Nyugat-Európában legtöbb országában lehet élni a magáncsőd intézményével, évente 400 ezren választják ezt az eszközt kezelhetetlen adósságproblémáik rendezése érdekében. Ráadásul több országban a szabályozást könnyítése van napirenden.
Beindult az adósságturizmus
Dr. Kovács Attila, Kovács Réti Szegheő Ügyvédi Iroda ügyvédje a Gazdasági Rádiónak adott nyilatkozatában arról is beszélt, hogy az utóbbi időben egy érdekes tendencia is megfigyelhető Európában: az adósok azon országokba vándorolnak, ahol kedvezőbb lehetőséget találnak hitelproblémáik rendezésére.
Már megint megmentenek minket
Bár hosszú ideje van szó Magyarországon az intézmény bevezetéséről, érdemi előrelépés az ügyben mindezidáig nem történt. A bankok (a korábban elhangzottak szerint) azért nem fogadnák pozitívan ezt a jogintézményt, mert az adósok ismét csak egy újabb mentőöv lehetőségét látnák benne.
Hasonlók véleményen volt még tavasszal a kormány is: egy az Index által megszellőztetett dokumentumban a Nemzetgazdasági Minisztérium (ngm) szakemberei egyebek mellett ezzel az érvvel támasztották alá, hogy miért nem lenne célszerű a magáncsőd hazai bevezetése. (Emellett a dokumentum szerint még nem jött el ennek az ideje, mindemelett pedig az ngm szakemberei úgy ítélték meg, hogy az érintettek többsége olyan rossz helyzetben van, hogy a magáncsőd csak átmeneti menekvést jelentene, a hitel így is, úgy is végrehajtással zárulna le.)
Tavasszal az ngm az Index hírére reagálva jelezte: szó sincs arról, nem javasolnák a magáncsőd bevezetését, dolgoznak a feltételeken, ám javaslat azóta sem született, pedig sokan gondolják úgy, hogy - bár tény, a hitelcsapdában vergődő emberek közül sokaknak a magáncsőd sem jelentene megoldást - lennének olyanok, akik ezen az úton esélyt kaphatnának arra, hogy kiszabaduljanak a hitelcsapdából.