Lakossági hitelek: nincs még megoldás

A gazdasági válság talán múlóban van, a hatásai viszont nem. A forint továbbra is gyenge, az árfolyam inog, a devizahitelek megemelt kamatterhe pedig nem állt vissza a válságot megelőző szintre, bár a nemzetközi pénzpiacokon kétségtelenül csökkent a pénz ára. Indokként a bankok Magyarország magas kockázati felárára hivatkoznak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2010 júliusában végzett kutatása szerint a második negyedévben a fizetési késedelembe esők aránya a háztartási szegmensben az első negyedévi 20-ról 25 százalékra nőtt. Ezen a helyzeten, úgy tűnik, a kölcsönök átütemezése sem segített, különösen, hogy az átütemezéskor nyújtott, alacsony törlesztésű időszakok mostanában járnak le, miközben az ügyfelek jövedelmi helyzete továbbra sem javult. Az átstrukturálások sikerességét a makrogazdasági környezet érzékelhető javulása, a munkahelyek számának és a háztartási jövedelmeknek a növekedése erősíthetné.

Súlyos helyzet: a forint-svájci frank árfolyam az elmúlt 5 évben - forrás: Yahoo Finance 

Eddig csak kamatot 

A hitelek forintra váltásával viszont a háztartások azonnal realizálnák a veszteségüket. Ráadásul a mai árfolyamon konvertált tartozás könnyen lehet, hogy meghaladná a felvett összeget, hiszen a 2004-2008 között eladósodott családok mostanáig jórészt a kamatokat törlesztették és csupán kisebb mértékben a tőkét.

A nehéz helyzetbe jutott háztartások megsegítésére, úgy tűnik, nincs egységes megoldás. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) közelmúltban közzétett javaslata, miszerint a hitelintézeteknek MNB- vagy saját középárfolyamon kellene elszámolniuk havonta a törlesztőrészleteket, nem aratott osztatlan sikert. A felügyelet azzal érvelt, hogy a bankok a hitelek folyósításánál alkalmazott vételi és a törlesztésnél figyelembe vett eladási árfolyamok révén - ennek különbsége bankonként eltérő, 0,5 százaléktól akár 5 százalékig is terjedhet - olyan árfolyamnyereségre tesznek szert, amely mögött nincs tényleges költség és kockázat.

Ugyanakkor egy ilyen rendeletre - különösen a bankadót követően - a bankok esetleg a díjak és a kamatok emelésével reagálnának. A magatartási kódex amúgy lehetőséget ad arra, hogy a kieső bevételt így pótolják, miután a kamaton kívüli, a hitelhez kapcsolódó egyéb jutalékok, költségek és díjak évente legfeljebb az éves átlagos infláció mértékével emelhetők. A bankok viszont a hitelszerződésben akár az eladási és a vételi árfolyamtól eltérő árat is kiköthettek a törlesztőrészletek megállapításának alapjául. Ezt a PSZÁF eddig nem vizsgálta. Néhány bank viszont a központi javaslatoktól függetlenül is igyekszik könnyíteni a szerződésszerűen fizető svájcifrank-hitelesek helyzetén, akciós jelleggel.

Lehetőségek
A jegybanki középárfolyamon számolja a havi törlesztőrészletet szabályosan fizető svájcifrank-hiteles ügyfeleinek az MKB. Az árfolyamengedmény legfeljebb ez év végéig tart, illetve mindaddig érvényes, amíg a svájci frank legalább öt egymást követő munkanapon keresztül nem lesz olcsóbb 175 forintnál.
A magánszemélyekre vonatkozó deviza-középárfolyamot alkalmazza az UniCredit 2010. július 15-étől legalább október 31-éig, ami a jelenlegi árfolyamszintek mellett svájci frankonként akár 5-6 forint megtakarítást jelent az ügyfeleknek. A bank a tavasz folyamán amúgy csökkentette a svájci frank alapú jelzáloghitelei kamatát.
Fix árfolyam mellett voksolt az FHB Jelzálogbank és az FHB Kereskedelmi Bank: július 6-ától várhatóan 3 hónapig maximum 205 forintos kedvezményes törlesztési árfolyamon számolja el a svájci frank alapú jelzáloghitelek esedékes törlesztőrészletét, ha az MNB középárfolyam-jegyzése a svájci frank esetében a megelőző 30 nap átlagában nem haladja meg a 215 forintot.
A kamatterhek csökkentése mellett tette le a voksát a svájcifrank- és a jenhitelek esetében az OTP Bank. A tavaszi 0,15-3 százalékpontos csökkentés után júniustól a svájci frank alapú hiteleknél újabb 0,75 százalékponttal, a japán jen esetében pedig 0,50 százalékponttal lett kisebb a kamat. Egy 10 millió forint összegű 20 éves futamidejű svájci frank alapú lakáshitellel rendelkező háztartás számára ez a lépés havonta 5 ezer forint megtakarítást eredményezhet.
Az Erste Csoport vizsgálja, hogy miként válthatnák át svájci frank alapú hitellel rendelkező ügyfeleik hiteleiket euró alapú hitelre. A bankcsoport közleménye szerint ezt a lehetőséget "a svájci frank esetleges további erősödése, illetve a makrogazdasági környezet jelentős romlása esetén" ajánlanák fel, szigorúan csak önkéntes alapon, és az arra rászoruló, bajban lévő ügyfelek kérésére.

 

 

 

  

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo