Nemzetközi hírek
USA:
- Hatalmas mínuszban nyitottak az amerikai tőzsdék, követve az európai piacokat. Nap végére összeszedték magukat az indexek, az S&P közel 3%-os mínuszból tért vissza (Dow -1,1%; S&P -1,1%; Nasdaq -1,2%). Portugália leminősítése nem nagyon hatotta meg a piacokat.
- A Japánt sújtó földrengés, illetve szökőár a szigetország eddigi legnagyobb anyagi kárt okozó természeti katasztrófája. A befektetők aggódnak, hogy a súlyos csapás után recesszióba süllyedhet a japán gazdaság, magával rántva a világgazdaságot is.
- Enyhülést hozott viszont a hír, hogy a sugárzás a határérték alá esett Japánban, miután sikerült stabilizálni a katasztrófa nyomán sérült atomerőmű reaktorokat.
- A Fed a vártnak megfelelően nem változtatott a 0-0,25%-os irányadó kamatrátán, valamint ismét optimista hangot ütött meg az amerikai gazdasággal kapcsolatban, ami tovább segítette a piac rekreációját.
- Az előrejelzéseknél nagyobb mértékben, 17,5 pontra emelkedett a New York-i feldolgozóipari index. Az import árak viszont a vártnál gyorsabban, 6,9%-kal emelkedtek - elsősorban a magas üzemanyagárak miatt - ami további inflációs nyomást generálhat.
- Két fokozattal, A3-ra rontotta Portugália hosszú lejáratú adósságának hitelbesorolását a Moody's. A piacok erre a hírre azonban nemigen reagáltak a jelen környezetben.
- Az elmúlt napokban szinte minden eszközosztály veszített az értékéből. Estek a tőzsdék, az olaj, az arany ára, vagyis a pénz az államkötvényekbe, kincstárjegyekbe menekült. Innen jöhet igazán nagy visszapattanás, hiszen a hangulat oldódásával e tőke ismét a magasabb hozamú eszközök felé nézhet.
- Ma ingatlanpiaci adatok érkeznek az USA-ból.
Olaj és arany:
- 4%-ot esett tegnap az olaj ára, így a nyersanyag sem maradt ki a Japánt sújtó katasztrófát követő eladási hullámból. Küzd egymással a vevői és eladói oldal a kínálati és keresleti oldali sokkok nyomán.
- Míg a közel-keleti és észak-afrikai események az olajkínálattal kapcsolatban okoztak aggodalmat, addig a japán katasztrófa a keresleti oldalt veszélyezteti. Most ez utóbbi téma került a figyelem középpontjába.
- Ma 97,3 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az arany ára 2,1%-ot esett, és jelenleg 1.400 dolláron tartózkodik az árfolyam. Tegnap az 1.381 dolláros szinten fordult a kurzus.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban tartózkodott ma reggel a legtöbb ázsiai index (Nikkei +5,7%, Hang Seng -0,0%, Shanghai +1,2%, Kospi +1,8%, All Ordinaries +0,7%).
- Szinte minden hír Japánról szól, mivel a fukusimai atomerőmű négyes reaktorában már két tűzeset is történt és mindenki egy nukleáris katasztrófától tart. Az atomerőművet üzemeltető TEPCO 25%-ot zuhant a tőzsdén. A Nikkei az elmúlt két napban több mint 16%-ot esett, 8.228 pontig, ma azonban sikerült 5,7%-ot emelkednie. (Hitachi +14,6%, Toyota Motor +7,0%, Sony +8,0%).
- Előzetes becslések szerint a földrengés okozta károk meghaladhatják a 186 milliárd dollárt, a japán GDP 3%-át.
- Jót tett azonban a piac megítélésének, hogy a Bank of Japan azonnal likviditást fecskendezett a rendszerbe (kedden 20.000 milliárd, szerdán 3.500 milliárd jent) és hogy a legtöbb elemző pozitív ajánlással látta el a japán részvényeket alacsony értékeltségük miatt. Szakértők szerint az elmúlt napok árfolyamcsökkenése után a részvények mintegy 47%-os diszkonttal forognak globális szektortársaikhoz képest.
- Kína legnagyobb mobilszolgáltatója, a China Mobile 2010-es profitja 3,9%-kal nőtt, miután előfizetőinek száma 11,8%-kal ugrott meg.
- 0,3%-kal 155 pontra emelkedett a kínai gazdasági kilátásokra vonatkozó index januárban a New York-i Conference Board előzetes adatai szerint.
Devizák:
- A dollár megrekedt az 1,40-es ellenállás alatt, már harmadik napja tart az oldalazás egy meglehetősen szűk sávban. Nagy valószínűséggel a napokban kitörhet felfelé a kurzus, és tovább gyengülhet a dollár.
- Az elmúlt napokban sokat erősödött a japán jen, az árfolyam 83,4 közeléből 80,8-ig süllyedt. Ha folytatódik tovább a csökkenés, akkor a 80,2-es támaszt is elérheti a kurzus.
- A hétfői forinterősödést kedden gyengülés követte, az árfolyam 274 felett zárta a tagnapi kereskedést. A reggeli órákban sem tud erősödni a hazai fizetőeszköz, így a 275-ös ellenállást is megérintheti a nap folyamán.
Határidős piacok:
- Nemrég pluszba fordultak az amerikai határidős indexek, ma világszerte kizöldülhetnek a tőzsdék.
Erste kommentár
Míg ünnepeltünk a világ összeomlott! Vagy mégsem? Persze a DAX visszatesztelte a 200 napos mozgóátlagot ráadásul elég csúnyán. A Dow és az S&P500 a 100 napos mozgóátlagig szúrt le, míg a Nasdaq beesett alá, hogy aztán fölötte zárjon. Csakugyan súlyos a japán földrengés, s a probléma nem is az első földrengésből, hanem az azóta is újra és újra keletkező rengések és az atomreaktor körüli problémákból adódik. Különben szerintünk egy kissé eltúlzottak a piaci reakciók. Csakugyan aggasztóak a károk (kb. 180Mrd dollár), de a rengések - amelyek már nem nevezhetőek utórengéseknek - inkább pszichológiai hatást fejtenek ki, mint valós gazdasági hatást, amelyre csakugyan hatalmas zuhanással kellene válaszolniuk a tőzsdéknek. Persze lehet aggódni az összesen 8 fukusimai reaktor miatt, de a valóság az, hogy ezek a reaktorok úgy vannak megépítve, hogy nagyobb üzemzavar esetén maguktól állnak le (maga a fizikai folyamat olyan). Vagyis bármilyen nagyobb nukleáris eseménynek a valószínűsége nagyon pici. Persze az is igaz, hogy japán cégek szállítanak jelentős világcégek számára, s így lehet negatív hatás a termelésre nézve, de szerintünk ez is limitált (más szállítók beléphetnek a legtöbb esetben). Vagyis a nagy zuhanásokat indokolatlannak tartjuk, viszont az is igaz, hogy ezek a mozgások a korrekciós periódus végén jöttek, amelyek akár fordulatot is hozhatnak a piacokra. (Egészséges lezárása a korrekciós periódusnak.)
Rövid hírek
- Az Európai Bizottság vizsgálatot indított a Magyarországon tavaly bevezetett, távközlési cégekre vonatkozó különadó kapcsán. Első lépésként írásban kérnek tájékoztatást a magyar kormánytól az adóról. A 2012-ig tervezett különadóból évente mintegy 61 milliárd forint folyik be. A Magyar Telekom tavaly 27 milliárd forintot fizetett be különadó címén. Ha az Európai Bizottság netán eltörölné a különadót, az részvényenként 70-80 forinttal növelné a Magyar Telekom papírjainak értékét. Enyhe kedvező árfolyam reakció várható a hír hatására.
- Pénteken lezárult az E-Star RFV2014/A vállalati kötvényeinek második rábocsátása. Lakossági befektetők 300 millió forint értékben jegyeztek a kötvényből, míg a lakossági és intézményi ügyfelek együtt összesen mintegy egy 1,13 milliárd forint értékben. A pénzt a vállalat romániai projektjeinek beruházásaira költi. A hír pozitív, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- 2011. április 1-étól az alábbi részvényeket tartalmazza a BUX index: CIG Pannónia (új), E-Star, Econet. Egis, FHB, Fotex, Magyar Telekom, MOL, Orco (új), OTP, PannErgy, Rába, Richter. A kosárból kikerül a TVK. A súlyok meghatározására március 24-én kerül sor.