Ha a gyengébb makrogazdasági számokat és a francia-olasz duó nyomásgyakorlását vesszük figyelembe, akkor igenlő válasznak kellene érkeznie. Azonban Mario Draghi eddigi kommunikációja, és Angela Merkel ellenkezése (deficit célok időbeli kitolása) nyomán nagyobb esélyt adunk annak, hogy a szeptember 18-án és a december 11-én érkező hosszú távú refinanszírozási program (TLTRO) pozitív hatásait megvárják.
Az orosz saga folytatódása átmenetileg háttérbe szorulhat, mivel egyes értesülések szerint Putyin és Porosenko telefonon keresztül tárgyal egymással. A hírt kedvezően fogadhatják a piacok. Ettől függetlenül a tagállamok péntekig dönthetnek az Oroszország elleni új szankciókról, ami az energia, a védelmi, a pénzügyi szektort és a kettős felhasználású cikkek forgalmát érintheti.
USA
Hullámvasútra kerültek a tengerentúli börzék, a nyitás után lejtmenet kezdődött és csak a nap második felében tértek magukhoz az indexek, az S&P indexnek így is sikerült napon belül új történelmi csúcsot ütnie, és 2.000 pont felett zárta a kereskedést (Dow -0,18%, Nasdaq 0,39%, S&P500 -0,07%).
Az Apple 0,8%-os emelkedést követően 103,3 dolláron zárta a kereskedést, ami új történelmi csúcsot jelent. A társaság szeptember 9-én jelentheti be legújabb készülékét az iPhone 6-ot. A várakozások szerint két kijelző mérettel jelenik meg az okostelefon, és a pletykák szerint NFC chippel is fel lesz szerelve.
A Tesla is új történelmi maximumra erősödött tegnap, az árfolyam 5,3%-os emelkedést követően 284,1 dolláron fejezte be a kereskedést. A papír azután lendült felfelé, hogy a Stifel Nicolaus egyik elemzője 400 dolláros célárral javasolta vételre a papírokat.
Az ISM feldolgozóipari indexe a júliusi hároméves maximumról (57,1 pont) 59 pontra emelkedett, miközben a várakozások 57 pontról szóltak. Az új megrendelések 10 éve nem látott szintre emelkedtek, és a termelés mutató is komoly emelkedést mutatott. A Markit által közölt feldolgozóipari beszerzési menedzser index a júliusi 55,8 pontról 57,9 pontra emelkedett augusztusban, ami 2010 óta nem látott szintet jelent. Ez azonban még így is hajszálnyival elmarad a várakozásoktól.
Az ISM New York index augusztusi értékét, és gépjármű értékesítési adatokat publikálnak ma a tengerentúlról.
Európa
Gyorsan elfogyott a lendület az európai piacokból, és a nap végére a FTSE 100 és a CAC 40 index is visszakorrigált a tegnapi záróértékéhez. A DAX esetében 0,3%-os pluszt láthattunk. Eredménytelenül zárultak az orosz-ukrán tárgyalások. A harcok elhúzódása újabb összegekbe kerülhet az IMF-nek. Ezzel párhuzamosan a visszafizetési kockázat is növekszik, hiszen a korábban vállalt célkitűzések nem, vagy csak nagy áldozatok árán lennének teljesíthetőek. A következő, 2,7 milliárd dolláros IMF részlet december közepén érkezhet meg Ukrajna számára.
Az új uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szerint a tagállamok péntekig döntenek az Oroszország elleni új szankciókról. A következő négy terület lesz a fókuszban: energia, védelmi, pénzügyi szektor és a kettős felhasználású cikkek forgalma.
Az EKB vezetője és a francia elnök egyetértenek abban, hogy Európát deflációs veszély fenyegeti. Az erős euró szintje most már nem torzítja a fogyasztói inflációt, ugyanakkor az energiaárak alacsony szintje és a várakozások csökkenése miatt továbbra sem kell számolni a mutató jelentős emelkedésével.
A délelőtt folyamán euró zónás szolgáltatóipari menedzser index és kiskereskedelmi értékesítési adat is érkezik.
Olaj, arany
A WTI 93,2 dollárra esett ma reggel, bár a kereskedés vége felé pozitív jelek jöttek, és elkezdett nőni az árfolyam. A WTI-re az amerikai készletek 1 millió hordóval történő csökkenése sem hatott igazán kedvezően. A líbiai kínálat napi 710 ezer hordóra nőtt, ami negatívan hatott.
Az arany 1.270 dollár alá került. A kedvező USA gyári termelési adat, ami augusztusban az elmúlt három év legjobbja volt, lejjebb lökte az arany árfolyamát. A világgazdaságból alapvetően rossz adatok jönnek, kivéve az Egyesült Államokat, ahonnan viszont folyamatos pozitív meglepetések születnek.
Devizák
- Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke és Francois Hollande francia elnök is egyetértenek abban, hogy valósak az európai deflációs félelmek. Ezt részben a tegnapi termelői árindex is alátámasztatta, ugyanis hó/hó alapon 0,1%-os év/év alapon pedig 1,1%-os csökkenés volt tapasztalható. Az EUR/USD tegnap érintette az 1,311-es szintet, onnan azonban felfelé vette az irányt és 1,314-ig emelkedett. A forint mérsékelten gyengült az euróval szemben, és 315,4-ig emelkedett a devizapár árfolyama.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,6%-ot, a Hang Seng 1,6%-ot, a Shanghai index pedig 0,8%-ot emelkedett. Hétfőn még a gyenge kínai termelői PMI adatok okoztak kisebb aggodalmat, ma viszont már örülnek a befektetők annak, hogy a szolgáltató szektorban nagyot ugrott a beszerzési menedzser index értéke. A HSBC közlése szerint 50 pontról 54,1 pontra, míg a kínai statisztikai hivatal adatai szerint 54,2 pontról 54,4 pontra emelkedett a PMI értéke. Mindkettő pozitív meglepetésnek tekinthető a termelőszektorban látott visszaesést követően. Kismértékben felülteljesítette az ausztrál gazdaság a második negyedévben a várakozásokat. A GDP év/év alapon 3,15-kal emelkedett, szemben a 3,0%-os várakozással.
Shinzo Abe japán miniszterelnök ismertette kabinetjének új összetételét. A mostani személyi változtatásokkal igyekszik felrázni és még inkább piacbaráttá tenni kormányát. Új ipari és egészségügyi miniszter került kinevezésre, utóbbi posztra a nyugdíjalap a GPIF befektetési politikájának átalakítását előkészítő politikus került.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodik mind az európai, mind az amerikai határidős piacon.