Eddig különben az S&P index 500 részvényéből mintegy 20 százalék jelentett, ezek eredménye cirka 7,2 százalékkal bővült, ami 7,8 százalékos meglepetés a gyakorlatilag stagnálást mutató várakozásokhoz képest. Vagyis a piac egyelőre teljesíti a kitöréshez szükséges kritériumot. A mai gyorsjelentési dömping ilyen szempontból fontos. Érdemes lesz figyelni dél körül a BoNY, a McDonald’s, a Coca-Cola és a Boeing gyorsjelentéseit, majd piaczárás után a Facebook és az eBay számait.
Németországban tegnap félelmetes ZEW indexet láthattunk. A jelen időre vonatkozó komponens az egekbe szökött, miközben a jövőbe mutató a várakozások alatt maradt. Ez egyes piaci megfigyelők szerint nem utal túl sok jóra a folytatás tekintetében. Ettől függetlenül a DAX továbbra is küzdeni szándékozik a 20 és 30 napos mozgóátlagokkal. Mindenesetre van egy olyan gyanúnk, hogy ez a támadás nem feltétlenül lesz sikeres.
Itthon az adótörvény változások keverték meg egy picit a befektetőket. Ugyan a bankadó a vártnak megfelelően alakul, de ettől függetlenül azért húztak az OTP árfolyamán, biztos, ami biztos alapon.
Varga Mihály tegnap bejelentette a jövő évi adóváltozásokat. A bankadó a mérlegfőösszeg 0,31%-a lesz a korábbi 0,53% helyett. Ez a vártnak és az EBRD megállapodásnak megfelelő. Az OTP a jelenlegi 30 milliárd forint helyett 18 milliárdot fizethet majd, míg az FHB esetében 2,8 milliárd forintról 1,6 milliárd forintra csökkenhet a bankadó. A részvényenkénti pozitív hatás az OTP esetében 350 forint, míg az FHB-nál 150 forint, ami részben már korábban beárazódott, így tegnap a bejelentés után már csak minimális árfolyamreakció volt tapasztalható.
A társasági adó és a többi különadó nem változik, az szja kulcs 16%-ról 15%-ra csökken. A Nemzetgazdasági Minisztérium 1,8-2% közötti inflációval, 2,5%-os GDP-vel, 2% körüli hiánnyal és 308-as EUR/HUF árfolyammal számolt.Az Mtel-t viszont nem kímélték. Az adóváltozással kapcsolatos pletykákra annak idején cirka 20-30 forintot húztak rajta, amit most vissza is adott a részvény árfolyama. vagyis a tegnapi bejelentések ma már nem igazán fognak hatni. Így a BUX-ban oldalazásra számítunk a mai napon.
Főként oldalaztak a vezető tengerentúli részvényindexek a tegnapi kereskedésben, de záráshoz közeledve egyre negatívabb hangulat rajzolódott ki. Fontos makroadatok nem érkeztek tegnap, ennek ellenére nem volt unalmas a kereskedés, mert számos vállalati jelentés érkezett (Dow -0,47%, Nasdaq 0,39%, S&P500 -0,16%).
A Yahoo zárás után közzétett gyorsjelentése elmaradt a várakozásoktól, hiszen a 15 centes egy részvényre jutó eredménynél 3 centtel erősebb számokat várt a piac (bázisidőszak 35 cent). A hirdetési bevételek 7%-kal estek, ráadásul a Twitter is megelőzte már a Yahoo-t az amerikai piacon. Pozitívumot a mobilhirdetések alakulása mellett a sajtótájékoztatón bejelentett Yahoo Japan eladása jelentett. Utóbbi nagy valószínűséggel az Alibabához hasonlóan spin-off formájában valósulhat meg. A 35%-os részesedés 9 milliárd dollárt ér, aminek az adóhatása 3 milliárd dollárt jelentene. Ha ez bent maradna a rendszerben, akkor komolyabb megugrást láthatnánk az árfolyamban.
Márciusi lakásértékesítési adatokra figyelhetnek a befektetők ma délután. A mai napon az AT&T, a McDonald’s, a Coca-Cola, az eBay és a Facebook is közzé teszi soros számait. A Facebook esetén 41 centes EPS-t és 3,56 milliárd dolláros bevételt vár a piac.
Európa
Minimális mozgást láthattunk szerte Európában tegnap. Az emelkedés 0,1-0,4% közötti értékeket vett fel. Továbbra sincs megállapodás Görögország és az EU között. Javulást talán majd a mai német-görög találkozó hozhat Brüsszelben. A görög pénzügyminiszter szerint közelednek az álláspontok, de megállapodásra április 24-ig nem kerül majd sor. Az új időpont június 30-a lehet, amikor a négyhónapos program meghosszabbítása lejár. Makroadatok hiányában a legutóbbi brit kamatdöntő ülés jegyzőkönyvét lapozgathatjuk majd.
Olaj, arany
A WTI 56 dollár alá esett, miután a piac egyre inkább aggódik a növekvő USA nyersolaj készletek miatt. A piaci várakozások szerint 3,2 millió hordóval nőttek a készletek az elmúlt héten. A készletadatokon kívül jelentős befolyásoló tényező nem volt a piacon: az iráni tárgyalások egyelőre megakadtak, míg Jemenből vagy Líbiából sem érkezett új hír.
Az arany 1.200 dolláron ragadt ma reggel. A befektetők mérlegelik a legfontosabb mozgatórugókat: az erős dollárt, az enyhülő közel-keleti és a növekvő görög válságot, valamint a szárnyaló részvényárakat. Egyelőre nem tűnik úgy, hogy ezen tényezők közül bármelyik döntő lenne, de a súlyok bármikor jelentősen változhatnak.
Devizák
A tegnapi várt 15 bázispontos kamatcsökkentés nem okozott érdemi elmozdulást a forint piacán. A késő délutáni órákban azonban volt némi forintgyengülés az euróval szemben, az árfolyam 298,5-ig korrigált. Ez azonban nem túl jelentős az elmúlt napok erősödésének fényében.
Az EUR/USD kurzusa oldalazott a tegnapi kereskedésben, az árfolyam 1,073 környékén mozgott. Jelenleg a sáv közepén tartózkodik az árfolyam, a tegnapi doji gyertya alakzat pedig azt jelenti, hogy az irány jelenleg bizonytalan.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index 2%-ot emelkedett. Ez a japán részvényindex esetében 15, a Shanghai index esetében pedig 7 éves csúcsot eredményezett. A japán külkereskedelmi mérleg a várakozásoknak megfelelően 2012 óta először lett többletes. Az export a várakozásoknak megfelelően 8,5%-ot emelkedett, ugyanakkor az import 14,5%-kal esett vissza, míg a várakozás csak 12,6%-os csökkenés volt. Az adat ellenére az USDJPY árfolyamban csak enyhe jenerősödés volt tapasztalható. Az exportot elsősorban az autógyártás és az elektronika húzta, míg az importot az alacsony energiaárak nyomták le.
A kínai részvénypiacot elsősorban az újabb lazításról szóló spekulációk hajtották felfelé. Tegnap először fordult elő, hogy kínai állami vállalat jelentett csődöt, ez azonban nem különösebben rázta meg a befektetőket. A Baoding Tianwei Group 13,8 millió dolláros kamatfizetési kötelezettségét nem tudta teljesíteni.
Határidős piacok
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott ma reggel a határidős piacokon.