A hó végén 1,7 milliárd euró értékben kell fizetni béreket és nyugdíjakat, május 1-én az IMF-nek kell fizetni 200 millió euró kamatot, május 8-án pedig 1,4 milliárd eurónyi diszkontkincstárjegy jár le (ezt talán meg tudják valamilyen magasabb kamattal újítani), és május 12-én 780 millió eurót kell az IMF-nek törleszteni. Egyelőre meg is úszhatják a csődöt, mivel piaci megfigyelők szerint 2 milliárd eurót tudnak a fent leírt módszerrel begyűjteni. Mindenesetre a piaci szereplők kevésbé hiszékenyek, és megemelték a nem fizetési kockázatot. Így a CDS felár 33,79 százalékra emelkedett, ami azt jelenti, hogy 45 százalékot ad a piac az egy éven belüli, és 93 százalékot az 5 éven belüli csődre. Ukrajna esetében is tovább emelkedett a kockázati felár, és már 42,32 százalékra rúg. Ez egy éven belül 56 százalékos valószínűséget ad a csődeseményre, míg 5 év távlatában 97 százalékot.
A DAX tegnap jelentős emelkedést mutatott az 50 napos mozgóátlag környékéről, de a mai napon a 30 és / vagy a 20 napos mozgóátlagok jelenthetnek számukra akadályt. Ezek rendre 11.957 és 12.030 pontnál helyezkednek el. Közben a magyar piac továbbra is bivaly erős, hiszen jóval a 20 napos mozgóátlag (20.608 pont) fölött fordult tegnap. Itt is folytatódhat az emelkedés a mai napon. A ZEW indexet lesz érdemes figyelni 11 órakor, illetve kora délután az MNB dönt az alapkamatról, amely 15 bázisponttal, 1,8 százalékra csökkenhet.
USA
Jól indult a hét a tengerentúli börzéken, a kedvező vállalati jelentéseknek köszönhetően emelkedéssel zártak az indexek (Dow 1,17%, Nasdaq 1,28%, S&P500 0,9%). Fontos makrogazdasági adatok nem zavarták a kereskedést, ahogy ma sem várunk friss adatokat. Főként a gyorsjelentésekre koncentrálhatnak a befektetők.
William Dudley, a New York-i Fed elnöke tegnap azt nyilatkozta, hogy valószínű még az idei kamatemelés, de a szigorítási ciklus várhatóan lassú lesz. Az első kamatemelés továbbra is a gazdaság teljesítményétől függ, és szerinte a feltörekvő piacokat akár jelentősebb kihívások elé is állíthatja a kamatemelés.
A Morgan Stanley a várt 78 cent helyett 85 centes egy részvényre jutó eredményt publikált. A bevételek is jól teljesítettek, a kötvény és részvénykereskedési üzletágnak hála. A társaság negyedéves osztalék kifizetése 15 cent lesz, továbbá 600 millió dollárnyi saját részvényt fognak a piacról visszavásárolni negyedévente. Jól fogytak a transformers játékok a Hasbro-nál, amit a 713,5 millió dolláros bevételszám támaszt alá (a piac 662 millió dollárt várt). Ennek köszönhetően a 7 centes EPS konszenzus háromszorosát sikerült letenni az asztalra.
12%-kal csökkent az IBM bevétele az erős dollárnak és a hardver üzletág gyenge eredményének köszönhetően. Profit szinten azonban meglepetést okozott a cég, hiszen az egyszeri tételektől megtisztított EPS 2,91 dollár lett a várt 2,8 dollár helyett. A mai gyorsjelentési csokorból a Yahoo számait várjuk leginkább. A cég 1,05 milliárd dolláros árbevételt és 18 centes profitot érhet el. A Yahoo Japan leválasztásával kapcsolatos mondatokra kiemelten figyeljünk.
Európa
Vegyes teljesítményt láthattunk Európában tegnap. A FTSE 100 index a nap végi meghúzás ellenére is -0,12%-ban fejezte be a napot, miközben a CAC40 index 0,86%-ot, a DAX index pedig 1,74%-ot emelkedett. A görög állami szerveknek a felesleges készpénz tartalékokat a jegybank számlájára kell utalni, hogy ezzel is csökkentsék a rendszerben fellépő likviditási hiányt. A Gazprom vezetője a mai napon Athénban fog tárgyalni a görög miniszterelnökkel és az energetikai miniszterrel az aktuális energetikai kérdésekről.
Olaj, arany
A WTI 56,2 dollárra süllyedt, miután a piac spekulálni kezdett, hogy az USA készletei 2,5 millió hordóval ismét emelkedtek. A korábbi emelkedés ellenére gyűlni kezdtek a bizonytalan hangok, elsősorban az amerikai kínálat miatt, ami továbbra is robosztus. A piacon az iráni híreknek van még hatása, bár egyelőre döntő információ nem érkezett.
Az arany 1.195 dollárra süllyedt annak ellenére, hogy a piac készül azt indiai fesztiváli napra, amikor az ország 900 millió hindu vallású állampolgára tradicionálisan aranyat vásárol. A becslések szerint idén akár 20%-kal több arany is gazdára lelhet. A dollár kurzusa egyelőre nem változott érdemben, ami irányt adhat az arany árfolyamváltozásának.
Devizák
Jó napja volt tegnap a forintnak, a régiós devizák közül a lengyel zlotyival fej-fej mellett erősödtünk. Pénteken fordult le az EUR/HUF kurzusa a 302-es ellenállásról, és tegnap már 298 alatt zárt a devizapár. Ha az esés ilyen dinamikusan folytatódik, akkor hamarosan elérheti az árfolyam a 294,5-ös támaszt. A kérdés, hogy a mai kamatdöntő ülés után is tud-e folytatódni a forint erősödése.
A négy napon keresztül tartó dollárgyengülés tegnap megfordult, és az EUR/USD grafikonján egy fordulós gyertya alakzat is kirajzolódott. Ez pedig azt jelenti, hogy rövidtávon visszaeshet az árfolyam a támaszt jelentő 1,05-ös mélypontra.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,2%-ot, a Hang Seng 2%-ot, a Shanghai index pedig 0,8%-ot emelkedett a mai kereskedésben. A Sony tegnap bemutatta új 5,2 inches Xperia Z4 sorozatú mobiltelefonját. A fő különbség az előző Z3-as modellhez képest, hogy alumíniumborítást és 20,7 megapixeles kamerát kapott a készülék. A China Mobile 6,5%-ot emelkedett, miután negyedéves jelentésében arról számolt be, hogy 4G előfizetőinek száma 59%-kal ugrott meg.
A Kaisa Group az első kínai ingatlanfejlesztő cég, melynek problémát okozott dollárkötvényeinek visszafizetése, így csődöt jelentett. Közben jelentős esély mutatkozik arra, hogy sor kerül az első állami tulajdonú vállalat csődjére is Kínában, mivel továbbra is bizonytalan, hogy a China South Industries Group névre keresztelt transzformátorgyárnak sikerül-e teljesítenie mai kamatfizetési kötelezettségét.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.