Egyrészt a telefongyártók (Samsung, Sony) fogalmazott meg rosszabb kilátásokat az okostelefonok piacára, aminek köszönhetően az Apple sem tudta a sorsát elkerülni. Az ADIDAS is profit figyelmeztetéssel rémisztette meg a befektetőit, s így a Nike is esett. Ráadásul a vállalti eredmények sem voltak feltétlenül fényesek. A Total tegnapelőtti kitermelés csökkenését követően az Exxon is hasonlóról számolt be. Az eredménye ugyan a legmagasabb várakozást is meghaladta, ennek ellenére a nem várt termelés csökkenés kiverte a biztosítékot, s így az árfolyam több mint 4 százalékot zuhant. A MOL is eredményt publikált, amely összegségében a várakozásoknak megfelelően alakult, s így komoly árfolyammozgásra nem számítunk ennek kapcsán, miközben a piaci hangulat negatív.
Szerintünk egyelőre marad ez a negatív hangulat a mai napon is, de hamarosan az amerikai indexek is a 200 napos mozgóátlagon landolhatnak. Ugyanakkor a DAX beesett a nevezetes mozgóátlag alá, amelyre 2 éve nem volt példa. A mai napon valószínűleg folytatódik a lejtmenet, mind itthon, mind a külpiacokon.
USA
Pirosba borultak a tőzsdék a vártnál rosszabb makrogazdasági adatoknak és a félelem növekedésének köszönhetően (VIX-index +27,16%). A heti firss (302 ezer fő a várt 301 ezer helyett) és tartós munkanélküli segélykérelmek számán (2539 ezer fő a várt 2495 ezer helyett) túl a Chicagói beszerzési menedzser-index értéke sem adhatott okot az örömre (52,6 pont a várt 63,0 pont helyett). Így nem is meglepő, hogy a DOW index 1,88%-ot, a Nasdaq 2,09%-ot, míg az S&P 500 index 2,00%- kal került lejjebb az egy nappal korábbi záróértékéhez képest.
Emelkedtek is, meg nem is a Tesla részvényei a tegnapi zárás utáni gyorsjelentésre. Az értékesítési adatok szerint 7 579 darab Model S-t adtak el, ami 18 darab autóval múlta felül a piaci becsléseket. A harmadik negyedévben 9 000 autócsoda gurulhat le a gyártósorról, aminek köszönhetően a 2014-re kitűzött 35 ezres értékesítés adat teljesíthető. Az árbevétel év/év alapon 113,2%-kal növekedett, miközben a nettó eredmény az egy évvel korábbi 26 millió dollárról 16 millióra esett vissza a megugró költségek miatt, de még így is jócskán felülmúlta a 3 milliós elemzői várakozást. A menedzsment új szalonokat és szervizeket nyitna Európában és Ázsiában, valamint tovább fejleszti a töltőhálózatot.
Az idei IPO piac egyik nagy nyertese (80%-ot emelkedett a bevezetés óta) a GoPro tegnap publikált gyorsjelentését nem fogják visszanézni sokszor a befektetők, ugyanis 11%-ot esett a papír. Az előbbi mozgás azért érdekes, mert a bevételek 38%-kal 244,6 millió dollárra emelkedtek és a nettó profit sor 8 centes értéke is több, mint a 6 centes prognózis. A kutya utbbi adatban van elásva, ugyanis az egyedi tételektől megtisztított nettó profit soron látott 19,8 millió dolláros veszteség négyszerese a bázisnak.
A délután folyamán farkasszemet nézünk a munkanélküliségi ráta értékével, ami akár 6% alá is benézhet, ezzel még inkább ráerősítve a kamatemelési várakozásokra. Ezen kívül feldolgozóipari PMI adat és a Michigani üzleti bizalmi indexe is érkezik.
Európa
Némi költői túlzással vérfürdőt rendeztek az európai tőzsdéken tegnap. A FTSE index 0,64%-ot, a DAX index 1,94%-ot, a CAC 40 index pedig 1,53%-ot esett. A DAX esetében a 200 napos mozgóátlag is elesett. A háttérben a gynege európai gyorsjelentések és a júliusi euró zónás inflációs adat álhatott, utóbbi értéke 0,1%-kal 0,4%-ra csökkent. Leültek tárgyalni az oroszok ukrajnával az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) irányítása mellett. A tárgyalások miértjére még eddig nem derült fény.
Az amúgy sem túl jó bőrben lévő ukrán költségvetésnek napi 70 millió hrivnyába, átszámítva mintegy 1,4 milliárd forintba kerül a terrorellenes műveletek finanszírozása. A kormány ezért 1,5%-os hadiadót vezet be év végéig a fizetésekre és az egyéb juttatásokra. Az adóból befolyó bevételek 2,9 milliárd hrivnyát tehetnek ki az előzetes kalkulációk alapján. Makrogazdasági adatok terén csupán a kora reggeli feldolgozóipari PMI adatok mozgathatják meg a piac fantáziáját.
Olaj, arany
A WTI 98 dollárig süllyedt ma reggel. Az esés mögött elsősorban a kínálat növekedése áll: a benzin készletek négyhavi csúcsra kerültek. Ez különösen azért is érdekes, mert ebben az időszakban van a legnagyobb kereslet az USA-ban. A kínai PMI index 51,7 pont lett, némileg felette a várakozásoknak, ami áremelő hatású lehetne, de erre alig reagált a piac. Az Oroszország elleni szankciók sem hatottak jelentősen a piacra. Az arany 1.283 dollárra esett. A piacra negatívan hatott a FED lépése, hogy tovább csökkentik az eszközvásárlás mértékét. A munkanélküliségi adatok megerősítették, hogy továbbra is robosztus az USA növekedése.
Devizák
Az EUR/USD árfolyama egyelőre megpihenni látszik és nem akar elszakadni az 1,34-es szintektől. Ennek ellenére a dollár erősődésére fogadnák a közeljövőben. Az EUR/HUF kurzusát komolyan megmaszírozták, de a régiós devizákat sem sajnálták. A grafikonra pillantva a jelenlegi 314-es szintek elesése esetén a következő megálló 317 foriint környékén jöhet.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,5%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot esett, miközben a Shanghai index a negatív nemzetközi hangulat ellenére 0,3%-kal emelkedett.
Vegyes PMI adatok érkeztek Kínából. A statisztikai hivatal felmérése alapján publikált adat a várt 51,4 pont helyett 51,7 pontra emelkedett a korábbi 51,0 pontos értékről, míg a HSBC felmérése enyhe visszaesést mutatott. Az előző és egyben az erre a hónapra is várt 52,0 pont helyett csak 51,7 pont lett az index értéke.
Az export és az import is felülmúlta a várakozásokat Dél-Koreában. Az export a várt 3,8% helyett 5,7%-kal, míg az import 5,8%-kal bővült, miközben a piac csak 1,5%-os bővülésre számított júliusra vonatkozóan.
Hong Kong 2,07 milliárd amerikai dollárt költött el a héten arra, hogy az USDHKD árfolyamában fenntartsa a 31 éve életbe lévő árfolyamrögzítést. A jegybanki erőfeszítés ellenére az árfolyam továbbra sem távolodott el a 7,75-os alsó sávtól.
Határidős piacok
Minimális mozgás a határidős indexek piacán.