A tengerentúli piacok is inkább kivárásra játszanak és a historikus csúcsok közelében elbizonytalanodni látszanak a befektetők. A hangulati indikátorok extra optimista szintjeit látva, amik kontra indikátorként működnek, nem lennénk meglepve egy kisebb korrekciótól. A 2015 első féléves kamatemelési várakozásokat hűtheti a San Francisco-i szövetségi bank friss elemzése, mely szerint a 2%-os inflációs cél teljesülése 2017 utánra csúszhat.
A hazai piacon a PannErgy és a Danubius gyorsjelentése keltheti fel a hazai tőzsde szerelmeseinek érdeklődését. A BUX várhatóan kismértékű emelkedést produkálhat majd a mai kereskedésben.
USA
Az amerikai piacoktól felemás teljesítményt láthattunk tegnap. Az S&P 500 és a Dow Jones index 0,07%-os pluszban, a Nasdaq 0,37%-os mínuszban zárt. A San Francisco-i szövetségi bank friss elemzése szerint a Fed nem fogja tudni teljesíteni inflációs célkitűzését. Vasco Curdia szerint 2016-ra 1,7-2,0% között alakulhat a mutató értéke, majd 2017-re 1,9-2,0% közé emelkedhet a pénzromlás üteme. Amennyiben ez a forgatókönyv valósulna meg, akkor a jelenlegi 2015 első féléves kamatemelési várakozások későbbre tolódhatnak.
A Fed a Barclays, a JP Morgan, a Goldman Sachs, valamint a japán és brit jegybank első emberével találkozik ma, hogy egyeztessenek egy Libor helyettesítő bankközi kamatláb használatáról. A Pfizer visszavágta 2014-es profitcélját, ami alapján a korábbi 1,50-1,59 dollár helyett 1,40-1,49 dollár lehet az egy részvényre jutó eredmény. A háttérben a Merck KGaA számára kifizetendő 850 millió dolláros előleg és a későbbiekben fizetendő 2 milliárd dolláros mérföldkő kifizetések állhatnak.
Nagy átalakításba kezd az Intel. A cég 2015 első negyedévének végére a processzor és a mobilchip üzletágat egy divízióba olvasztaná össze. A Ford egy „saját Tesla” kifejlesztésén dolgozik a társaság vezérigazgatója szerint. Árazás szempontjából azonban nem a prémium szegmenst célozzák meg, hanem tömeggyártásra készülnek. Az októberi termelői árindex mellett a NAHB lakáspiaci indexre figyelünk majd.
Európa
Mario Draghi államkötvények vásárlásával kapcsolatos szavaira a reggeli mínuszokból nap végén átfordultak az európai indexek. A FTSE 100 index 0,26%-ot, a CAC 40 index 0,56%-ot, míg a DAX index 0,58%-ot emelkedett. Az Európai Bizottság azonnali intézkedéseket vezetett be, többek között betiltotta a baromfi termékek értékesítését Hollandiában és Nagy-Britanniában, hogy meggátolja a madárinfluenza továbbterjedését.
A brit fapados légitársaság, az EasyJet 21,5%-os profitnövekedésről számolt be ma reggeli gyorsjelentésében, ez pedig megfelelt a piaci várakozásoknak. Az osztalékot 35,5 pennyről 45,4 pennyre emelte fel a menedzsment. A 40%-os kifizetési ráta is megfelelt a konszenzusnak. Az európai autóértékesítések októberben 6,2%-kal növekedtek éves alapon, ami immáron a 14. hónap sorozatban.
Makro fronton nem fogunk unatkozni, hiszen 10:30-kor érkezik az októberi brit infláció (1,3%-os várakozás év/év alapon) és kiskereskedelmi adat, amit 11 órakor a német ZEW üzleti hangulatindex követ (0,5 pontos várakozás).
Olaj, arany
Az arany csak minimális elmozdulást mutatott a tegnapi kereskedésben, árfolyama a 20 napos mozgóátlag 1.190 dolláros értékéhez tapadva átmenetileg stabilizálódni látszik. Az árfolyam hosszú távú alakulásának szempontjából kulcsfontosságú lesz a november 30-i svájci népszavazás, mely előírná, hogy a jegybanknak a tartalék minimum 20%-át aranyban kell tartania, míg most kissé 8% alatt van ez az arány. A népszavazást megelőzően a spekulációkra valószínűleg annak ellenére emelkedni fog az arany ára, hogy a mostani felmérések alapján a kezdeményezést nagyobb valószínűséggel fogják elutasítani, mint elfogadni.
Ismét 75 dolláron járt a WTI típusú kőolaj árfolyama. Bár a Goldman Sachs véleménye szerint növekedett annak az esélye, hogy jövő csütörtökön az OPEC vágja a kitermelés nagyságát, azonban nagyarányú csökkentés nem áll a tagországok érdekében. Az OPEC-en belül továbbra is érezhető a megosztottság: Szaúd-Arábia és Kuvait a kitermelés fenntartásában érdekelt, míg a sérülékenyebb költségvetéssel rendelkező Venezuela, Líbia és Ecuador a kitermelés csökkentését szeretné elérni.
Devizák
Mario Draghi tegnapi meghallgatásán már az eszköz vásárlások harmadik köréről beszélt, melynek hatására a dollár ismételten erősödött az euróval szemben, és az 1,257-es felszúrást követően 1,245- re mérséklődött az EUR/USD árfolyama. Mario Draghi szavai alapján az eszközvásárlások harmadik üteme államkötvények vásárlása lehet (fedezett kötvények és a fedezett értékpapírok (ABS) után). Már eddig is szóltak nyilatkozatok arról, hogy fedezetlen kötvényvásárlásba kezd az EKB, de a piac inkább vállalati kötvényvásárlásra számított. A bejelentésre az államkötvények piacán csak kis mozgás volt tapasztalható, elsősorban a kissé kockázatosabb (spanyol, olasz) kötvényhozamok csökkentek, míg a német hozamok kismértékben emelkedtek.
Folytatódott a pozitív korrekció az EUR/HUF kurzusában, melynek hatásaként már 306,3-as árfolyamnál tart a devizapár értéke. A mostani emelkedést átmenetinek véljük, és meglátásunk szerint év végére ismételten visszatérhet akár 305 alá is az árfolyam. A következő ellenállás, ahonnan a fordulat jöhet a 30 napos mozgóátlag 307,3-as árfolyam.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,2%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index pedig 0,8%-ot csökkent. A tegnapi kiábrándítóan gyenge japán GDP adat után újra felerősödtek a stimulációról szóló spekulációk, melyek lendületet adtak a japán részvénypiacnak. Egyre biztosabbnak tűnik, hogy a jövőre tervezett újabb ÁFA emelés (8%-ról 10%-ra) későbbre tolódik. A ma megjelent hírek alapján 18 hónappal tolhatják ki a jövőre várt ÁFA emelést. Ezzel párhuzamosan egyre biztosabbnak tűnik az is, hogy december 14-én előrehozott választást tartanak, mellyel Shinzo Abe igyekszik hatalmát bebiztosítani.
A japán miniszterelnök magyar idő szerint ma reggelre sajtótájékoztatót hívott össze, melyen a fentiek mellett egy új gazdaságélénkítő intézkedést is bejelenthet. Októberben a Kínába irányuló működő tőke beáramlás (FDI) 1,3%-kal haladta meg az egy évvel korábbi értéket, míg a várakozás csak 1,1% volt.
Ismét gyenge ingatlanpiaci adatok érkeztek Kínából. Október során hó/hó alapon a vizsgált 70 városban sehol sem emelkedtek az új építésű ingatlanok árai, és szinten maradni is csak 1 városban tudtak, hasonlóan a szeptemberben mérthez. A használt lakások esetében sem látványos a javulás. Míg szeptemberben még mind a 70 vizsgált településen csökkenés volt látható, addig októberben 2- ben emelkedés, 4-ben stagnálás volt megfigyelhető, de 64 helyen tovább csökkentek az ingatlanárak.
A Samsung a gyenge negyedéves eredményre reagálva komoly átalakításokba kezd az okostelefonok piacán. Ennek keretében 500 fejlesztőt más területekre csoportosítanak át, a készülékek számát pedig 25-30%-kal tervezik csökkenteni.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel.