Kiábrándító hírek jöttek Kínából

Kínában szörnyű tőkebeáramlást mértek, amelyre 2011 év vége és a 2009- es válságos év óta nem volt példa, ennek ellenére Európában a fent vázolt okokból kifolyólag emelkedést várunk. Ráadásul az ázsiai piacokat is csak kissé érintette meg a gyenge kínai adat.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP Archív

Júliusban a kínai FDI 17 százalékkal esett vissza, míg a várakozás mérsékelt, 0,8%-os növekedés volt. Bár az adat meglehetősen ingadozó, de ekkora mértékű kilengés ritkán fordul elő, ráadásul az első hét hónap adatai is enyhe visszaesést mutatnak. A júliusi erőteljes visszaesés mögött a kínai hatóságok szigorú monopolellenes fellépései húzódhatnak meg, ami visszaveti a beruházási kedvet. A Microsoft, a Qualcomm és az európai autógyártók ellen is vizsgálat indult az elmúlt hetekben. A júliusi 7,8 milliárd dolláros FDI beáramlás az elmúlt két év leggyengébb adata volt.

Pénteken a szállingózó hírek ellenére sem mozdultak napközben a piacok. Már reggel lehetett arról hallani, hogy egy harci járművekből álló konvoj Oroszország felől átlépte az ukrán határt. Aztán arra a hírre, hogy ezt gyakorlatilag megsemmisítette az ukrán hadsereg, a német piac nagyot esett. Nyilván a helyzet további mélyülésétől, és újabb szankcióktól kezdett el félni a piac. Így a DAX egy kisebb szintig, 9.060 pont környékéig esett, ahonnan ma várhatóan visszakúszik a korábbi szint közelébe.

Az amerikai piacokat nem hatották meg a német piaci aggodalmak, legalábbis csak limitált volt a hatás. Kezdetben csökkenéssel reagáltak az indexek, de aztán a zárásra vegyes lett a kép Az erős technológiai szektor a pozitív tartományban zárt, míg az S&P500 index stagnált.

USA

Optimista hangulatban kezdődött a pénteki kereskedés a tengerentúlon, de miután arról érkezett hír, hogy az orosz konvojra rálőttek, az árfolyamok esni kezdtek, majd záráshoz közeledve ismét javult a hangulat, így a Nasdaq indexnek sikerült mérsékelt pluszban zárnia a kereskedést (Dow -0,3%, Nasdaq 0,27%, S&P500 -0,01%). A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a júliusi 81,8 pontról 79,2 pontra süllyedt augusztusban az előzetes adatok szerint. Ilyen gyenge értéket tavaly novemberben láthattunk utoljára, miközben a piac 82,5 pontra számított.

A New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index 25,6 pontról 14,7 pontra zuhant vissza, ami lényegesen rosszabb a piac által várt 20 pontnál. A júliusi ipari termelési adat viszont pozitív meglepetés lett, a várt 0,3% helyett 0,4%-ra emelkedett, miközben a júliusi adatot 0,2%-ról 0,4%-ra korrigálták fel. A jó adat hátterében főként az autóipar 10,1%-os bővülése áll.

A Monster Beverage árfolyama 30%-os pluszban zárta a pénteki kereskedést, miután kiderült, hogy a Coca Cola 17%-os részesedést szerez az energiaitalokat gyártó cégben, és a két cég hosszú távú együttműködési megállapodást kötött egymással.

A Ford bejelentette, hogy több mint 83 ezer autót hív vissza a tengerentúlon. Azért rendelik vissza az autókat, mert egy hibás alkatrész miatt álló helyzetben elgurulhatnak, vagy menet közben lelassulhatnak a járművek.

Európa

Jól indult a kereskedés a nyugat-európai börzéken, a piacok zárás előtt azonban összeomlottak arra a hírre, hogy az ukrán haderő rálőtt az orosz konvojra és részben meg is semmisítette azt. A legnagyobb esést a DAX index könyvelhette el (FTSE100 0,06%, DAX -1,43%, CAC40 -0,75%).

A későbbiekben azonban ellentmondásos hírek jelentek meg, mert a moszkvai védelmi minisztérium tagadta, hogy orosz hadoszlop lépett volna Ukrajnába, így azt is tagadták, hogy az ukrán hadsereg ilyet semmisített volna meg.

A Fehér Ház sem erősítette meg az értesüléseket, miszerint orosz katonai járművek lépték át Ukrajna területét. A hétvégén is zajlottak az események, a kelet-ukrajnai szakadárok vasárnap reggel lelőttek egy MiG 29-es vadászgépet. Piacmozgató makrogazdasági adatokat nem publikáltak pénteken, és a hét eleje is csendes lesz.

Olaj, arany

A csütörtöki nagy zuhanás után pénteken látványosan emelkedni tudott az olaj árfolyama, 95,5 dollárról 97,2 dollárig ment az árfolyam. A reggeli kereskedésben mérsékelt csökkenés után 96,6 dollárig esett a kurzus.

A múlt hét nagy része oldalazással telt az arany piacán, pénteken azonban megérkeztek az eladók, és 1.313 dollárról 1.292 dollárig süllyedt a kurzus, majd a nap végére 1.304 dollárig korrigált vissza az árfolyam.

Devizák

A péntek délutáni feszült geopolitikai helyzet hatására a régiós devizák gyengültek az euróval szemben. A forint árfolyama a reggeli 312,2-es értékről egészen 314,2-ig ugrott, ma reggelre azonban javulni látszik a hangulat. Ennek megfelelően a forintnak is sikerült erősödnie, és reggel 313,4-es árfolyamon kereskedtek az EURHUF devizapárral. Az EURUSD árfolyama 1,3365-ről 1,3401-re emelkedett, ezzel a devizapár a 20 napos mozgóátlagot érte el.

Távol-Kelet

A Nikkei 0,1%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,3%-ot esett. A kínai M&A piac aktivitása is visszaesett, míg tavaly az első 7 hónapban 2,3 milliárd dollár értékben vásároltak fel amerikai cégek kínaiakat, addig idén ennek értéke csak 611 millió dollár, és kimondottan nagy (500 millió dollár fölötti) tranzakcióra idén nem is került sor. Kínában a vizsgált 70 városból 64-ben csökkentek az ingatlanárak hó/hó alapon június és július között.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel, de a főbb piacok (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mid a pozitív tartományban voltak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo