Közben a görögök egyre közelebb kerülnek az április 24-i határidőhöz, miközben a progresszió igencsak halovány. EU-s megfigyelők szerint a határidő elmulasztásával, és az ehhez kapcsolódó esetleges csődeseménnyel a görögök nem esnek ki automatikusan az eurózónából, de az EKB megszünteti a görög bankok finanszírozásosát, amely nyilván előbb vagy utóbb (de inkább előbb) az eurózóna elhagyására kényszerítheti őket, amely de facto a drachma újbóli bevezetését eredményezné.
A DAX tegnap tovább csökkent, és a dollár gyengülés, euró erősödés ellenére is úgy tűnik, hogy a mai napon már emelkedéssel fog próbálkozni a német index. A BUX esetében a tegnap 1 százalék körüli csökkenést követően, oldalazásra kismértékű csökkenésre számítunk.
USA
A tegnapi tengerentúli kereskedés nem volt túl izgalmas, a gyorsjelentésekre és a kiskereskedelmi forgalmi adatra figyeltek a befektetők. Az indexek eséssel indították a napot, majd némi emelkedést követően a Nasdaq kivételével a pozitív oldalon zárták a kereskedést. Az emelkedő olajárfolyamnak köszönhetően az energiaszektor teljesített tegnap a legerősebben (Dow 0,33%, Nasdaq -0,23%, S&P500 0,17%). A márciusi kiskereskedelmi adatnak nem örültek túlságosan a befektetők, a szezonálisan igazított adat 0,9% lett, ami 0,2 százalékponttal múlja alul a várakozásokat.
A bankszektor első gyorsjelentései vegyesre sikerültek. A JP Morgan a vártnál nagyobb árbevételt és egy részvényre jutó eredményt ért el, ráadásul a negyedéves osztalék kifizetést 40 centről 44 centre emelték, aminek hatására 1,3%-os pluszba húzták a papírt. A Wells Fargo-nál is hasonló folyamatokat láthattunk, viszont a céltartalék képzés emelkedése és a kamatmarzs 9 bázispontos esése 2,95%-ra elkedvetlenítette a befektetőket.
Az Intel első negyedéves eredménye telibe trafálta az elemzői konszenzust (12,8 milliárd dolláros árbevétel és 41 centes EPS). A csökkenő PC értékesítéseket az adatközponti és internetes részleg eredményei kompenzálták. A menedzsment bejelentette továbbá, hogy 8,7 milliárd dollár +/-500 millió dollár körül mozoghat a beruházási költség idén, ami 1,3 milliárd euróval kisebb a korábbi becsléseknél. A gyorsjelentésre több mint 3%-ot tudott emelkedni a papír.
Az Apple egy izraeli kameragyártó céget, a LinX Xomputational Imaging-t venné meg 20 millió dollárért. A JC Penney legalább egy éve nyitva lévő boltjainak forgalma 6%-kal emelkedett az első negyedévben, ami kedvező értéknek mondható, mégsem fogadta a piac kitörő örömmel az adatot. Az Alibaba a hírek szerint 2,5 milliárd dollárt szánna arra, hogy online gyógyszerüzletágát beépítse egy Hongkongban bejegyzett cégbe. A mai napon a Bank of America, a Netflix és a Delta Airlines is jelent.
Európa
Lemásolták előző napi teljesítményüket az európai indexek. A CAC 40 index 0,7%-os, a DAX index pedig 0,9%-os mínuszt könyvelt el, miközben a FTSE 100 index minimális pluszban zárt. Az EKB kamatdöntő ülése elviekben nem kellene, hogy meglepetéssel érjen véget, hiszen az alapkamatban és a betéti ráta szintjében sem vár változást a piac. Izgulni valónk majd a 14:30-kor kezdődő sajtótájékoztatón elhangzottak alkalmával lehet.
Olaj, arany
A WTI 53,7 dollárra erősödött ma reggel azoknak a jelentéseknek köszönhetően, hogy májusban tetőzik az amerikai olajtermelés és Irán csatlakozik a líbiai javaslathoz, hogy az OPEC csökkentse a kvótákat. A fő kérdés persze inkább a szaúdi álláspont, mivel ők korábban azt jelezték, hogy nem csökkentik a termelésüket és hagyják a piacon kialakulni az árakat. A legnagyobb arab termelő egyelőre nem jelezte, hogy változtat politikáján. Az észak-dakotai Bakken mező termelése májusban már napi 57 ezer hordó termeléscsökkenést mutathat, ami előrevetíti a csökkenő amerikai kitermeléssel kapcsolatos félelmeket.
Az arany 1.200 dollár alatt maradt, mivel a befektetők a gyenge amerikai kiskereskedelmi adatok miatt későbbi Fed kamatemelésre számítanak. Az adat a dollárt is gyengítette, bár ez egyelőre nem adott lökést az aranynak. A kurzus az elmúlt 6 napból 5 napon csökkent.
Devizák
A forint az euróval szemben harmadik kereskedési napja egy forintos sávban mozog a 296 forintos támasz felett. Az alacsony volatilitásból hamarosan nagyobb elmozdulás jöhet, a 296-os támasz törése a forint további erősödését jelentené. A gyengébb kiskereskedelmi forgalmi adat okozott dollárgyengülést tegnap az euróval szemben, de technikailag is várható volt egy korrekció az 1,05-ös támaszról.
Eddig sem a forintnak, sem a dollárnak nem sikerült áttörnie az ellenállást. Az elmúlt napokban a dollár sokat kacérkodott az 1.05-ös szinttel, de már tegnap a 20 napos mozgóátlag felé indult el, amely 1,08 környékén tartózkodik. Kérdés, hogy láthatunk-e hasonló mozgást a forintban. Ha így lenne, akkor a 299 körüli szint lenne visszatesztelve az EUR/HUF árfolyamban.
Távol-Kelet
A Nikkei 225 index 0,2%-os esésével szemben a Hang Seng és a Shanghai Composite index is emelkedni tudott kis mértékben. A várakozásoknak megfelelően csupán 7%-kal nőtt az első negyedévben Kína gazdasága, amire 6 éve nem volt példa. Az ipari termelés ugyanakkor nem tudta hozni a 6,9%-os konszenzust, helyette 5,6%-os növekedést mutatott a statisztika. Ennek köszönhetően újra feléledhetnek azok a spekulációk miszerint a kormány újabb gazdaságösztönző csomaggal támogathatja meg a jövőben a növekedést.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX pluszban volt.