Hasonló igaz az S&P500 indexre is. Az utóbbi 1.839,3 és 1.840,5 pont között hagyott hézagot. Mindeközben a fent említett indexek 13,4-es és 15,6-os P/E rátán forognak a 2013-as eredményvárakozásokkal. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt hetekben az eredményvárakozások növekedtek, hiszen az értékeltségi szint annak ellenére csökkent, hogy az indexek emelkedtek, és új csúcsra futottak. Vagyis az eredményvárakozások emelkedése is szerepet játszik most már a részvénypiacok jó teljesítményében.
S csakugyan, ha a Világbank által megfogalmazott GDP növekedési kilátás emelésére, az amerikai munkanélküliség erőteljes csökkenésére, vagy a bézs könyv pozitív hangvételére gondolunk, akkor az emelkedést jogosnak kell találnunk. Ráadásul inflációs nyomás továbbra sincs. Így a piacok azon ritka állapotban vannak, amikor a profitok bővülnek, a kockázati prémium csökken, és a hozamok is tartósan alacsonyan vannak. Ilyen bika megnyilvánulás után nem is várhatunk mást a mai napra, mint valamiféle további emelkedést itthon és a nemzetközi piacokon is. Persze a tegnapi ugrást követően a német és az amerikai piacon is visszafogottabb lehet a vételi aktivitás.
USA
A kedvező gazdasági és vállalati híreknek köszönhetően folytatódott a jó hangulat a tengerentúli börzéken (Dow 0,66%, Nasdaq 0,76%, S&P500 0,5%). A Dow Jones index tagjainak többsége emelkedéssel zárt, a JP Morgan(3,1%) és a Microsoft(2,8%) mutatta a legjobb teljesítményt.
Tegnap este 8 órakor publikálta a Fed a Bézs Könyvét, amelyből kiderült, hogy a tengerentúli gazdaság egyenletesen növekedett tovább az év utolsó hónapjaiban. A befektetők számára kedvező hír, hogy a kilátások továbbra is pozitívak. Lényegesen jobb lett a New York-i Fed feldolgozóipari indexe, mert a várt 4 pont helyett 12,5 pontra emelkedett a mutató az előző havi 2,2 pontról.
A Bank of America publikálta tegnap negyedéves számait. Az árbevétel 22,3 milliárd dollár lett a várt 21,24 milliárd dollárral szemben, miközben a részvényenkénti profit 29 cent lett az előre jelzett 27 centtel szemben. Az összes profit 3,44 milliárd dollár lett a tavalyi 732 millió dollárhoz képest. A negyedévet 2,3 milliárd dolláros egyszeri tétel terhelte. Az árfolyam 2,3%-ot emelkedett tegnap.
A szokásos heti munkanélküliségi kérelmek mellett inflációs adatot és a Philadelphiai Fed index januári értékét is publikálják. A Citigoup, az Intel, a Goldman Sachsés az American Express publikálja ma negyedéves számait.
Európa
Nagy emelkedést láttunk tegnap a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,79%, DAX 2,03%, CAC40 1,35%). Tegnap német inflációs adatokat publikáltak, ami megfelelt a várakozásoknak, a decemberi éves infláció 1,4% volt.
Olaj, arany
94 dollár fölé emelkedett a WTI árfolyama köszönhetően a 7,66 millió hordós készletcsökkenésnek, ami jelentősen meglepte a piacot. A készletek már a hetedik hete csökkennek, és az adat jóval felette van az 1,3 millió hordós várakozásoknak.
Az arany ára 1,240 dolláron volt ma reggel, ami lényegében a tegnapi záróárnak felel meg. A várakozások szerint növekvő igény lehet Ázsiából az aranyra, amit ellensúlyozhat a csökkenő befektetési aranykereslet.
Devizák
A reggeli órákban az EUR/USD árfolyam lefordult a 20 napos mozgóátlagról, amit délután egy újabb dollárerősödési hullám követett. A nap során a dollár 1,3679-ről 1,3605-ig erősödött az euróval szemben. Az este megjelent alapjában optimistának tekinthető Bézs könyv nem okozott jelentősebb mozgást a devizapiacon.
A 30 napos mozgóátlagról elpattanva a 300-as lélektani érték fölé emelkedett az EUR/HUF árfolyam, ami 300,2-es árfolyamon zárta a tegnapi kereskedést. Ma reggel tovább gyengült hazai fizetőeszközünk és az árfolyamjegyzés már 300,6 környékén alakul. A következő jelentősebb szint 302,2 környékén húzódik, míg a január eleji felszúrás maximuma 301,1 volt, ezek jelenthetnek ellenállást a forint számára.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,4%-ot csökkent, a Hang Seng 0,4%-ot emelkedett a ma reggeli kereskedésben, míg a Shanghai index 0,1% körüli mérsékelt pozitív elmozdulást tudott felmutatni. A kínai Kereskedelmi Minisztérium szóvivője azt mondta, hogy a kormány támogatni szándékozik az export vállalatokat, de részletekkel nem szolgált. A kínai export 2013-ban 7,9%-kal, az import 7,3%- kal emelkedett az évvel korábbi időszakához képest. Mindkét érték alatta marad a hivatalos 8%-os célnak. Az ausztrál munkanélküliségi ráta változatlanul 5,8%-on maradt decemberben, de az aktivitási ráta a korábbi 64,8%-ról 64,6%-ra csökkent.
Határidős piacok
A Dow és az S&P határidős indexek minimális mínuszban, míg a többi határidős piac a pozitív tartományban van ma reggel.