Ebből pedig a befektetők ismét a közelgő kamatemelést hallották ki, ráadásul a jegybank részéről immáron felvetődött az is, hogy a jegybanki mérlegfőösszeg túlságosan nagyra nőtt, és lassan itt lesz az ideje csökkenteni a volumenét. Így a dollár jelentős erősödésbe kezdett az euróval szemben. A részvénypiacon csak átmeneti ijedtséget váltott ki a Fed, de az átmeneti esést követően később tovább folytatták a részvényindexek az emelkedést.
Mától fél szemünkkel már a jegybankárok éves Jackson Hole-i találkozójára figyelhetünk, melynek csúcspontja azonban csak holnap várható, hiszen Janet Yellen mellett Mario Draghi is felszólal majd. Mindkettőjük beszédét érdemes lesz figyelni, hiszen Yellen a jövőre várt kamatemeléssel kapcsolatban, míg Draghi egy esetleges eszközvásárlási program részleteivel kapcsolatban szórhat majd el néhány értékes morzsát. A hazai piacon ma mérsékelt csökkenésre számítunk, ugyanis a BUX index lefordulhat a 30 napos mozgóátlagról.
USA
Amíg a hazai piacok zárva tartottak, addig a tengerentúlon aktívak voltak a kereskedők, az S&P500 és a Dow Jones index is szinte folyamatosan emelkedett zárásig, napon belül a Nasdaq indexnek is sikerült elmozdulnia felfelé, de zárásban a negatív tartományban állt meg a kurzus (Dow 0,35%, Nasdaq -0,03%, S&P500 0,27%).
A Home Depot kedden publikálta negyedéves számait, amely összességében jobb lett a várakozásoknál. A második negyedéves egy részvényre jutó profit 1,52 dollár lett a piac által várt 1,44 dollár helyett. A társaság árbevétele 5,7%-kal 23,81 milliárd dollárra emelkedett, ez szintén jobb a 23,59 milliárd dolláros előrejelzésnél. A társaság 4,52 dollárra emelte az idei évre vonatkozó részvényenkénti profitvárakozását, árbevétel terén pedig 4,8%-os bővülést vár a társaság. A vállalat 3,5 milliárd dollár értékben jelentett be sajátrészvény vásárlásokat. A gyorsjelentés óta 8,5%-ot emelkedett a kurzus.
A Hewlett Packard negyedéves jelentése tegnap érkezett, az egy részvényre jutó tisztított profit az elemzői várakozásokkal összhangban 89 cent lett, miközben az árbevétel 1,3%-kal 27,6 milliárd dollárra emelkedett, amely 0,6 milliárd dollárral haladja meg a piaci számokat. Ez pedig azért is jó hír, mert korábban 11 negyedévig csökkent egyhuzamban a cég árbevétele. A jó számokat az erős számítógép értékesítések támogatták. Az idei évre vonatkozó EPS a menedzsment szerint 3,7-3,74 dollár lehet, a piac 3,72 dollárra számít.
A Fed tegnap publikálta legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét, amely arról szólt, hogy a tengerentúli munkaerő-piaci helyzet sokat javult az elmúlt egy évben, és emiatt egyre közelebb lehet az első kamatemelés időpontja. A jegyzőkönyv publikálása után a vezető indexek átmenetileg csökkentek, majd folytatták az útjukat felfelé, a dollár pedig több hónapos csúcsra emelkedett az euróval szemben.
A tengerentúlról számos fontos makrogazdasági adatot publikálnak ma: érkeznek a szokásos heti segélykérelmek, ezenkívül feldolgozóipari beszerzési menedzser index, használtlakás értékesítések, és Philadelphiai Fed index is lesz. Ma kezdődik a jegybankárok szokásos éves Jackson Hole-i konferenciája.
Európa
Az európai indexek minimális mínuszt kalapoztak össze a tegnapi napon. A DAX index 0,21%-kal, a FTSE 100 index 0,35%-kal, míg a CAC 40 index 0,32%-kal került az egy nappal korábbi záróára alá. Az orosz külügyi tárca tájékoztatása szerint a donyecki átkelőnél megkezdték a vámellenőrzését a 280 teherautóból álló konvoj 16 tagjának. Az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács szóvivője szerint a szállítmány indítását az is akadályozza, hogy a nemzetközi vöröskereszt képviselőinek nem sikerült garanciát szerezni a szemben álló felektől arról, hogy biztonságban haladhat át a konvoj a kelet-ukrajnai területeken.
