Az orosz csapatösszevonásokról szóló hírek ellenére pozitív nyitást követően tovább emelkedtek az indexek tegnap. Ugyanakkor az USA-ban már csak kisebb emelkedésre futotta a tegnapelőtti emelkedést követően. Ráadásul ma reggel az oroszok újra „vöröskeresztes” szállítmánnyal próbálkoznak bejutni Ukrajnába.
Itthon az OTP bejelentése és a MOL-INA saga körüli újabb fejlemények hathatnak negatívan erre a két részvényre. Az előbbi esetében számszerűsíthető is a hatás, amely 200 forint körül van részvényenként. Persze a meccs még nincs lejátszva, így valószínűleg a teljes érték nem fog beárazódni. A MOL esetében, ha a horvát javaslat keresztülmegy, akkor a MOL patthelyzetbe kerül, hiszen kiszállni sem tud a cégből. Így ma csökkenésre számítunk Budapesten is.
USA
A múlt pénteki jó hangulat tegnap is kitartott a tengerentúlon, bár a kereskedés második felét esés jellemezte, de így is pluszban zártak a főbb indexek. A Tesla a Deutsche Bank felminősítésének köszönhetően rallyzott 4,6%-ot, a társaság 220 dollárról 310 dollárra emelte a célárfolyamot, míg az ajánlást vételre módosította. A hét elején eléggé üres a tengerentúli makronaptár, piacmozgató adatot nem publikáltak tegnap és ma sem várható fontosabb adat.
Európa
Megérkezett a vételi kedv az európai tőzsdékre tegnap. A DAX indexben látott 1,9%-os plusz vezette az emelkedést, de a FTSE 100 1,0%-os és a CAC 40 index 1,2%-os növekedése is jó eredménynek számít. Reményeink szerint nem csak egy technikai jellegű pozítiv irányú korrekcióról van szó, hanem kezd alábbhagyni a piacok pesszimizmusa.
Vlagyimir Putyin csapatokat küldött Kelet-Ukrajnába békefentartás címszó alatt tegnap. A NATO illetékesei szerint a 45.000 fős sereg határhoz való kivezénylése egyre inkább abba az irányba mutat, hogy Oroszország csupán a lázadókat akarja kiemenekíteni a területről. Barack Obama mellett Jose Manuel Barosso is megszólalt, aki hétfőn beszélt az orosz elnökkel, és figyelmeztette arra, hogy semilyen ürüggyel nem kezdeményezhetnek egyoldalú katonai akciót.
A szankciók egyelőre nem érintik annyira az orosz növekedést, mint azt az elemzők várták. A második negyedéves 0,8%-os GDP bővülés csupán 0,1%-kal maradt el az első negyedévestől. A kormányzat 2014-re 0,5%-os plusszal számol, miközben az elemzők stagnálásra számítanak. A lengyelek már nem járnak ilyen jól, mivel a miniszterelnök-helyettes szerint 0,6%-kal csökkenhet a GDP növekedés.
A spanyol miniszterelnök, Mariano Rajoy szerint a költségvetési hiány elérése újfent elmaradhat, mint 2011 decembere óta minden évben. Emiatt el kell halasztani a 16,6 milliárd eurós mentőcsomag visszafizetését.
Olaj, arany
A WTI árfolyama 0,4%-os csökkenést könyvelt el tegnap. A mai napon megjelenő EIA jelentése szerint az augusztus 8-val záruló hét során az amerikai nyersolaj készletek tovább csökkenhetnek, immáron hetedik alkalommal. A Bloomberg felmérése szerint a benzin készletek is csökkennek majd.
A geopolitikai feszültségek közepette továbbra sem szeretik az aranyat. A Comex határidős piacon az augusztus 5-ével végződő héten 2,1%-kal csökkent a nyitott pozíciók száma, ezzel elérve az 563.036 kontraktust. Ilyen alacsony adatra 2009 szeptembere óta nem volt példa. A nemesfém árfolyama az 1307-1311 dolláros sávban mozgott tegnap.
Devizák
Az EUR/HUF kurzusa a tegnapi napot a 313-314-es sávban töltötte, és a régiós devizákkal egyetemben továbbra sem tud érdemben erősödni. A következő napokban véleményünk szerint újfent nekiindulhat a 314-es szinteknek, melynek esetleges áttörése esetén 2-3 forintos gyengülésre is sor kerülhet.
A tegnap késő délutáni kereskedésben az EURUSD árfolyama érintette az 1,34-es szintet, azonban az erős ellenállásról ismételten lefelé fordult a kurzus. A lefordulást követően ma reggel ismételten 1,337-es árfolyam mellett kereskednek a devizapárral.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,1%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,4%-ot esett. A kisebb ázsiai indexek viszont jellemzően emelkedni tudtak. A Sensex 0,7%-ot, a Singapore index 0,1%-ot emelkedett.
A kínai részvényindexet elsősorban a pénzügyi szektor húzta le, miután megjelent, hogy a bizalmi vagyonkezelésben kezelt eszközállomány (trust assets) az elmúlt két év leglassabb ütemében növekedett. A második negyedévben mindössze 6,4% volt a növekedés az előző negyedévhez képest, míg 2008 óta az átlagos éves növekedési ütem 50% volt. Japánban a végleges adatok alapján a júniusi ipari termelés év/év alapon 3,4%-kal csökkent, szemben az előzetes 3,3%-os csökkenésről szóló adattal.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak.