Itthon jelentősebb hír nélkül csökkenhetünk tovább. A Richter meglepő nagymértékű esésére nem láttunk különösebb okot a tegnapi napon. Miközben a MOL-ban is kezdünk optimistábbá válni, az sem igazán tudja áttörni a 12.500 forintos ellenállási szintet.
Mindent egybe vetve úgy tűnik, hogy elindulóban van egy komolyabb korrekciós periódus, amely akár hónapokig is eltarthat. Viszont azután a bika piac folytatódására számítunk, hiszen a vezető gazdasági régiók, még csak a gazdasági fellendülés kezdetén vannak.
Hoztak is, meg nem is, valahogy így jártunk az iráni tárgyalásokkal is. Az álláspontok közelednek, de még hosszú út vezet ahhoz, hogy az irániak újra olajat öntsenek a piacokra. Eddig sem volt más a terv. Júliustól jöhetnek az olajszállítások, de eddig is ez volt a terv. Így „csak” további lecsorgás van az olaj árfolyamában.
USA
Eséssel zárták az első negyedév utolsó kereskedési napját a tengerentúli börzék (Dow -1,11%, Nasdaq -0,94%, S&P500 -0,87%). A negyedév során 0,3%-ot veszített értékéből a Dow Jones, ezzel megszakítva három emelkedő negyedévet. Ezzel szemben az S&P500 index 0,4%-ot erősödött a negyedévben, így összesen 9 negyedéve emelkedik egyhuzamban. A Nasdaq esetében is hasonló a helyzet, de az elmúlt negyedévben az indexek közül a legjobb teljesítményt (+3,5%) könyvelhette el.
A richmondi Fed elnök, Jeffrey Lacker tegnap azt mondta, hogy az infláció lassú emelkedését, illetve szolid gazdasági növekedést vár idénre, és azt szeretné, ha a jegybank viszonylag hamar meglépné az első kamatemelést. A Fed elnök úgy fogalmazott, hogy már a júniusi ülésen számítani lehet emelésre, ha a makrogazdasági adatok nem lesznek lényegesen rosszabbak a várakozásoknál. Az IBM 3 milliárd dollárt fordíthat az „Internet of Things” nevű projektbe, amelynek a lényege, hogy segítik a felhasználókat, a szenzorokkal felszerelt készülékek és okostelefonok által szolgáltatott adatok gyűjtésében és elemzésében.
Az RBC Capital 140 dollárról 142 dollárra javította az Apple papírokra vonatkozó célárfolyamát. Ez pedig több mint 12%-os emelkedési potenciált jelent az aktuális árfolyamhoz képest. A Conference Board fogyasztói hangulat indexe egészen 101,3 pontig emelkedett, lényegesen felülmúlva a 96 pontos várakozást.
A Chicagói beszerzési menedzser index 51,7 pont helyett csak 46,3 pont lett. Az ADP délután publikálja a márciusi foglalkoztatottsági adatokat, és ISM feldolgozóipari index is érkezik a tengerentúlról.
Európa
A FTSE100 1,7%-ot, a DAX és a CAC40 egyaránt 1%-kal csökkent. A DAX esetében különösen az eddigi vezetők, az autóipari részvények estek nagyot. Az EKB kormányzótanácsának szlovák tagja, Jozef Makuch szerint már látszódnak az EKB QE programjának első kedvező jelei. Az értékpapír vásárlással kapcsolatban elmondta, hogy nem tart attól, hogy az EKB egyfajta rossz bankká válna, és véleménye szerint bőséges mennyiségű értékpapír áll rendelkezésre az eszközvásárlások megvalósításához.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke bízik benne, hogy április végéig sikerül megegyezésre jutni Görögországgal, azonban azt kizártnak tartja, hogy Húsvét előtt megszületne a megállapodás. Tegnap nem hozott áttörést a görög kormány és a „brüsszeli csoport” találkozója, továbbra sem született meg a megállapodás a felek között, ami nem jelent komolyabb meglepetést. A tárgyaláson résztvevő felek szerint lassú előrelépések történtek a megállapodás felé.
Várakozásoknak megfelelően -0,1% lett az inflációs ráta az euró zónában, ezáltal enyhén csökkent a deflációs nyomás.
Kisebb negatív meglepetést okozott az euró zóna februári munkanélküliségi rátája, ami 11,3% lett, míg a várakozás 11,2% volt. Az eltérést két fő tényező magyarázta. Egyrészt Olaszországban nőtt a munkanélküliség, másrészt a januári adatot felülvizsgálták és 11,4%-ra emelték meg. Ma 9.55-kor a végleges német feldolgozóipari beszerzési menedzser indexet publikálnak. Az előzetes érték 52,4 pont volt. 10.00-kor pedig az euró zónás beszerzési menedzser index adatok érkeznek. A várakozás 51,9 pont.
Olaj, arany
A WTI 47,2 dollárig süllyedt ma reggel, elsősorban az iráni tárgyalásokkal kapcsolatos várakozások miatt. A diplomaták nem egységesek, hogy Iránt miként léphet vissza a piacra, illetve, hogy milyen feltételeket kell támasztani az iszlám országgal szemben, ami lehetővé teszi a szankciók feloldását. Az USA-ban a piac 4,2 millió hordós olajkészlet növekedésre számít a héten. A hírek szerint az alacsonyabb áraknak köszönhetően januárban megugrott az üzemanyagok volumene év/év alapon az Egyesült Államokban.
Az arany ára 1.183 dolláron maradt ma reggel. A piac a dollár áralakulására figyel leginkább. A héten pénteken lesznek friss munkanélküliségi és foglalkoztatottsági számok, ami meghatározza a dollár kereskedését is és előremutató lehet, hogy a Fed miként alakítja a kamatokat.
Devizák
Forintgyengülést hozott a tegnapi kereskedés, bár aggodalomra egyelőre nincsen okunk, mert 300 forintnál megtorpant az EUR/HUF emelkedése. A reggeli kereskedés már ismét lejtmenettel indult, és 300 alá került az árfolyam. További dollárerősödést hozott a tegnapi kereskedés, az EUR/USD devizakereszt 1,073-ig esett tovább. Reggel korrekciót láthattunk, de az irány továbbra is lefelé mutat az 1,05-ös mélypont felé.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,3%-ot esett, miközben a Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index 1,4%-ot emelkedett. A Fitch stabil kilátások mellett megerősítette Kína A+ hitelminősítését. Kínában május 1-től bevezetik a betétbiztosítást, melynek keretében 500 ezer jüanig (81 ezer dollárig) garantálják a betétek nagyságát.
A kínai statisztikai hivatal adatai alapján a beszerzési menedzser index értéke 49,9 pontról 50,1 pontra emelkedett, miközben a várakozás további csökkenés volt. A HSBC végleges adatai alapján 49,6 pont lett a PMI értéke, felülmúlva az előzetes 49,3 pontos értéket. Az indexértékek emelkedése arra utal, hogy az elmúlt hónapokban hozott stimulusok elkezdték éreztetni hatásukat.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon negatív hangulat uralkodott ma reggel.