Az ukrán pénzügyminiszter mindeközben arról próbálja meggyőzni az IMF illetékeseit, hogy a számukra folyósítandó segélycsomag harmadik és negyedik részletét egy összegben, még az év vége előtt utalják. A második 1,4 milliárd dolláros részlet augusztus végén esedékes, míg a harmadik és negyedik utalás értéke 2,2 milliárd dollárt tenne ki. Ukrajna idén 8 milliárd dollárnyi adósságot kellene hogy törlesszen, amiben az orosz gáztartozás közel 5,5 milliárd dolláros összege még benne sincs.
A brit jegybank szerdai jegyzőkönyve szerint két tanácstag is 25 bázisponttal kívánta megemelni a jelenlegi 0,5%-os irányadó rátát. A munkaerő-piaci folyamatok javulása ellenére a béroldali inflációs nyomás még nem indult meg, így kevesen gondolják, hogy év vége előtt megindul a monetáris szigorítás. Az elemzők 2015 februárja-márciusa közé várják a kamatemelést.
A KPMG szerint meg kell állítani az Európai Bizottság azon törekvéseit, melyek külön választanák a befektetési banki és a kereskedelmi banki tevékenységet. A könyvvizsgáló szerint a szabályozás változása nem járna nagy hozzáadott értékkel, ráadásul a jogi kereteket is át kellene alakítani. Ma délelőtt német és eu-s beszerzési menedzser index adatokat publikálnak.
Olaj, arany
A legutóbbi Fed kamatdöntő ülés jegyzőkönyvének közzététele után tovább erősödött a dollár, ami segítette az arany kurzusának további gyengülését. Az árfolyam 1.291,5 dollárról 1.279,8 dollárig zuhant, miközben az 1.284 dollárnál található 200 napos mozgóátlag is sérült. Jelenleg az 1.280 dolláros támaszon stabilizálódik a kurzus, a szint törésével pedig nagy tér nyílna lefelé, a következő támasz 1.240 dollárnál húzódik. Mélyrepülésben az olaj kurzusa, az elmúlt napokban 96,5 dollárról 93,5 dollárig zuhant az árfolyam, miközben egy rést is hagyott a grafikonon. A további zuhanást a 91,5 dolláros szint állíthatja meg.
Devizák
Jelentős dollár erősödést láthattunk az euróval szemben a Fed tegnap esti jegyzőkönyvében foglaltakra, miszerint az amerikai munkaerő-piaci helyzet a várakozásoknál kedvezőbben alakul, így közelebb kerültünk a kamatemeléshez. Az EUR/USD kurzusa a napközbeni 1,3320-as szintekről 1,3260-ig ereszkedett le. Az EUR/HUF kurzusa a tőzsdei szünnap ellenére a 313,5-es szintekről a 314,5-es szintekig emelkedett. Az amerikai és brit monetáris szigorításról érkező hírek nem támogatják a forint erősödését.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,7%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,9%-ot, a Shanghai index pedig 1,3%-ot zuhant. 6 éves csúcsra emelkedett a Nikkei index, miután egy 8 napja tartó emelkedő sorozaton van túl, ami egyben az elmúlt 8 hónap leghosszabb pozitív sorozata is. Az index emelkedését egyrészt a jen gyengülése, másrészt pedig az export bővülése okozta. Az export júliusban 3,9%-kal haladta meg az egy évvel korábbi értéket, és ezzel felülmúlta a 3,4%-os elemzői várakozást is. Az import emelkedése ennél némileg szerényebb, 2,3% volt. A gyengülő jen és az export meglepően gyors mértékű bővülése elsősorban az exportorientált vállalatok árfolyamára hatott pozitívan, ezek vezették az emelkedést a mai kereskedésben. A HSBC gyűjtése alapján készült előzetes kínai PMI értéke 50,3 pontra esett vissza az egy hónappal korábbi 51,7 pontról, ezzel jócskán alulmúlva az 51,5 pontos várakozást.
Határidős piacok
A főbb amerikai határidős indexek (Dow, S&P, Nasdaq) a negatív, míg az európaiak (DAX) a pozitív tartományban voltak ma reggel.