Az ilyen jellegű viselkedés az idei évben alapvetően jellemző volt. Új csúcsok, majd araszolgatás a dinamikus további emelkedés helyett. Majd jött a korrekció. Ugyan nem tudjuk, hogy mi fog történni, de egyelőre a korábbi történéseknek megfelelő a viselkedés. Ráadásul mind a két indexen túlvettség jelei mutatkoznak, sőt bizonyos értelemben (jelenleg) korrekció zajlik.
Itthon továbbra is a devizahitelek kivezetése tartja izgalomban nem csak a piaci szereplőket. Tegnap a bankok gyakorlatilag leváltották az érintett devizaállományt a Nemzeti Banknál. Így erről az oldalról megtörtént a forintosítás. Ami hátra van, az ügyfelekkel való elszámolás és az forintosításhoz kapcsolódó ajánlatok megtétele. Ezekre szerintünk tavasszal számíthatunk. Persze ehhez kell a „fair bank” törvény is, amelyet ma nyújt be a kormány a parlamentnek. Így az ezzel kapcsolatos részletekre is ma számíthatunk. Eddig annyit tudunk, hogy a német példát tekintik alapnak, ahol referenciaárazásúak a hitelek. Persze az engedélyezett maximális prémiumok és a kamatváltoztatás lehetőségének szabályozása továbbra is kockázat. Az OTP esetében tegnap gyakorlatilag egy potenciális 10 százalékos diszkont árazódott ki a részvényárfolyamból az átváltáson.
A nemzetközi piacokon a jó hangulatnak köszönhetően további visszafogott emelkedésre számítunk, míg itthon inkább az oldalazás lehet az úr a tegnapi jelentős emelkedést követően.
USA
Jó hangulatban telt a hét első kereskedési napja a tengerentúlon, és mérsékelt emelkedést követően az S&P500 és a Dow Jones index is történelmi csúcsra kapaszkodott (Dow Jones 0,23%, Nasdaq 0,42%, S&P500 0,3%). A GoPro árfolyama több mint 4%-ot veszített értékéből arra a hírre, hogy a társaság 800 millió dollár értékű részvénykibocsátást tervez.
A McDonald’s legalább egy éve nyitva tartó üzleteinek forgalma 0,5%-kal esett vissza októberben, ami viszont kedvezőbb a várt 2,2%-os visszaesésnél. A papír árfolyama nem igazán reagált erre a hírre.
A „Single Day” nevű kínai vásárlási napon rekordforgalmat ért el az Alibaba. Már az első órában több mint 2 milliárd dolláros forgalmat bonyolított le a társaság, a nap végére pedig 8,65 milliárd dollárra nőttek az eladások a tavalyi 5,75 milliárd dollár után. Ezt a napot minden évben november 11-én rendezik meg (11.11), a neve is ebből adódik. A „Cyber Monday” a tengerentúli megfelelője, és a várakozások szerint Kínában nagyobb forgalmat értek el idén ezen a vásárlásra kijelölt napon, mint amekkora a tengerentúlon december 1-én várható. Az Alibaba árfolyama 4%-ot emelkedett tegnap.
Európa
A DAX index 0,65%-ot, a FTSE 100 index 0,67%-ot, a CAC 40 index pedig 0,79%-ot tudott emelkedni a tegnapi kereskedés során. Az orosz jegybank felszámolta a rubel kereskedési sávját, és lebegővé alakítja át. Ebben az évben közel 30%-ot gyengült a rubel, ami az olajár esése mellett igen komoly gondot okoz a költségvetésnek, valamint a vállalatoknak is.
Az ukrán hrivnyának sem volt jó napja tegnap, ugyanis 5%-ot veszített értékéből azok után, hogy az átmeneti tűzszüneti megállapodás újra veszélybe került. A központi bank 15,2-es szintnél adott el dollárt a hrivnyával szemben, hogy megállítsa a további leértékelődést, reményeik szerint a 15-16-os sávnál tovább nem fog menni az USDUAH jegyzése. A BP vezérigazgatója egyértelműen jelezte egy tegnapi konferencián, hogy a cége nem készül kivonulni Oroszországból a 18,5%-os Rosznyeft részesedésük eladásával.
Olaj, arany
A WTI 77,2 dollárig esett ma reggel. Elsősorban a várt készletadatok miatt történt az esés: a Bloomberg várakozásai szerint 1 millió hordóval nőtt az USA nyersolaj készlete. A várakozások szerint az OPEC nem dönt a hónap végén a kibocsátás csökkentéséről, és az árak stabilizálódnak, ha a piac többlet eltűnik.
Az arany 1,151 dollárra süllyedt. A kereskedők szerint a fizikai kereslet kezd felépülni ezeken az árszinteken, ami közel van a 4 éves mélyponthoz. Az aranyra továbbra is elsősorban a kamatvárakozások és az infláció felerősödése hathat.
Devizák
Az EUR/USD kereszt pillanatokra került csak az 1,2500-ös szintek fölé a tegnapi kereskedésben, ahonnan aláhullott az 1,2422-es értékig. Komoly erősödést produkált a forint jegyzése a devizahiteles mentőcsomaggal kapcsolatos hírekre, hiszen az EUR/HUF kurzusa a 309,2-es szintekről 307,0-ig esett.
Távol-Kelet
Az ázsiai piacok közül a Nikkei 225 index valósággal kilőtt (+2,05%), miután a befektetők határidős vételeket és vételi opciókat nyitottak arra a pletykára, hogy Shinzo Abe elhalasztja a korábban tervezett forgalmi adó emelést. A Hang Seng 0,16%-os pluszt, a Shanghai Composite index pedig ugyanekkora mínuszt könyvelt el.
Az amerikai és kínai tárgyalásokban áttörést értek el, hiszen egyes források szerint több technológiai termék esetében megszüntetik a vámokat, ezzel átírva a 16 éve kötött információs és technológiai egyezséget. A véglegesítésre a Wall Street Journal szerint decemberben kerülhet sor.
A japán folyó fizetési mérleg 963 milliárd jenre emelkedett szeptemberben az augusztusi 287,1 milliárd után. Az elemzők csupán 534,1 milliárd jenes értékkel kalkuláltak. A közeljövőben a növekvő export és a gyengülő jen miatt javulás jeleit mutathatja a folyó fizetési mérleg.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.