Ma a vállalati eredmények kerülhetnek a befektetők fókuszába. Hivatalosan is elindul a gyorsjelentési szezon a tengerentúlon. Az első fecske szerepében tetszelgő Alcoa piaczárás után teszi közzé soros számait. A piac 22 centes egy részvényre jutó eredményt (EPS) vár, ami duplája lenne az egy évvel ezelőtti értéknek. A bevételek 5,64 milliárd dollárról 5,83 milliárd dollárra hízhatnak. Az eredmények látványos javulása mögött az autóipar és a repülőgépgyártás növekvő alumínium igénye áll.
A hazai börzén nem számítunk optimizmusra, a gyenge nemzetközi hangulat a BUX index árfolyamára is rányomhatja a bélyegét. Az index technikai képe még adna lehetőséget az emelkedésre, de nehéz lesz a széllel szemben elindulni. Főleg, hogy a DAX index is siralmasan fest, négy kereskedési napja esik megállás nélkül az árfolyam, és 8.900 pontig már kicsi a remény a megállásra.
USA
Nem alakult szépen a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, az indexek már a nyitás után lekonyultak, és zárásra több mint 1,5%-os mínuszba kerültek a piacok (Dow -1,61%, Nasdaq -1,57%, S&P500 1,52%).
A World Economic Outlook című elemzésében lefelé módosította a globális növekedési kilátásokat a Nemzetközi Valutaalap. Az idei évre vonatkozóan 0,4%-kal 3,3%-ra rontották a gazdasági növekedési várakozást, miközben a jövő évi előrejelzést 3,8%-ra csökkentették.
A Yahoo! összesen 400 embert bocsájt el Indiában, ami a teljes alkalmazotti létszám 3%-a. Az Európai Unió az Amazon ellen indított vizsgálatot. A luxemburgi adózási egyezményeket kifogásolta az EU, az eset még 2003-ban történt. A pletykák szerint az elektronikai termékeket forgalmazó Best Buy akvizíciós tárgyalásokat indíthat a Conn’s kiskereskedelmi lánccal.
A new-yorki Fed kormányzó, William Dudley arról beszélt, hogy amennyiben a munkanélküliségi ráta tovább csökken és az inflációs ráta tovább emelkedik, akkor a 2015 közepi kamatemelés ésszerű lehet, ami gyakorlatilag a Fed jelenlegi várakozása. Ma piaczárás után az Alcoa publikálja a negyedéves számait, és így „hivatalosan” is elindul a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon. A Fed ma teszi közzé a szeptemberi kamatdöntő ülés jegyzőkönyvét.
Európa
Megtört az európai börzék lendülete, és hátramenetbe kapcsoltak. A FTSE 100 index 1,04%-kal, a DAX index 1,34%-kal, míg a CAC 40 index 1,81%-kal került lejjebb a hétfői záró értékéhez képest. A Capital Economics szerint az euró övezet gazdasági teljesítménye továbbra is gyenge. A legnagyobb aggodalmat a rendkívül alacsony infláció okozza a negatív kibocsátási rés miatt.
Az Air France-KLM idei éves profitjából 500 millió eurót vihet el a cégnél végrehajtott sztrájk. A szeptemberi forgalmi adatok a folyamatos lemondások miatt 15,9%-kal estek vissza év/év alapon. Ennek köszönhetően a korábbi 2,2-2,3 milliárd eurós éves EBITDA terv 1,7-1,8 milliárd euróra csökkenhet.
Újabb fejek hullhatnak a Tescónál, ugyanis a brit operatív igazgató és három szenior menedzser után a cég igazgatóságának elnöke, Richard Broadbent is távozhat posztjáról. A Wall Street Journal szerint a Deloitte könyvvizsgáló átvilágítása után történik meg a bejelentés.
Olaj, arany
A dollár erősödés átmeneti megbicsaklásának és a piacok esésének köszönhetően emelkedik az arany árfolyama immáron második napja. A WTI jegyzésének már nem volt ilyen jó napja, ugyanis eltörte a lélektanilag nagyon fontos 90 dolláros szintet a kurzus. Amennyiben a mai készletadat a várt 2 millió hordós növekedésnél többet mutat, akkor a keresleti oldal gyengesége miatt tovább eshet az árfolyam.
Devizák
Az EUR/USD kurzusa az 1,2680-as szint átlépésével kacérkodik, de folyamatosan lefordul róla, és az 1,2620-as szintekig meg sem áll. Nem bírt a 307-es technikai szinttel a forint, és a nap végére 308 körül fejezte be a kereskedést. A régiós devizáktól való elszakadás csupán az elmúlt napok történése, amiben szerepet játszhattak Varga Mihály szavai is, miszerint a kedvezőbb év végi GDP arányos államadóssághoz erősebb forintra van szükség.
Távol-Kelet
A Nikkei 1%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot esett, míg a hosszú szünetről visszatérő Shanghai index 0,6%- os emelkedést tudott felmutatni. Kínában véget ért az úgynevezett aranyhét, így ma egyhetes szünetet követően ismét kinyitott a részvénypiac is. A kínai részvénypiac emelkedéséből elsősorban az ingatlanfejlesztő cégek vették ki a részüket, miután enyhültek a lakásvásárlási/lakáshitelezési szabályok, és csökkentették a minimális előleg nagyságát, ami pozitívan hathat az ingatlanpiacra.
Kormányzati tanácsadók szerint a japán nyugdíjalap, a GPIF átalakítása egészen decemberig csúszhat. Korábban arról szóltak a hírek, hogy az átalakításról (mely során valószínűleg növelni fogják a portfólióban található részvények arányát) még ősszel döntés születhet. A spekulációk szerint a részvények benchmark arányát 20%-ra emelnék fel a jelenlegi 12%-os középértékről.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban álltak a reggeli órákban.