Hewlett-Packard 1,4%-ot veszített az értékéből, de a Cisco (-1,2%) és a Microsoft (-1%) árfolyama is átlagnál nagyobb mértékben esett.

- Ma reggelre enyhült a nyomás a piacokon, az olaj ára is lefordult a csúcsról, és a határidős indexek alapján vidám nap elébe nézhetünk.

Olaj és arany:

- 107 dolláron tetőzött a WTI olaj árfolyama tegnap, majd innen lefordulva 104 dollár alá esett ma reggel. A Brent olaj eközben a 118 dollárt is megjárta a tegnapi napon, de itt is enyhülés következett, és 113,6 dolláron kereskednek jelenleg a Brent hordójával.

- Az enyhülés mögött egyrészt az áll, hogy több ország is stratégiai készleteihez nyúlhat a kínálatszűkös időszakban, másrészt pedig Kadhafi ellenfeleinek küldött ajánlata hozta meg a harcok gyors befejezésének reményét.

- Politikailag nyilván nem vállalhatja fel az ideiglenes kormány Kadhafi sértetlen távozását, ám más szempontból nézve racionális lépés lenne, hiszen könnyen átvehetnék az ország másik fele feletti hatalmat is, megkímélve ezzel a népet újabb véráldozatoktól. Titokban tehát lehet, hogy elfogadták az ajánlatot.

- Az arany nem időzött túl sokáig az új történelmi csúcson. Behalt kitörésről bár még nem beszélhetünk, de ilyen árszinteken már erőtlennek mutatkozik a nemesfém. Jelenleg 1.426 dolláron folyik a kereskedés.

Távol-Kelet:

- A legtöbb index a pozitív tartományban tartózkodott ma reggel (Nikkei +0,2%, Hang Seng +1,4%, Shanghai +0,1%, Kospi +0,8%, All Ordinaries +0,1%).

- Japán folyó fizetési mérlegének többlete januárban meredeken csökkent (461,9 milliárd jenre), ami 48%-os esést jelent és elmarad az 500 milliárd jenes piaci konszenzustól. A külkereskedelmi mérleg 394,5 milliárdos deficitet mutatott a decemberi 768,8 milliárdos többlettel szemben, miután az export csak 2,9%-kal, míg az import 15,6%-kal nőtt.

- A kínai hatóságok azt tervezik, ötéves terv keretében enyhítenek a családtervezés jelenlegi szigorú szabályozásán, mely szerint csak néhány családnak lehet kettőnél több gyermeke. Ezzel megoldható lenne a társadalom elöregedésének problémája.

- Március elsején az egész országra kiterjedő szigorú ellenőrzés kezdődött Kínában az önkormányzatoknak 1997-től közvetlen vagy közvetett módon nyújtott hitelekben rejlő kockázatok felderítése érdekében. Az auditorok négy hónapot kaptak a beszámoló elkészítésére.

- A japán Hitachi 2,2%-ot emelkedett, miután amerikai riválisa, a Western Digital 4,3 milliárd dollárért megveszi az egyik üzletágát. Ugyanakkor az exportőrök többsége esett: Sony -1,2%, Sharp -1,4%, Honda -0,2%.

Az ausztrál indexet a bankok és a kereskedelmi papírok húzták fel (Commonwealth Bank of Australia

+0,5%, Woolworths +0,3%).

- A szöuli indexnek az eddig gyengélkedő építőipari cégek adtak lendületet (Samsung Engineering

+3,8%, GS Engineering +3,5%), ugyanakkor a technológiai papírok estek (Samsung Electronics -

0,3%, Hynix -1,3%, LG -1,8%).

Devizák:

- Az EUR/USD devizapár továbbra is egy szűk sávban mozog az 1,40-es ellenállás alatt. Hamarosan azonban tovább gyengülhet a dollár.

- Továbbra is bizonytalanság látható a jen piacán, az árfolyam tegnap 82 környékén stagnált.

- Rendkívül beszűkült a forint mozgása, 271-272 között mozog az árfolyam napok óta. A hazai fizetőeszköz hamarosan kitörhet, felfelé 275 forint, lefelé pedig 268 forint állíthatja meg a kurzust.

Határidős piacok:

- Emelkednek az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Mindenki az olajról meg az aranyról, meg a mindenféle nyersanyagokról beszél. S csakugyan ahol anomália van, így vagy úgy, de a sok fölös pénz a világban ott landol, hiszen profitot akar gyártani. Ugyanis ez a pénz sajátossága, sokszorozni akarja magát, mint a növények, állatok stb. Ezért életképes. Így most a nyilvánvaló olajpiaci sokkra még a WTI is száguldani kezdett, pedig az olajtároló kapacitások körüli problémák nem valószínű, hogy megoldódtak. S persze nem is az a probléma hogy száguld a WTI, hanem az, hogy míg korábban a 20 dolláros árfolyamkülönbség a Brent és a WTI között nem volt elég arra, hogy szárazföldön szállítsák el az olajat a kikötőkbe, most hirtelen a 10 dolláros különbözet is elég lett. Így arra számítunk, hogy a Brent és a WTI között újra növekedni fog a rés. Persze ebbe még az amerikaiak idei autózási kedve is beleszólhat, de ennek ellenére a rés újra tágulásba kezdhet.Vállalati hírek

RFV: Új név, új stratégia

Sajtó- és befektetői tájékoztatót tartott tegnap az RFV, melynek főbb pontjai a következők voltak:

- A Cégbíróság a tegnapi nappal bejegyezte a  vállalat új nevét: E-Star. Az „E" a vállalat fő fókuszpontjaira utal: energia, efficiency (hatékonyság), environment (környezet), a Star pedig a megcélzott dinamikus bővülésre.

- Az új stratégia a 2011-2015-ös periódusra vonatkozik, melynek végén az E-Star a régió vezető alternatív energia vállalatává szeretne válni.

- Amint arról már korábban szó volt, 2011-ben az E-Star szeretne betörni a lengyel hő- (kisebb hőerőművek akvizíciója révén) és tőkepiacra (dual listing Varsóban). Ezt a tervet támogatja az újonnan kinevezett, lengyel származású igazgatósági tag.

- 2012-ben az E-Star tovább terjeszkedne Lengyelországban, és elindítja első geotermikus projektjét Magyarországon (a MOL-lal együttműködésben). Ekkor kerül sor a meglevő üzletek konszolidációjára.

- 2013-ra várható a negyedik országban történő megjelenés (pontos célország még nem került meghatározásra).

- 2014-2015-ben válhatna régiós bajnokká az E-Star, új K+F projektek indulnának csúcstechnológiájú megoldások találása érdekében. Ekkor jelenne meg a vállalat egy ötödik országban is.

- Az E-Star összesen 215 millió euró beruházást eszközölne a 2011-2015-ös időszakban. Ezen összeg 42%-át a lengyel projektek emésztenék fel. Romániában 70 millió eurós capex-szel számol és néhány közepes méretű projekt megvalósításával (10-20 millió euró projektenként). Magyarországon és a negyedik illetve ötödik országban összesen 55 millió eurónyi beruházásra kerülhet sor.

- 2015-re szeretné elérni a vállalat az 53 millió eurónyi EBITDA-t, melynek nagy része (20 millió euró) Lengyelországból származna. Románia hozná a teljes EBITDA 34%-át (18 millió euró), míg Magyarország 10 millió euróval, a negyedik-ötödik ország 5 millió euróval járulna hozzá a 2015-ös eredményhez.

- 2015-re az E-Star 500 millió eurós piaci kapitalizációjú céggé szeretne nőni.

- A vállalat számára fontos, hogy fennmaradjon a jelenlegi finanszírozási struktúra: 30% saját tőke, 70% hitel. A 215 millió eurós capex program finanszírozási forrásai a következők lehetnek:

  • Projektek eredményéből 30 millió euró
  • Nemzetközi pénzügyi intézmények (EBRD, IFC, EIB) által nyújtott finanszírozás 40-60 millió euró
  • Banki refinanszírozás senior hitellel 40-50 millió euró
  • Magyarországi kötvénykibocsátás 10-20 millió euró
  • Lengyelországi kötvénykibocsátás 40-50 millió euró
  • Másodlagos részvénykibocsátás (amennyiben a piaci lehetőségek szükségessé teszik) 30-40 millió euró

Az új stratégia nagyon ambiciózus és a menedzsment eddigi proaktív magatartását figyelembe véve (erős ügyfél akvizíciós képesség Magyarországon és Romániában) a tervek akár reálisak is lehetnek. A tervek megvalósulásának legnagyobb kockázatát a megfelelő finanszírozás előteremtésében és természetesen a lengyel üzletszerzés sikerességében látjuk. A menedzsment már jó ideje tárgyal a banki refinanszírozásról, azonban konkrét megállapodás még nem született. A vállalati kötvénykibocsátások közül csak az első volt igazán sikeres, a másodikkal nem sikerült a tervezett mennyiségű forrást bevonni. (A harmadik rábocsátás napjainkban zajlik, így ennek sikeréről egyelőre nem mondhatunk semmit.) Mindent egybevetve a stratégia ígéretes, így egyelőre fenntartjuk vétel ajánlásunkat, azonban nem tartjuk kizártnak, hogy a befektetők figyelme a jövőben a projektszerzésről a finanszírozási problémák megoldására helyeződik át, és legközelebb már csak a pénzügyi források megszerzésének hírére reagálnának pozitívan.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: http://www.erstebroker.hu/, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo