Mibe fektessünk 2008. második felében?

Az ING Investment Management (ING IM) közreadta 2008 második félévére vonatkozó előrejelzését. Elemzői szerint az év második felében a legnagyobb kockázatot már nem az Egyesült Államok jelzálogpiaci krízisének további terjedése, hanem a globális inflációs nyomás, illetve egy esetlegesen elhúzódó USA recesszió jelentheti. Jelentősebb és fenntartható részvénypiaci növekedés 2008 utolsó negyedévében bontakozhat ki leghamarabb, amely körülbelül hat hónappal előzi majd meg a vállalati eredmények területén is megmutatkozó mélypontot.

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

A világ piacai (USA, Európa, feltörekvő gazdaságok)

Az amerikai döntéshozók - az amerikai jegybanki szerepet betöltő FED és a szövetségi kormány - aktív tevékenysége ellenére még nem tudni, hogy a recesszió milyen hosszan és mélyen érinti az USA gazdaságát. A FED rövid távon az inflációs veszély miatt várhatóan kamatot fog emelni, de középtávon egy elhúzódó recesszió esetén a kamatcsökkentés lehetőségét is újra meg fogja fontolni. Mindezek ellenére, ha az 1,4 %-os Egyesült Államokra vonatkozó gazdasági növekedést előrejelző várakozások beigazolódnak, akkor a globális gazdaság is kielégítően teljesíthet az év során, amelynek legfőbb motorja továbbra is a feltörekvő piacok és Európa.

Az eurózónában 1,7 %-os növekedés várható 2008-ra, de a magas élelmiszer- és energiaárak egyre erősödő inflációs nyomást idéznek elő. Az Európai Központi Bank (EKB) ezért továbbra is ragaszkodni fog az antiinflációs politikájához, és várhatóan emelni fogja a jelenlegi 4 %-os kamatszintet. Az eurózóna gazdaságaira nehezedő nyomás (amelynek eddig viszonylag sikeresen ellenálltak) várhatóan fokozódni fog, amit a magas euró árfolyamok miatti csökkenő vásárlóerő okoz.

Az ING IM szakembereinek meglátása szerint a feltörekvő gazdaságok globális súlya tovább növekszik az év során. Közép és hosszú távon továbbra is pozitívak a kilátások a fejlődő piacok megítélésének tekintetében, azonban egy esetleges makrogazdasági krízishelyzetben (stagfláció) a "függetlenedés" nem lesz egyszerű.

Szektorok, vállalatok

Az ING IM elemzői előnyben részesítik a nagy kapitalizációjú, jó eredményekkel és a - kedvezőtlen gazdasági helyzet ellenére - bíztató növekedési kilátásokkal rendelkező cégeket. Ezek jellemzően az információtechnológia, az egészségügy, a közműszolgáltatók és az energiaipar területéről kerülnek ki. Az ingatlanszektor tekintetében kissé bizonytalanok a szakértők, mert a szektor tavaly elérte a csúcsát és a magas finanszírozási költségek rövid távon továbbra is kedvezőtlenül hatnak. Azonban hosszabb távon az ingatlan részvények már jó kilátásokkal rendelkeznek, ennek okai a szektor viszonylag stabil hozamai, és a befektetők diverzifikációs igényei miatti vásárlások.

Részvény, kötvény piacok

A vállalati profitok, miután tavaly elérték a csúcsukat, jelenleg erőteljes nyomás alá kerültek, ezért az ING IM elemzői globálisan továbbra is a vállalati eredmények csökkenésére számítanak. A vállalati profitok várhatóan 2009 közepére jutnak mélypontjukra, ezért jelentősebb és fenntartható részvénypiaci növekedés legkorábban 2008 utolsó negyedévében bontakozhat ki.

A közeljövő kilátásai kedvezőbbnek tűnnek Japán és az USA piacain, mint Európában, azonban az amerikai piacon jóval nagyobbak a kockázatok. Ahhoz, hogy a részvénypiacok ne zárják az évet jelentős veszteségekkel, nagyon fontos, hogy ne növekedjen markánsan a munkanélküliség az USA-ban, és ne kelljen újabb, a lakáspiacról és a pénzügyi szektorból érkező sokkhatásokkal szembesülni. Mivel a globális gazdaság az utóbbi nagy ciklusának a végéhez ért, ezért a részvénypiacoknak az egyik fő jellemvonása továbbra is az erőteljes volatilitás lesz.

A kötvénypiacokra vonatkozólag 2008 második félévében az ING IM szakemberei a jó minősítésű vállalati és fejlődő piaci deviza kötvényekben bíznak. Az államkötvényekkel kapcsolatban középtávon semleges a megítélésük, a továbbra is fennálló bizonytalan kamatkörnyezet miatt.

Devizapiac

Elmondható, hogy a dollár jelenleg fundamentálisan alulértékelt az euróhoz képest, ezért az év végéig az elemzők a dollár erősödését várják (euró/dollár keresztárfolyam várhatóan 1,35-1,45). Mindazonáltal fenntartják a véleményüket, hogy a dollár hosszú távú gyengülő pályán mozog, amelynek hátterében a fejlődő gazdaságok kiemelkedő teljesítménye, és ezzel párhuzamosan ezen gazdaságok fizetőeszközeinek is fokozatos hosszú távú erősödése figyelhető meg.

Véleményvezér

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott 

Orbán Balázs méretes ostobaságot mondott, de nem csak egyet.
1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók

1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók 

Nincs jobb egy finom fagyinál horroráron közpénzből.
Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt

Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt 

A lopás mértéke akkora, hogy abból számos közszolgáltatást rendbe lehetne hozni.
Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát

Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát 

A nagyvárosok túlszabályozottsága gátolja a fejlődést.
Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka

Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka 

Az atomlobbi nem örül a lehetőségnek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo